Honda CR-V’nin önemini anlatmak için bir rakam yeterli: 903.000. Bu, 2021 yılında müşterilere ulaştırılan CR-V’lerin sayısı. Ve bu rakam Türkiye’deki toplam otomobil satışından çok daha fazla. Bu başarıyla CR-V dünya üçüncüsü konumunda. Merak edenler için birinci Toyota RAV-4 ve ikinci de Toyota Corolla. Ama bizim konumuz üçüncü olan CR-V ve hızla konumuza geri dönüyoruz. Böylesine başarılı ve önemli bir modelin yeni neslinin omuzlarındaki yükü tahmin edersiniz. Fakat durum tam olarak öyle değil. Sonuçta CR-V başarısını sadeliğinden alan bir model. Daha pahalıların sunduklarını genelin sunduklarıyla birleştirip makul bir fiyata sunmak da Honda’nın başarı reçetesi. Yani gurme marketlerden havalı ürünler almak yerine ucuz ama taze ürünlerle yemek yapmak gibi.

Taze ürünlerin kaynağı son Civic nesli. Altyapı ve iç mekan doğrudan Civic’ten alınıyor. Dış tasarımsa öyle değil. Eskisinden biraz daha güçlü görünmesi için köşeli hatlarla bezenmiş burun tasarımı ve eskisinin biraz daha işlenmişi gibi görünen arka tasarım söz konusu. Artık normal ve Sport olmak üzere iki farklı tasarım paketine sahip ve eskisinden biraz daha iri: Boyu 7 cm’ye yakın ve aks mesafesi de 4 cm’nin biraz üzerinde artmış.

Teknik anlamda çok fazla yenilik yok. Elden geçirilen motorlar, şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemi en önemli farkları. Hibrit versiyonun hem benzinli hem de elektrikli motoru elden geçirilmiş ve biraz daha yüksek performans hissi için çalışılmış. Benzer şekilde 1,5 litrelik benzinli motor da CVT şanzıman da performans hissini geliştirmek üzere elden geçirilmiş. Bu ikiliyi Civic’ten zaten tanıyoruz. 4 tekerlekten çekiş sistemiyse artık daha aktif olarak kullanılabilecek. Artık arka aksa gücün yüzde 50’si gönderilebiliyor ve bu sayede de sürüş modlarına kar için özel bir mod eklenebilmiş. Eğem iniş yardımcısı da eklenen donanımlar arasında yer alıyor. Bütün bunların detayları için biraz daha beklemek iyi olabilir zira şimdilik tüm bilgiler ABD pazarı için geçerli.