Opel değişimini başlattı. Kozanın içinde kelebek çıkmasını beklediğimiz uzun yıllar sonunda bu değişimin ilk gerçek meyvesi Mokka’nın yeni nesli oldu. Şimdi tüm ürün gamı da geçmişten gelen çizgilere sahip Mokka’yı takip edecek. Takipçilerde başı çekense makyaj zamanı gelen Crossland oldu. Bu arada X takısını unutmadık, bir kaç yıl önce bir anda belirdiği gibi şimdi de bir anda yok oluverdi. Yani Crossland sadece makyajlanmadı adı da değişti.

Peki makyajlı Crossland nasıl bir otomobil. Öncelikle bu kadar az yeni parçayla bu kadar farklı bir otomobil sunmak büyük bir başarı olmalı. Opel, Crossland’ın Vizor bakışına sahip olması için ön tamponu ve kaputu değiştirmiş. Bu sayede sanki otomobil tamamen yeniden tasarlanmış gibi ama örneğin farlar değişmeden kalmış. Rengi değişen stop lamları, yeni jant seçenekleri, yeni arka tampon ve yeni gövde renkleri de makyajın dış tasarımdaki farklılıkları. Son olarak Crossland logosu da bagaj kapağının ortasında irice sergilenmeye başlanmış. Dürüst olmak gerekirse son dönemdeki benzerlerine kıyasla bu çalışma için kapsamlı bile denilebilir. Bu arada bu görünüm GS Line+ isimli donanım seviyesine ait ki bu da makyaj sonrası gelen bir yenilik.

İç mekandaysa neredeyse hiç değişiklik yapılmamış. AGR sertifikalı ve nubuk kaplı koltuklar tek yenilik olarak dikkat çekiyor. Değişkenlik özellikleri değişmeden kalmış: 15 cm kaydırılabilen arka koltuklar sayesinde 410 litrelik bagaj hacmini 520 litre gibi abartılı bir rakama çıkartmak mümkün oluyor.

Motor seçenekleri değişmeden kalmış, 1,2 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel sunulmaya devam edecek. İkisi de güçlü versiyonlarıyla 6 vitesli tam otomatik şanzımanla donatılacak. Değişense süspansiyon sistemi. Hem yaylar hem de amortisörler yenilenmiş. Bu ikiliye uyumlu olması için direksiyon sisteminin orta şaftı da yenilenmiş. Böylece Crossland’ın keskinleşen rekabette konumunu koruması amaçlanmış. Son olarak Grip Control isimli çekiş kontrol sistemi Crossland ürün gamına eklenmiş. Bu sistem sayesinde çekiş kontrolünün karakteri zemin koşullarına göre ayarlanabiliyor.

Makyajlı Crossland 2021’in ilk aylarında Avrupa’da satışa sunulacak. Türkiye sunumu da çok geçmeden, ilk çeyrek içinde gerçekleşecek.