Fiat Egea ülkemizin en çok satılan otomobili. İlginç olansa aslında adının Fiat Egea bile olmaması; Fiat’ın C sınıfındaki model ailesinin adı Fiat Tipo. Egea ise bu ailenin geliştirildiği projenin adıydı. TOFAŞ tarafından Fiat için hazırlanan, C sınıfından fayda/maliyet oranlarını baştan yazma iddiasındaki Egea Projesi, yeni Tipo nesli olarak hazırlanmıştı. Fakat proje ismi olan Egea o kadar ilgi gördü ki, Türkiye’ye özel olarak model de Egea olarak adlandırıldı. Romantik bir hikayesi olsa da Egea rekabete pek duygusal yaklaşmıyor. Özellikle son dönemdeki ekonomik koşullarla yıldızı parlayan Egea Ailesi, mücadele ettikleri 3 sınıfın en çok satan modeli konumunda. Hatta Türkiye’de satılan her 3 C sedandan 1’i Fiat Egea. Şimdi lider için yenilenme vakti.

Fiat, Egea’nın makyajında klasik bir kazanan takımı değiştirmeme oyunu oynamış. Model, dikkatli gözlere yeniliğini vurgulayan ama diğerleri için bilindik görünen yenilikler kazanmış. Yeni farlar, LED teknolojisine kavuşmuş ve muhtemelen en dikkat çekici Egea yeniliği olarak kayda geçiyor. Yeni tamponlar, LED stop lambaları, yeni gövde renkleri ve yeni jantlar dış tasarımdaki tazeleme için yeterli görülmüş.

Dış tasarımdaki yeniliklerin belki de en önemlisi yeni bir versiyon: Egea Cross, temelde yerden yüksekliği arttırılmış bir Egea HB. Hem süspansiyon sisteminde yapılan değişiklikler hem de daha büyük tekerlekleriyle 4 cm artan yerden yükseklik, tavan raylarıyla birlikte toplam yüksekliğin 7 cm artmasını sağlamış. Kapsamlı gövde eklentileriyle bu versiyon makul fiyatlı SUV arayanlara hitabedecek.

Böylece artık 4 üyeli olan Egea Ailesi’nin iç mekanında ise daha çok detay düzenlemesi ve yeni teknolojik oyuncaklar dikkat çekiyor. Dekorasyonda krom çıtalar ve biraz daha fazla metal kullanımı kalite algısını geliştirmek için kullanılmış. Örneğin havalandırma kumandaları alüminyum seçme yüzüklerine sahip olmuş. Bunun dışında genel malzeme kalitesi pek değişmemiş. Teknolojik dokunuşlar daha ilginç. 10.25 inçlik bir mutimedya ekranı donanım listesine eklenmiş. Bu iri ekran, hem çözünürlüğüyle hem de hızıyla etkileyici. Android işletim sisteminde U-Connect 5 arayüzün çalıştırılması sayesinde ekranı ikiye bölmek ve iki menüyü aynı anda idare etmek mümkün. Bunun dışında 7 inçlik bir bilgi ekranına sahip gösterge tablosu da ilgi çekici bir donanım olacaktır.

Fiat Egea’nın donanım listesi de artık daha zengin hale getirilebilecek. Trafik işareti tanıma sistemi, kör açı algılama sistemi, şerit takip sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, eller serbest açılan bagaj kapağı, ön park sensörleri, ısıtmalı ön koltuklar ve kablosuz şarj yeni gelen donanımlar arasında öne çıkıyor.

Motor seçenekleri çoğunlukla değişmeden kalmış; 1,4 litrelik Fire benzinli motor, 1,3 litrelik MJet dizel motor aynen devam edecekken, 1,6 litrelik MJet dizel motorun gücü 130 HP’ye yükseltilmiş bir versiyonu makyajlı Egea ailesi için sunulacak. Yenilik olaraksa 1,0 litre hacimli ve 3 silindirli yeni bir benzinli motor devreye alınacak. T3 adlı motor, turbo beslemesi sayesinde 100 HP güç ve 190 Nm tork üretecek ve sadece manuel şanzımanla satılacak.

Makyajlı Fiat Egea’nın satışı, Avrupa pazarları için Aralık ayı başında başlayacak. Türkiye içinse model yılı yenilenmesi beklenecek ve 2021 model yılının başında yani Ocak ayında satış başlangıcı planlanmış.