Infiniti ülkemizdeki en güzel günlerini resmi olarak temsil edilmediği dönemde yaşamıştı. Özel ithalat firmaları (ya da grey market galerileri) özellikle FX’le çok başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Üstelik o zamanlar FX’in dizel motorlu versiyonu bile bulunmuyordu. O zamanlar farklı zamanlardı bugünse Infiniti satışları çok da yüksek değil.

Bu durumu değiştirebilecek olan ürün kuşkusuz Q30 olabilir. Bu model aslında bir kompakt hatchback ama irice bir kompakt hatchback. Hatta Infiniti ama aslında bir Mercedes, tam olarak GLA’nın farklı bir yorumu. Boyu 4,42 metre ve aks mesafesi de 2,7 metre ve bu değerler üç aşağı beş yukarı GLA ile aynı. Otomobilin iç mekanında sunacağı alan da GLA ile benzer olacaktır.

InfinitiQ30007

Infiniti Q30, Renault-Nissan ve Mercedes arasındaki ortaklığın en ilginç meyvelerinden biri. Bu ortaklık şimdiye kadar Renault motorlu Mercedesler, Smart’tan devşirilmiş bir Twingo ve logosu değiştirilmiş bir hafif ticari araç verdi. Q30 ise Mercedes A Serisi parçaları ve motorları kullanan bir Infiniti. Otomobilin tasarımı, gösterge tablosu, cam kumandaları ve hatta direksiyon üzerindeki düğmeleri bile Mercedes’ten alınmış ama asıl önemli konu ne tür motorların kullanılacağı. Avrupa için Mercedes imzalı 2,1 litrelik dizelin kullanılması önemli bir haber. Bizim içinse 1,6 litrelik benzinli motorla, 1,5 litrelik dizel motorun kullanılması en iyi haberler. Bu motorların sunumu tıpkı Mercedes’te olduğu gibi yapılacak. 1,6 litrelik motorun 156 HP güç versiyonunun yanında 109 HP güç üreten dizel de  sunulacak. Ayrıca yine Mercedes imzalı 2,0 litrelik benzinli motor 211 HP’lik gücü ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle Q30 kaputu altında sunulacak.

InfinitiQ30004

Peki bu otomobilin Mercedes GLA’dan farkı ne olacak? Giriş seviyesi Mercedes olarak GLA, kimi Mercedes özelliklerini sınırlı bir şekilde sunabiliyor. Fakat Infiniti’nin kitabında sınırlı ya da lüksten uzak gibi tanımlamalar yok. Anlayacağınız Infiniti, Nissan’ın lüks markası olarak hedefini her zaman yüksek tutmuştur ve bu kanunu Q30 için de bozmayacak. Baz donanımda bile panoramik cam tavan standart donanımda sunuluyor. Bunun dışında 7 farklı donanım seviyesinde elektrikli koltuklardan akıllı park sistemine kadar pek çok donanım standart listeye ekleniyor.

Gelelim en önemli konuya; Infiniti fazladan donanımlarına rağmen Q30’un fiyat seviyesini Mercedes GLA’nın hemen altına konumlandırmayı başarmış. Bu yazı yazıldığında başlangıç fiyatı, 1,6 litrelik benzinli motor ve 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla 139.859 TL olarak belirlenmiş. Mercedes GLA200’ün bşlangıç fiyatıysa 147.600 TL. Benzer durum dizel motora sahip versiyonlar için de geçerli. Listedeki tek ilginç veri, 211 HP güç üreten 2,0 litrelik motorlu Q30 2.0T’nin 234.371 TL’lik fiyatı. Çünkü Mercedes-AMG GLA45 4Matic’in 381 HP güç üreten motoruyla satış fiyatı da 285.500 TL. Yani biraz daha sıksanız kendinize kompakt sınıfın en güçlü araçlarından birisini satın alabiliyorsunuz.

Infiniti Q30 fiyat listesi için tıklayın.