Nissan son dönemde çok farklı konularla gündem olan bir üretici. Markayı uçurumun kenarından kurtarıp tekrar zirve mücadelesine sokan efsanevi yöneticisi Carlos Ghosn’un zimmet suçlamasıyla gözaltına alınması, Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçması ve bütün bunların Nissan’ın Renault etkisinden ve ortaklığından kurtulmak için kurulmuş bir kumpasın parçası olması gibi Türk dizilerini aratmayan bir senaryo, Nissan markasının en çok anıldığı konuydu. Fakat Nissan bunlardan çok daha fazlası olduğunu hatırlatmaya kararlı. Zira Nissan yükselen crossover trendinin yaratıcısı, öncüsü ve bir zamanlar trend belirleyicisiydi. Şimdi Japon üretici son konudaki liderliğini geri istiyor.

Bunun için izlenecek yol basit: Nissan Qashqai yeni nesliyle kompakt bir crossoverın nasıl olması gerektiğini cümle aleme göstermeli. Bu gösterinin gerçekleşeceği tarih 2020’nin sonları olacak. Fakat bu tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle Nissan elektrikli gelecek için bambaşka bir modeli de sunacak. Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Ariya Qashqai ile birlikte Nissan’ın crossoverlara yön verme isteğinin savaşını verecek.

Peki bu iki araç neler sunmalı. Önce Nissan’ın günce konumunu hatırlamak en iyisi. Yeni nesil rakiplerin gelişiyle, güncel Qashqai nesli sınıfın en küçük modelleri arasında kaldı. Açıkçası 2,65 metrelik aks mesafesi sayesinde iç mekandaki alan sunumunda pek geride kalmıyor. Fakat 4,39 metrelik boyuyla nedeniyle sıkıntı yaşadığı da bir gerçek: Örneğin 402 litrelik bagaj hacmi artık bir alt sınıfla bile rekabet edecek durumda değil. Ariya’nın boyu bu nedenle 4,60 metre. Yani gelecek nesil Qashqai da onun bir adım gerisinde durmaya devam edecek. Nissan 4,40 metre civarında boyla 3. nesil Qashqai’ın güncel nesille benzer ebatlara sahip olacağını belirtiyor . Muhtemelen Qashqai’in aks mesafesi değişmeden 2,65 metre civarında kalacak ama Ariya 2,67 metre civarı aks mesafesine sahip olacak.

Qashqai’ın kaputu altında Renault ve Mercedes ortaklığında geliştirilmiş motorlar ve çift kavramalı şanzımanlar kullanılmaya devam edecek. Bunun yanında biri normal biri de prizden şarj edilebilen iki tane hibrit vesiyon da kendisine yer bulacak. Bu sistemlerin Renault yerine Mitsubishi’den alınacak olması ilginç. Gelen sessiz sözler Nissan’ın Avrupa binek araç hazarında dizel motorları terketmeye hazır olduğunu gösteriyor. Yani Qashqai’ın mazotla işi olmayabilir. Ariya ise doğrudan elektrikli pazarının gereklerini yerine getirecek. Bir çift elektrik motoru ve akıllıdan öte elektronik yardımıyla Ariya 4 tekerlekten çekiş kavramına yeni bir bakış açısı getirme iddiasında. Menzil, şarj süresi ya da peformans verileri henüz açıklanmadı ama Nissan bu konuda çok tecrübeli bir üretici, hatta Leaf ile Avrupa’nın en iddialı elektrikli araç markalarından birisine sahip.

Yeni nesil Nissan Qashqai’ın 2020’nin sonlarında tanıtılmasını bekliyoruz, demek ki Ariya için de 2021’in ortalarını beklemek en iyisi olacaktır.