Bugünlerde makyajlı Fiat Doblo hakkında konuşuyoruz ama bu makyajın kaynağını da unutmamak gerekli. Chrysler’in markası olan Ram logosuyla tanıtılan Promaster City, makyajlı burun tasarımını bir kaç ay daha önce kazanmıştı.

İkinci nesil Doblo, Bursa’da artık Fiat ve Opel logolarına ek olarak Ram logosuyla da üretiliyor. Bu marka bize çok tanıdık değil ama Chrysler’in ticari araç markası desek yeterince açıklamış oluruz. Ram, Fiat’ın ticari araçlarının ABD markası konumunda. Bu bağlamda Ducato’nun da Ram logolu versiyonu var. Doblo’nun Ram versiyonunun burun tasarımı ciddi şekilde ve arka tasarımıysa hafifçe değiştirilmiş. İç mekanı da gösterge tablosu dışında yeniden tasarlanmış ve Dodge modellerini andıran çizgilere sahip. Ama asıl önemli farklılık motor ve şanzımanda.

2015 Ram ProMaster City SLT interior

Bizdeki en güçlü Doblo, 105 HP güç üreten 1,6 litrelik dizel motora sahip. Bu motorla Doblo’nun 0-100 km/s hızlanması 13,4 saniye sürüyor. Ram Promaster City’nin kaputu altında ise 178 HP güç ve 231 Nm tork üreten 2,4 litrelik Multiair benzinli motor yer alıyor. Motor, buraya dikkat edin, 9 vitesli bir otomatik şanızımanla birlikte sunuluyor. Evet yanlış okumadınız, an itibariyle Doblo, tüm dünyada 9 vitesli bir otomatik şanzımana sahip 5-10 modelden bir tanesi konumunda. Bu motor-şanzıman ikilisiyle Doblo’nun, pardon Promaster City’nin 0-100 km/s hızlanması 10 saniyenin altında gerçekleşiyor.

2015 Ram ProMaster City 2015 Ram ProMaster City