Aslında bu geleceği görmek gibi. Yeni nesil Skoda Yeti’nin neler sunacağını merak ediyorsanız tek yapmanız gereken bir Seat bayisine gitmek. Çünkü Seat Ateca, Skoda tarafından üretiliyor ve teknik olarak da Yeti’nin ikinci nesliyle aynı. Tıpkı Seat Toledo/Skoda Rapid ikizleri gibi onlar da ortak bir DNA’ya sahip olacak. Tabii ikizlerden biri beklenmedik şekilde bir yıl erken doğdu. Peki Yeti doğduğu anda eskimiş bir otomobil mi olacak?

Beklentimiz benzerliğin Toledo ve Rapid kadar belirgin olmayacağı yönünde. Sonuçta VW Grup bu konuda tam bir uzman. Bilmeyenlerin VW Golf, Audi A3 ve Seat Leon arasındaki akrabalığı farketmesi çok zor. Benzer bir ayrımı Ateca-Yeti ikilisinde de görebiliriz. Anlayacağınız yukarıdaki çizim, yani Kodiaq yüzüne sahip bir Ateca gerçekçi olmayabilir.

İkili arasındaki en belirgin benzerlik boyutlarda olacaktır. Bu da güncel Yeti’nin 4,22 metrelik uzunluğunun 4,36 metre civarına ve 2,58 metrelik aks mesafesinin de 2,64 metre civarına çıkacağını gösteriyor. Anlayacağınız Yeti yeni bir sınıfa ait olmaya çalışacak.

Yeni crossoverın iç mekanında büyük sürpriz beklemiyoruz. Son dönem VW Grup açılımlarından hareketle cam çerçeveye sahip büyük bir dokunmatik ekranın üst donanım seviyesindeki Yeti versiyonlarında görülmesi en önemli atılımlardan biri olacaktır. Bunun dışında kablosuz şarj standı ve bolca elektronik yardımcı da Yeti’nin donanım listesine eklenecek.

Motor bölmesi de aynı bilinirliğe sahip. 1,0 litrelik TSI başlangıç seviyesini üstlenecek. Bu motor Octavia’da oldukça iyi performans sunuyor ve muhtemelen Yeti’de de yeterliden çok daha fazlası olacaktır. Bunun dışında bugün kullanılan 1,4 litrelik TSI yerini 1,5 litrelik yeni TSI Evo’ya bırakacak. Bu motor 130 ve 150 HP güç üreten iki versiyona sahip ve değişken geometrili turbo besleme ya da common rail enjeksiyon sistemi gibi devrimsel yeniliklere sahip. 1,6 litrelik TDI motor tıpkı Ateca ve Tiguan’da olduğu gibi Yeti’de kullanım bulacak. Skoda DSG’yi bu motorla kullanmak konusunda oldukça hevesli ve bu sayede küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzıman Yeti’nin en önemli kozu olabilir.