Ülkemizoe uygun fiyat için küçük motor şart. Böylece vergi yükü azalıyor ve makul fiyat etiketi de müşterilerin gözünü kamaştırıyor. Porsche için bu durum yeni. 4,8 metrelik SUV Macan’da kullanılacak 4 silindirli ve 2,0 litrelik motor Alman üreticinin nispeten düyük vergi dilimlerine ilk girişi olacak ama bir türlü gelemedi. Neyse ki bekleyiş sona eriyor, 2,0 litrelik motora sahip Macan için 22 Mayıs’ta start alacak olan İstanbul Autoshow’da sipariş verebileceksiniz. Eğer ilk parti için sipariş listesine girerseniz, Porsche size aracınızı Ağustos’ta teslim edebilmeyi umuyor.

Bu motor Macan’ın ilk üretimine yetişecekti fakat nedendir bilinmez ama yetişemedi. Bu durum garip, çünkü motor zaten Audi ve VW tarafından kullanılan turbo beslemeli, direkt enjeksiyonlu, 2,0 litrelik motordan başkası değil. Porsche’nin bu motoru kendine uydurması da o kadar uzun sürmemeliydi ama sürdü. Sadece Macan olarak anılacak olan modelde kullanılacak 2,0 litrelik motor, 5000-6800 d/d aralığında 237 HP güç ve 1500-4500 d/d aralığında 350 Nm tork üretebiliyor. Porsche’nin çift kavramalı şanzımanı PDK ile donatılacak olan Macan, 0-100 km/s hızlanmasını 6,9 saniyede tamamlayabiliyor ve 223 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Fabrika verisine göre Macan’ın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi sadece 7,5 litre. Bu haliyle baz Macan, son hız dışındaki tüm verileriyle 3,6 litrelik V6 motora sahip baz Cayenne’i geride bırakabiliyor.

Fiyat konusundaysa şimdilik kehanette bulunmamız gerekiyor; Macan S’in liste fiyatı 125 bin Euro civarında. 3,0 litrelik motora sahip olduğu için bu aracın üzerindeki ÖTV yükü yüzde 145. Eğer tüm maliyetler sabit kalırsa, 2,0 litrelik bir Macan’ın 100 bin Euro’dan daha düşük bir fiyat etiketine sahip olması (tam olarak 96 bin Euro kadar) beklenebilir. Tabii ki bu da çok çekici bir teklif olacaktır.

porsche Macan 2.0 porsche Macan 2.0

porsche Macan 2.0