Hacim küçültmenin bizi en çok duygulandıran etkisi çok ilginç modellerin küçük hacimli motorlara sahip olması. Böylece vergi sistemimiz nice lüksleri dar gelirliler için hazırlanmış gibi değerlendirebiliyor. Onlardan biri de BMW X3. X3 daha düne kadar baz motor olarak 2,0 litrelik dizele sahipti. Bugünse kaputu altında 1,6 litrelik benzinli bir motor da alınabiliyor. Peki küçük hacimli motora sahip orta sınıf bir SUV (aslında artık crossover denmeli çünkü sadece arkadan çekişe sahip) satın almak için ne kadar mantıklı?

bmw x3 1.6 sdrive20i

1- Nedir?

BMW’nin orta sınıf SUV’u. Güncel 3 Serisi altyapısı üzerinde yükseliyor ama makyaja kadar bir önceki nesil BMW’lerin kimi özelliklerini taşıyordu. Makyajla birlikteyse güncellendi ve günümüze uyum sağladı. Aslında ömrünün son yıllarını yaşıyor ama hakkını yemeyelim yaşlı ya da eski görünüyor demek zor. Ebatları 3 Serisi sedanla benzer. 2,81 metrelik aks mesafesi aynı, 4,65 metrelik uzunluğuysa sadece 3 cm fazla.

2- 1,6 litrelik motor yeterli mi?

Kesinlikle, turbo besleme sayesinde tüm sorunlar halloluyor, demek isterdik ama ne yazık ki durum tam olarak böyle değil. Aslında 1,6 litrelik motor 170 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor, üstelik maksimum torkunu 1400-4400 d/d aralığında sürekli üretiyor. Yani güçsüz ya da zayıf değil. Fakat X3, arkadan çekiş ve küçük hacimli motora sahip olmasına rağmen tartıda 1,7 ton çekiyor. Bunun anlamı aynı motorun kullanıldığı ve yine arkadan çekişli olan 3 Serisi Sedan’dan 300 kg daha ağır olduğu. Sonuçsa doğal olarak beklenenden daha kötü. Aslında X3 sDrive20i için can sıkıcılık seviyesinde yavaş denilemez ama hızlanma tepkilerine her zaman gecikmeyle cevap veriyor. Tabii bunda 8 vitesli şanzımanın bilindik şekilde erken vites yükseltmelerinin de payı var. Ara hızlanmalar sırasında şanzıman her zaman uygun vitesten 2 üstünü seçmiş halde oluyor. Vites değişimleri hızlı olsa da iki vites düşürmek zaman alıyor ve bu da gecikme anlamına geliyor. 4 tekerlekten çekiş yerine arkadan çekiş konusuysa gerçek bir sorun yaratmıyor. Sonuçta çoğu X3 kaldırıma çıkmaktan öte bir maceraya atılmıyor ve arkadan çekişli X3 de kaldırımlara çıkabilecek kabiliyete sahip. BMW mühendisliği aktarma konusunda tam bir başarıya ulaşmış, tabii X3 yürüyen aksamının alışık olduğundan daha düşük tork da bu başarıya katkıda bulunuyor.

3- Tutumlu mu?

Değil, eğer makul koşullarda sakin kullanırsanız 10 litre/100 km’lik tüketim verisi elde edebilirsiniz. Biraz sıkışık trafik, bir kaç tane ara hızlanma ve tüketiminiz 12 litre/100 km seviyesini görüyor. 2,0 litrelik dizel motora ve 4 tekerlekten çekişe sahip versiyonla sDrive20i arasında yüzde 50’lik fiyat farkı var ama ciddi ciddi düşününce bu o kadar da fazla görünmüyor. İlla X3 mü almam gerek diyenler bir sonraki maddeye geçebilir.

4- Sürüşü nasıl?

Sınıfının en iyileri arasında. Bir X3 kullanmadan bir SUV’un bu kadar atak ve hafif hissetirebileceğini düşünmezsiniz. Direksiyonu park manevraları için yeterince yumuşakken virajlarda da sizinle iletişim halinde ve direktliğiyle de etkileyici. Tüm kumandalar yerli yerinde, sürüş pozisyonu çok iyi, görüş açıları makul açıklıkta ve konforu da etkileyici. Süspansiyon sistemi sadece kısa darbeler konusunda zorlanıyor ama yerden yüksek yapısına rağmen dinamizm yüklü bir araçta bu kadar kusur çok normal. Ses izolasyonu özellikle benzinli motorla çok iyi. Dizel motorsa özellikle soğukken kendini duyurmayı seviyor.

4- Komşu endeksi

BMW, üstelik de adı X’le başlıyor. Komşularınız size başarı abidesi gözüyle biraz da kıskanarak bakacak.

5- Rakipleri

Liste uzun. Premium rakipleri arasında Mercedes GLK, Audi Q5, Range Rover Evoque, Volvo XC60, Jeep Cherokee var ve yakında Land Rover Sport da listeye dahil olacak. Bunun dışında diğer markalardan da rakipleri de oldukça iddialı. VW Tiguan, Nissan X-Trail ilginç teklifler sunan modeller olarak dikkat çekiyor.

6- Satın almalı mıyım?

İlla BMW X kullanmalıyım diyorsanız X1 satın almaktan çok daha iyi bir fikir. Fakat 1,6 litrelik motor sadece satın alırken yüzünüzü güldürecektir. Bunun yerine 2,0 litrelik dizele terfi etmenin bir yolunu bulun, daha çok çalışın, şans oyunları oynayın ya da hazine arayın.

BMW X3 fiyat listesi için tıklayın.

bmw x3 1.6 sdrive20ibmw x3 1.6 sdrive20i  bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i bmw x3 1.6 sdrive20i