Öncelikle Mini adını taşıyacak modeller için bir boyut sınırlaması getirilmesinden yana olduğumuzu belirtmeliyiz. Kabul edersiniz ki 4,30 metre uzunluğa sahip bir araca Mini demek biraz garip kaçıyor. Bunu nereden mi çıkarttık? Countryman’in yeni neslinin uzunluğu bu civarda, yeni Countryman selefine göre 20 cm daha uzun bir araç.

Detaylara geçmeden önce son haber: Yeni nesil Countryman Mart ayı sonunda piyasaya sunulacak. Güncel fiyat bilgisini aşağıdaki linkten alabilirsiniz ama önden bilgi verelim pek uygun fiyatlı değil. İlk etapta sadece 136 HP güç üreten 1,6 litrelik benzinli motor, 6 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip Cooper Countryman ALL4 versiyonu, Türkiye paketiyle satışa sunuluyor.

Yeni Mini Cooper Countryman ALL4 fiyat listesi için tıklayın.

yeni kasa 2017 mini countryman

Peki büyüme Mini’yi Mini olmaktan çıkartıyor mu? Temel olarak Countryman’in tasarımı evrim geçirmiş ama oranları selefinden biraz daha farklı. Artık o kadar sportif, atak ve ilginç görünmüyor ama hala bildiğimiz Countryman duruşuna sahip. Bunun yanında arka koltuklarında hala çok iyi diz mesafesi sunuyor (arka koltuklar kızaklar üzerinde 13 cm kaydırılabiliyor ve 40:20:40 oranında katlanabiliyor) ve bagaj hacmi de 450 litreye çıkmış.

yeni kasa 2017 mini countryman

Aracın kokpiti Clubman’le büyük benzerlik taşıyor, ortada konumlu dokunmatik ekran modern çağa uyum için aracılık ediyor. Bu noktada diğer yardımcılar da motorlar. Tabii bu noktada tüm haberler iyi değil. Öncelikle benzinli motor sevenler hayatlarına ilk nesilde olduğu gibi devam edebilecek. Turbo beslemeli, 3 silindirli ve 1,5 litrelik hacme sahip benzinli motor, 136 HP güç ve 220 Nm tork üreten versiyonuyla Countryman’in kaputu altındaki yerini koruyor. Bu motor 6 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle donatılabilecek. Beklediğimiz dizel müjdesiyse henüz gelmedi. Countryman’in tüm dizel motor seçenekleri 2,0 litrelik motorların farklı güç versiyonlarından oluşuyor. 1,5 litrelik dizelse şimdilik görünürde yok. Fakat buna çok üzülmeyelim diye Mini prizden şarj edilebilen bir hibrit versiyonla kendi adına büyük insanlık adına küçük bir adım atmış. 1,5 litrelik benzinli motor ve 88 HP güç üreten bir elektrik motorunun birlikteliğine sahip olan Mini Cooper S E Countryman ALL4, sistem toplamından elde ettiği 224 HP güç ve 385 Nm tork ile oldukça etkileyici bir paket olabilir. Countryman’in sadece elektrikli menzili ise 40 km.

yeni kasa 2017 mini countryman yeni kasa 2017 mini countrymanyeni kasa 2017 mini countryman yeni kasa 2017 mini countrymanyeni kasa 2017 mini countryman yeni kasa 2017 mini countryman  yeni kasa 2017 mini countryman yeni kasa 2017 mini countryman