Küçük sınıfın en iddialı modellerinden birinin yeni neslinin tanıtılması tabii ki büyük bir haberdir. Fakat bu haberin içeriğinde VW Polo olunca açıkçası beklentimiz düşüktü. Çünkü VW tutucu bir marka, dahası da Polo’nun sunabileceği yeniliklerin çoğunu grubun diğer markalarının aynı sınıftaki ürünlerinde de gördük. Fakat bu sefer Wolsburglular bizi tam anlamıyla ters köşeye yatırdı. VW Polo hiç olmadığı kadar iddialı ve büyük silahlarla donanmış olarak cepheye saydırıyor. Kimi yönlerden yeni Polo, Golf’ün gerekliliğini sorgulatabilecek potansiyele bile sahip. Neyse laf salatasını bırakıp gerçeklere dönelim.

Ama önce son haberleri vermek lazım. Polo satışa sunuldu ve fiyatları da açıklandı. Başlangıç fiyatları açısından bakınca görebildiğimiz sadece otomobil fiyatlarını ne kadar yükseldiği. Polo’nun başlangıç fiyatı yüksek ama sınıfında en yüksek de değil, hatta neredeyse ortalamalarda. Donanım açısından ilginç detaylar var. İlk açıklanan belgelere göre Polo’da tıpkı Ford Fiesta’da olduğu gibi ön havayastıklarından fazlası alınamıyor. Buna karşın panoramik cam tavan ya da önde ve arkada park sensörleri bir şekilde donanıma dahil edilebiliyor. Malum yetersiz güneş ışığı almayla ilintili D vitamini eksikliği ya da park manevrası sırasında bir engele çarpmak ölümcül bir kazayı atlatmaktan çok daha önemli konular. Tabii aynı belgeye göre 1,6 litrelik dizel motor da yok ama aslında var. Yani bunu doğrulamak için biraz daha zamana ihtiyacımız olacak. Laf motorlardan açılmışken, 1,6 litrelik dizel motor sadece manuel şanzımanla ama 80 HP ve 95 HP güç üreten iki versiyonuyla satışa sunulurken, 1,0 litrelik atmofserik beslemeli motor başlangıcı oluşturuyor. Yine 1,0 litrelik ama bu sefer turbo ile aşırı beslenen TSI motor hem manuel hem de DSG şanzımanla alınabilen tek motor seçeneği konumunda.

Yeni nesil VW Polo fiyat listesi için tıklayın.

vw Polo 2018

Polo, MQB 0 olarak tanımlanan modüler platformun küçük versiyonu üzerinde yükseliyor. Sınıfın büyüme eğilimine bu güne kadar biraz mesafeli kalan model, yeni nesliyle içinde biriken enerjiyi açığa vurmuş: Boyu 4,05 ile selefinden 8 cm daha uzunken aks mesafesi de 2,56 metre ile selefinden 9 cm daha fazla. Aracın genişliği de 1,75 metreye ulaşarak selefine 8 cm fark atıyor. Tabii tabloya biraz daha geniş açıyla bakınca ilerlemenin Polo için büyük insanlık için sıradan olduğu anlaşılıyor. Örnek vermek gerekirse Renault Clio’nun boyu da 4,06 metre ve aks mesafesi 2,58 metreyken genişliği de 1,73 metre. Polo’nun bagaj hacmi de 351 litreye genişlemiş ama bu değer muhtemelen lastik tamir kitli versiyona ait.

vw Polo 2018

Otomobilin büyüyen ebatları iç mekanda rahatça hissedilecektir ama bunu anlamak için onu canlı kanlı karşımızda görmeye ihtiyacımız var. Kokpitin yeni yapısı hakkında ahkam kesmek içinse fotoğraflara bakmak yeterli. Güncel neslin sıradanlığıyla kahreden kaliteli kokpitinin yerine daha modern ve daha etkileyici görünen bir kokpit tasarımı gelmiş. İlk fotoğraflarda görünen araçlar muhtemelen en üst donanım seviyesine ait ama büyük (8 inç) dokunmatik ekran ve dijital gösterge tablosu gibi detaylar yine de çok hoş. Özellikle yeni geliştirilen ve üst modellerde kullanılana göre biraz daha sadeleştirilmiş olan dijital gösterge tablosu da sunulacak. Tabii bu donanımın Polo’da ne kadar ulaşılır olabileceği başka bir konu. Zira dijital gösterge tablosu Passat ya da Tiguan ürün gamında bile hala zenginleştirilmiş uranyum muamelesi görüyor.

 

vw Polo 2018 vw Polo 2018 vw Polo 2018 vw Polo 2018 vw Polo 2018