Brexit, yani Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkışı Mini’nin kabusu gibi. Çünkü eğer AB ile bir ticaret anlaşmasına varılamazsa Britanya üretimi mallar gümrüğe tabii hale gelebilir. Bu da fiyat esnekliğinin düşük olduğu otomotiv gibi sektörlerde büyük bir rekabet gücü kaybı anlamına geliyor. BMW bu nedenle Mini üretimini Britanya dışına taşımanın yollarını arıyor. Fakat bu durum HB’in makyajına tam tersi bir etki bırakmış.

3 ve 5 kapılı HB versiyonları makyajla daha Britanyalı hale gelmiş. Burun tasarımındaki farklılıklar uzman gözler isteyecek türden. Arka kısımdaysa Union Jack (Birleşik Krallık’ın bayrağı) işlemeli stop lambaları hemen dikkat çekiyor. Dahası isteyenler iç mekanı daha fazla Union Jack ile de doldurabiliyor. Mini Yours isimli yeni kişiselleştirme seçeneklerinin yanısıra kimi kaplamalar, multimedya ekranı ve vites kolu da değiştirilenler arasında.

Vites kolunun görünen değişimi çok önemli değil ama altındaki teknolojideki değişim önemli. Bugüne kadar sorunsuzluğuyla bilinen 6 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzımanlarla üretilen Mini HB, makyaj sonrasında çoğu versiyonu için 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ile sunulacak. Bu yenilik, tüketim konusunda elden geçirilen motorlara yardımcı olacak ve 3 silindirli turbo beslemeli motorların yüksek tüketim değerlerini aşağı çekmeye çalışacak. 8 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman sadece 2,0 litrelik dizel motora sahip olan Cooper SD versiyonunda sunulacak.

Makyajlı Mini versiyonlarının yaz aylarından itibaren satışa sunulması bekleniyor.