Devir crossover devri ve otomotivde artan her bir cm’lik yerden yükseklik kasaları daha çok dolduran para anlamına geliyor. Hyundai’nin i20 Active’i de bu trendi takip ediyor ve açıkçası havalı gövde eklentileri bütün sürprizi kaçıracak kadar başarılı bir şekilde crossover izlenimi yaratmayı başarıyor. Kendisi çok önemli bir yeniliğe sahip olmasa da, i20 Active ile Hyundai önemli bir yeniliği Türkiye pazarında sunmaya başlıyor. Bu nedenle yazımızın girişini 1,0 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip yeni benzinli motor oluşturacak.

hyundai i20 active 1.0 t-gdi

1- 1.0 T-GDI nasıl?

3 silindirli, aşırı beslemeli ve oldukça modern. Yeni motor 120 HP güç ve 172 Nm tork üretiyor. Aynı tork verisine sahip ama gücü 100 HP olan bir türevi daha var ama o ülkemizde şimdilik satılmıyor. Yeni motorun en önemli özelliği, yüksek tork verisini 1500 d/d’dan itibaren üretmesi. Bunun anlamı, rölanti devrinin hemen üzerinden itibaren çekiş gücü üretebilmesi. Motor 6 vitesli manuel şanzımanla birlikte sunuluyor ve şanzımanla uyumu oldukça iyi.

hyundai i20 active 1.0 t-gdi

2- Sürüşü nasıl?

Öncelik yine motorda. Bu motor ve Elite donanım seviyesiyle i20 Active tartıda 1,2 ton civarında çekiyor. Ve motor bu ağırlıkla çok rahat başediyor. Aslında bu şimdiye kadar kullandığımız en canlı ve keyifli i20 türevi. Motor devirlenmeyi seviyor ve alt devirlerden itibaren ürettiği yüksek çekiş gücüyle çok keyifli sürüşler sağlıyor. Eğer amacınız sakinlikse, devir saati 2000 d/d’yı görmeden bir üst vitese çıkıp rahat bir tavırla ilerleyebilirsiniz. Motorun 3 silindirlilere özgü hafif patırtılı bir sesi var ama bu ancak ilk kalkışta duyulabiliyor. i20 Active’in genel haliyse i20 ile çok benzer. Süspansiyon sisteminde yapılan değişikle yerden yüksekliği 2 cm arttırılmış ve bu farkın yaratacağı olumsuzluklardan korunmak için de sistemin sertliği çok az arttırılmış. i20 Active hala konforlu ama kıyaslamak gerekirse i20’ye göre farkedilir şekilde daha sert. Virajlar konusunda direksiyon sisteminin çok yardımı olmasa da süspansiyon sistemi elinden geleni yapıyor.

3- Tüketimi nasıl?

Eğer sakin kullanıma ve nispeten az sıkışıklığa sahipseniz 100 km’de 7 litre civarında bir tüketim rakamıyla karşılaşabilirsiniz. Yeni motorun tadını alma peşinde koşup ve daha fazla trafik sıkışıklığı çekersenizse tüketim rakamı 7,8 litre/100 km’ye çıkıyor. Aslında tutumluluk potansiyel çok yüksek ve bu da 1.0 T-GDI’ı şimdiye kadar kullandığımız en iyi benzinli Hyundai motoru haline getiriyor olabilir.

4- İç mekanı nasıl?

i20 Active’in iç mekanı i20 ile aynı; kullanışlı, yeterince geniş ve kalite hissi yüksek.

hyundai i20 active 1.0 t-gdi

5- Fiyatı nasıl?

Eğer aşağıdaki linkten bütün i20 ailesinin fiyatlarını incelerseniz göreceksiniz ki 1.0 T-GDI o kadar da pahalı bir motor değil. i20 ailesi dizel motora ve 1,4 litrelik benzinli motorla otomatik şanzımana sahip. Dizel motor, benzinli/ otomatik kombinasyonundan ciddi bir şekilde pahalı. Active ise 1,0 litrelik motorun yanına i20 ile aynı benzinli/otomatik kombinasyonuna sahip. Burada ise 1,0 litrelik motor daha uygun fiyatlı. Fakat aradaki fiyat farkı, otomatik şanzımanın bedavaya geldiği izlenimi yaratacak kadar düşük. Dahası Active sadece Elite isimli üst donanım seviyesiyle satılıyor. Bu seviyede elektrikli katlanır dış dikiz aynalarına kadar bir dizi donanım var ve doğal olarak fiyatı biraz tuzlu.

Hyundai i20 Active fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

i20 Active devasa sis lambaları ve havalı eklentileriyle pek çok crossoverdan daha maceracı görünüyor. Üstelik 1,0 litrelik yeni motor da çok iyi bir seçim ve Hyundai’nin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu belirten önemli bir gösterge.

hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi hyundai i20 active 1.0 t-gdi