Renault Megane Sedan’la ilgili bilgi için tıklayın.

İki tür Megane vardır: Silik Meganelar ve baştan çıkartıcı Meganelar. İlk nesil silikti, ikinci nesil sınıfını salladı, üçüncü nesil silikti şimdi sıra akıl karıştıran Megane’da. Peki dördüncü nesil Megane göründüğü kadar etkileyici bir otomobil mi?

Renault megane yorum

1- Nedir?

Renault’nun kompakt sınıf hatchbacki. Renault-Nissan ortaklığının modüler CMF C/D altyapısı üzerinde yükseliyor. Boyu 4,36 metre ve aks mesafesi 2,67 metre. Bu ebatların tamamı güncel ortalamalara uyuyor. Megane’ın tasarımında Talisman’la hayatımıza giren baskın Renault ışık imzası ilk dikkat çeken unsur. Baz versiyonda bu ışık imzası tam olarak sunulmuyor ama olsun.

Renault megane yorum

2- İç mekanı nasıl?

Kapılarının kapanma sesinden kullanılan malzemelere kadar her unsur Megane’ın pasaportunda Alman bayrağı olduğu izlenimi yaratıyor. Kokpit çok şık, tabii bizim gibi herhangi bir ödeme yapmadan araç kullanma ayrıcalığına sahipseniz. Çünkü Megane’ın kokpitini bu kadar ilgi çekici hale getiren unsurlar ya üst donanımlarda standart ya da üst donanımlarda bile isteğe bağlı. Hal böyle olunca da bize iç mekanı hızlı geçmek kalıyor. Büyük ekran eğlenceli, malzemeler de kokpitin en altında kullanılan ve sıkça ele gelen çok sert plastikler dışında oldukça iyi. Sürücü koltuğu bir Renault modelinden beklenmeyecek derecede alçaltılabiliyor. Görüş açıları önde ve arkada neredeyse hiç bir tasarımcı tarafından düşünülmemiş, önde A sütunları ve iç dikiz aynası arkadaysa her bir ayrıntı sürücü dışarıyı göremesin diye özel olarak tasarlanmış gibi görünüyor. Dahası yağmurlu günlerde dış dikiz aynaları beklenmedik derecede kirleniyor ve sol silecek de A sütununa 12 cm uzakta kalıyor. Zaten yağmurlu bir günde dışarıda görülecek ne olabilir ki? Arka koltuklarda sunulan alan sınıf ortalamasında, ne geniş ne dar. Bagaj hacmi 434 litre açıklanıyor ama bu değer lastik tamir kitiyle geliyor. Stepne ise bu yazı yazıldığında 400 TL’lik bir opsiyon olarak sunuluyordu.

Renault megane yorum Renault megane yorum

3- Sürüşü nasıl?

Kullandığımız versiyonda artık ezbere bildiğimiz 1,5 litrelik dizel motor ve EDC çift kavramalı şanzıman olduğu için doğrudan genel sürüş özelliklerine geçebiliriz. Megane’ın sürüşü sırasında ilk dikkat çeken sürüş kalitesinin ne kadar arttığı. Megane artık yere çok daha sağlam basıyor ve bu her bir adımda hissediliyor. Direksiyonunda sinyal koluna kadar her bir detayı çok daha incelikle işlenmiş. Tabii bunlar yol zemini mükemmel olduğu sürece geçerli. Çünkü Megane bildiğiniz sert ayarlanmış süspansiyon sistemine sahip. Eğer zemin düzgünse direksiyonun geri bildirimleri sertliği, süspansiyon sisteminin başarısı ve yönlendirme hassasiyetiyle sizi kendine hayran bırakırken kabul edilebilir konfor ve sessiz bir sürüş de işin kaymağı oluyor. Fakat köprü bağlantısı, yer işaretlemeleri, çukur, tümsek vb gibi zemin farklılıkları Megane tarafından tamamen reddediliyor. Eğer bundan hoşlanmıyorsanız 18 inçlik jantlardan uzak durmanız gerekli. Muhtemelen 16 inçlik ve hatta 17 inçlik jantlar bile çok daha iyi konfor seviyesi sunabiliyordur. Motor ve şanzıman ise bilinen bir ikili. 1,5 litrelik dizel motor her zaman olduğu gibi iyi çekiş gücü ve düşük tüketim sunuyor. EDC ise hızlı vites geçişlerinin yanında biraz fazla yarım debriyajda kalarak ağır ilerleyen trafikte acemi gibi görünmenize neden oluyor. Bunun dışındaysa ikili pazarın en iyileri arasındaki haklı konumunu koruyor.

Renault megane yorum Renault megane yorum

4- Fiyatı nasıl?

Sanki bütün rakiplerine göre hazırlanmış gibi bir fiyat listesi var. Başlangıç seviyesi atmosferik beslemeli 1,6 litrelik benzinli motorla geliyor ve açıkçası daha uygun fiyata turbo beslemeli motor sunan rakipler olduğu için o kadar da cazip değil. Fakat turbo beslemeli 1,2 litrelik motor ve EDC şanzıman ikilisine sahip versiyon nispeten zengin donanımla makul fiyata geliyor. Bunun dışında 1,6 litrelik dizel motor güçlü dizel arayanlar için en uygun fiyat seviyelerinden birisini sunuyor.

5- Satın almalı mıyım?

Eğer aradığınız akıllara durgunluk veren bir Megane ise dördüncü nesil tam olarak öyle bir otomobil değil. Kabul etmek gerekir ki bir çok yeniliği bünyesinde barındırıyor ama eğer bunların hepsine sahip olmak isterseniz kendinizi, kendinize niye Talisman ya da başka bir orta sınıf üyesi satın almadığınızı açıklamaya çalışırken bulabilirsiniz. Standart olarak sunulanlarsa sıradan bir kompakt sınıf hatchbackten fazlası değil. Sonuçta o ilgi çekici bir otomobil, üstelik Renault’nun rahat ulaşılabilir satış sonrası hizmet garantisiyle üretilen bir otomobil.

Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum Renault megane yorum