Öncelikle evet Honda yeni nesil HR-V’yi tanıttı ama bu bir ön gösterim gibi. Yani bilgiler kısıtlı bile değil, neredeyse hiç yok. Bunun anlamı, bu haberin güncellenmeye devam edeceği. Yine de elimizdeki bilgi kırıntılarına biraz tahmin ekleyip yeni HR-V’yi kutlamaya başlayabiliriz.

HR-V bugüne kadar iki sınıf arasında kalmış bir modeldi. Yeni nesil, en azından boyutları itibariyle bu konumunu sürdürecek. Fakat eskisine göre daha keskin tasarımı, alçalan tavan çizgisi ve bir nevi coupe benzeri genel haliyle artık kendisini daha yükseğe konumlandırma şansı olabilir. Yine de biz onu B+ SUV sınıfına ait bir crossover gibi konumlandırabiliriz. Honda boyutları açıkladığında bu konumlandırma da kesinleşir. Honda bu sportifleşmenin HR-V’nin kullanışlılığından feragat etmeden elde edildiği konusunda iddialı.

Aracın iç mekanı Jazz’dan alınan içeriklerin yepyeni bir tasarımla birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Tüm kumandalar dokunmatik multimedya ekranında toplanmış ama havalandırma kumandaları fiziki varlığını sürdürüyor. Temiz ve sade bir tasarım da güne uygun bir HR-V kokpiti ortaya çıkartmış. Arka koltuklara ait görsel mevcut neslin başarılı alan sunumunun korunduğu izlenimi bırakıyor ama bu tabii ki ilerleyen dönemde varılacak yargılardan bir tanesi.

Honda teknik konularda da ketum davranmış. Açıklanan yeni HR-V’nin sadece hibrit versiyona sahip olacağından ibaret. Fakat bu hibrit sistemin kaynağından bahsedilmemiş. Biz Jazz iç mekan elemanlarından hareketle mekaniğin de küçük vandan alınacağı tahmininde bulunuyoruz. Bunun anlamı 1,5 litrelik benzinli motorun jeneratör işlevi göreceği ve bir çift elektrikli motorun da hibrit sistemi tamamlayacağı. Küçük elektrik motoru benzinli motor tarafından çalıştırılıp küçük pil paketini besleyecek ve bu pil paketi de büyük elektrik motorunu besleyerek aracı hareket ettirecek. Tabii bunlar tahmin, ikinci seçenekse HR-V’nin ağabeyi CR-V’den aldığı, temel olarak aynı ama benzinli motoru 2,0 litre olan güç kaynağı.

Sonuçta eldeki veriler az ama öyle veya böyle HR-V’nin yeni nesli tanıtıldı. İlerleyen dönemde eklenen bilgiler için buraya tekrar bekleriz.