Öncelikle başlıktaki adı biz uydurduk. Çünkü Honda’ya göre bu modelin adı basitçe CR-V 1.6 Elegance+. Fakat bu karoserin altındaki teknik cömertliği göstermek için yeterli bir isim değil. Çünkü 1,6 litrelik dizel motorundan 160 HP güç ve 350 Nm tork  üreten ve bütün bunları 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğe aktaran bir araç daha geniş bir tanımlamayı hakediyor. Bu üçü tüketiciler tarafından çok aranıyor ama üreticiler tarafından çok az sunuluyor. Yani Honda turnayı gözünden vurmuş olabilir. Peki bu 3’ü bir arada paket ne kadar başarılı?

2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker

1- Nedir?

Honda’nın aslında kompakt olması gereken ama sınıfındaki rakiplerinden biraz daha iri olan SUV’u. Boyu 4,60 metre ve aks mesafesi 2,63 metre. Kısa süre önce geçirdiği makyajla dış tasarımına küçük ama etkili yenilemeler kazandı. Tabii bunlar yeni motor/şanzıman ikilisinin gölgesinde kalıyor. Çünkü 160 HP güç üreten 1,6 litrelik dizel motor, 2,2 litrelik eski dizelin yerini alıyor. Bunu başarmak için motorda biri küçük biri büyük iki tane turbo besleme sistemi birbirine paralel olarak bağlanmış. Alt devirde küçük turbo silindirleri beslemekle yükümlü. Bu sırada büyük turbo hızlanmaya çalışıyor. Orta devirde ikisi birlikte çalışırken üst devirlerde küçük turbonun beslemesi kesiliyor. Anlayacağınız her şey turbo boşluğunu ortadan kaldırmak için.

2- Motor/şanzıman nasıl?

Burada önemli olan güçlü ama küçük hacimli dizel motorun performansı. Sürüşte ilk hissedilen motorun gücünün beklendiği kadar etkileyici olduğu. Gaz pedalına yüklenmenizle birlikte CR-V istekle hızlanıyor ve bu saygı uyandıran bir isteklilik. Zira bu konfigürasyonla CR-V boşken bile 1,7 tonun üzerinde ağırlığa sahip. Dahası tork konvertörlü 9 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekte çekiş sistemi de güç çalan sürüş ortakları. 9 vitesli otomatik şanzımanın motorla uyumu tam olarak mükemmel değil. Vites geçişleri sorunsuz ve normal kullanımda herhangi bir zayıflık hissedilmiyor. Fakat aşırı kısa 1. vites nedeniyle akıcı ama yoğun trafikte şanzıman devamlı vites değiştirmeye başlıyor. 25 km/s hıza ulaşıldığında şanzıman yakın oranları arasında 3 vites değiştirmiş oluyor ve her hareketinizle bu tekrar tekrar yaşanıyor. Dahası bir yerden sonra artık vites değişimleri dikkatinizi çekmeye başlıyor. Bunun dışında şanzımanın tepkileri çok iyi, kararlı vites değişimi sağlıyor ve konfor kapasitesi de yüksek. 9 oranın faydası otoyolda ortaya çıkıyor ve devri oldukça düşürüyor. Biz CR-V’yi daha çok şehirde kullandık ve 100 km’de 7,8 litrelik ortalamaya ulaştık. Bu biraz yüksek görünebilir ama güçlü motor, otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş bir arada sunulunca daha azını beklemek biraz naiflik olacaktır.

3- Sürüşü nasıl?

CR-V’nin sürüş özelliklerini zaten seviyorduk ve makyaj sonrasında elle tutulur bir gelişim de göremedik. Süspansiyon sistemi biraz daha fazla konfor kapasitesine sahip ama küt darbelerde özellikle arka aksta hissedilen vuruntular hala varlığını koruyor. Bunun dışında yol tutuş ve konfor dengesi çok başarılı. Direksiyon sistemi daha çok sakin kullanımları destekliyor ama 4 tekerlekten çekiş sisteminin başarısı sayesinde virajlar konusunda 120 HP güç üreten dizel motora sahip versiyondan daha rahat.

2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker

4- İç mekanı nasıl?

İç mekanda büyük ekranlı müzik sistemi ve küçük vites kolu ilk dikkat çeken yenilikler. Bunun dışında bilindik CR-V özellikleri korunmuş. Malzeme ve işçilik kalitesi beklentileri rahatça karşılıyor. Yeni müzik sistemi kokpite gerekli teknolojik dokunuşu sağlamış gibi. Bunun dışında kullanımı kolay ve ferah hissettiren bir iç mekan söz konusu. Yeni şanzımanın vites kolu, altında gizli olan teknolojinin dışa vurumu gibi düşünülmüş ama gerçekçi olmak gerekirse hem kokpitte sırıtmış hem de vites seçme gibi basit bir işleme karmaşa katıyor. Yaşam ve yükleme alanları konusunda CR-V çok cömert. Arka koltuklarında sunulan diz ve baş mesafesi etkileyici, 589 litrelik bagaj hacmiyse ondan bile daha iyi. Arka koltukların bagajdaki kollar yardımıyla yatıp düz bir yükleme zemini açması çok akıllıca düşünülmüş bir jest.

2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker

5- Sonuç

Honda, CR-V’nin zaten iyi olan sunumunu ülkemiz vergi sistemi için pırlantaya çevirmiş gibi görünüyor. Bu motor/şanzıman seçeneğine yönelirken dikkat etmeniz gereken motor hacmine değil motor gücüne göre tüketim değeri elde edeceğiniz gerçeği olmalı.

Honda CR-V fiyat listesi için tıklayın.

2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker 2016 Honda CR-V dizel otomatik 4 çeker