E Serisi oldukça iyi özellikler sunan bir araç. Bunun yanında prestiji de oldukça yüksek. Bu durum önceki nesilde 1,6 litrelik motora sahip bir versiyon üretime dahil edildiğinde büyük ses gelmesine neden oldu. Şimdi sıra güncel nesilde.

Aslında bu motorun yeni nesil E Serisi kaputu altında kullanılmasını beklemiyorduk. Bunun yerine 1,6 litrelik dizel motoru bekliyorduk ama muhtemelen BMW’nin yeni 5 Serisi’nde 1,6 litrelik motoru kullanacağını açıklamasının ardından Mercedes de eski defterleri açtı. 156 HP güç ve 250 Nm tork üreten motor, eskisinden farklı olarak 7 yerine 9 vitesli bir otomatik şanzımanla sunuluyor. Bu motorla tartıda 1,5 tondan ağır çeken E Serisi serisi fabrika verilerine göre 228 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 8,9 saniyede tamamlıyor. En önemli konu olan fiyata geçecek olursak; küçük hacimli motorun ucuz bir E Serisi yaratamadığını daha önce de gördük ve yeni nesille bu durum değişmiyor. E 180’in başlangıç fiyatı bile 271 bin TL. AMG donanım paketiyse 283 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip. Tabii ki bir kaç isteğe bağlı donanımın gözünüzden kaçmayacağını düşünerek bu seviyeyi düz 300 bin TL gibi kabul etmek en iyisi.

Peki E 180’den ne beklemek gerekli? Bu konuda referans noktamız doğal olarak önceki nesil E 180 olmalı. 1,6 litrelik motor E Serisi kaputu altında muhtemelen tutuk tavrını devam ettirecektir. 9 vitesli şanzımanın bu tabloyu ani bir şekilde değiştirmesi çok zor. Daha geniş bir vites oranı yelpazesi ataklık ve tüketim gibi konularda avantaj sağlayacaktır ama anı zamanda ara hızlanmalarda değiştirilmesi gereken vites sayısını arttıracaktır çünkü bu motor bu kadar ağırlığın altında her zaman olabilen en düşük viteste hızlanma yapmayı tercih edecektir. Tabii bunların tamamını aracı kullanmadan kesin olarak söylemek imkansız.

Mercedes E Serisi fiyat listesi için tıklayın.