Fiat patronunun Alfa Romeo’nun geleceğiyle ilgili düşüncelerinden haberdar olmuşsunuzdur. İtalyan üretici artık gerçekten kalbe hitap eden otomobiller ürettiği eski günlerine geri dönecek. Ferrari tarafından üretilen 8C ya da karbon fiber 4C bu düşünce için iyi çalışmalar ancak bu ikisi uç noktaları işaret eden spor otomobiller ve Fiat çatısı altında bu işi yapan zaten iki üretici var. Alfa’ya düşen rolse normal kullancıların satın alabileceği ama kalbe hitap eden modeller üretmek. Cenevre Otomobil Fuarı’nda bunlardan ikisi tanıtılacak: Giulietta ve MiTo’nun Quadrifoglio Verde (QV) versiyonları.

alfa3

Öncelikle bu versiyonlar yeni değil, varolan versiyonların elden geçirilmişi. Zaten MiTo’nun QV versiyonu hala 1,4 litrelik motorun 170 HP güç ve 230 Nm tork üreten versiyonuna sahip. En önemli yenilik olma göreviyse birkaç gövde eklentisini geride bırakan havalı bir isme sahip (Magnesio Grey yani magnezyum grisi) gövde boyasına kalıyor.

Giulietta’daki yenilikse 1750 cc’lik motorun 4C’de kullanılırken geçirdiği gelişime sahip versiyonunu kullanması. Bunun anlamı gücün 235 HP’den 240 HP’ye ve torku da 300 Nm’den 340 Nm’ye yükseltildiği. Verilerdeki değişim dikkate değer görünmüyor ama artık 340 Nm’lik tork verisi artık 2100-4000 d/d aralığında sürekli olarak üretiliyor ve maksimum tork verisinin yüzde 80’lik bölümü 1800 d/d’dan itibaren kullanıma sunuluyor. Bunlar sportif kullanım meraklıları için iyi haberler. Ayrıca motor tıpkı 4C’de olduğu gibi 6 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanla birlikte kullanılıyor.

alfa giulietta