Ingolstadlı üretici Audi, SUV’lar ve crossoverlar konusunda biraz hassas davranıyor. Büyük SUV’u Q7 piyasaya çıktığında rakipleri ikinci nesle geçmişti bile, bugünse ikinci nesil Q7’nin tanıtımı ertelenme fırtınası yaşıyor. Bu hal ortadayken kompakt bir crossover olan Q3’ün nispeten erken üretilebilmesi hayret uyandırıcıydı. Sonrasındaysa Audi’nin planı ortaya çıktı. Herkesin beklediği modeli tanıttılar ama herkesin beklediği motoru sonraya sakladılar. Neyse ki Audi’nin bile beklemekten usanacağı bir zaman geliyor ve işte karşımızda o zamanın meyvesi olan 14 litrelik TFSI motorlu Audi Q3. Peki bu küçük hacimli motorla farklı bir fiyat sınıfına seslenmeye başlayan Q3, bir alt sınıfın en güçlülerinden biri olan Mini JCW Countryman karşısında direnebilir mi? Öyleyse sorumuzu soralım; Audi Q3 ve Mini JCW Countryman arasındaki mücadelede kim geçer?

audiq3vsminicountryman

İç mekan

Bu konuda erken bir galip belirleyebiliriz. Audi Alman üreticilerin ortalamasında bile malzeme ve işçilik kalitesinde çıta yüksekliği belirlemeyi seven bir üretici. Q3’te de bu gerçek değişmiyor. Malzemeler seçkin, işçilik kusursuz. Hata aramak isteyenler eski nesil A3’ten alınan kumandalara ya da müzik sistemindeki boş plastik alanlara bakabilir. Mini ise malzeme kalitesi anlamında her zaman eleştirildi ve gerçekçi olmak gerekirse bu eleştirileri de hep haketti. Yine de Countryman’in kokpitinde gözü rahatsız edecek türden malzemeler bulmak imkansız. Çoğu yumuşak plastikten olan kaplamalar buna rağmen çok kaliteli bir kokpit yapısı sağlayamıyor. Tabii bir de bu fiyat seviyesine çıktığınızda karşınızda daha iyisini bulmayı bekliyorsunuz.

Audi Q3: 9/10 Mini JCW Countryman: 7/10

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman 

Ergonomi

Bundan bir kaç yıl öncesinde bu bölümün tek kazananı Audi Q3 olurdu. Mini Countryman yollara çıktığında bir önceki Mini Hatchback’in ilginç kumanda yerleşimine sahipti. Bu küçük bir otomobilde sempatikti ama orta sınıf sedanlarla aynı fiyata sahip bir crossoverda can sıktı. Bu nedenle BMW sessiz sedasız küçük iyileştirmeler yaptı. Paceman’in tanıtılmasıyla paralel olarak Countrman’in cam kumandalarını orta konsoldan kapı içlerine aldı. Böylece Countryman’in en büyük ergonomi problemi çözülmüş oldu. Audi ise her bir kumandanın yerine ince ince karar vermiş gibi görünüyor. Büyük düğmeler ve mantıklı yerleşimler erişimi çok kolaylaştırıyor.

Audi Q3: 8/10 Mini JCW Countryman: 8/10

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman

Yaşam ve yükleme alanı

İkilinin boyutları arasında bir yandan ciddi farklılıklar bir yandan da ciddi benzerlikler var. Q3, kompakt bir crossover olarak 4,38 metrelik uzunluğa sahip. Countryman ise 4,13 metreyle küçük sınıfa daha yakın duruyor. Fakat aks mesafeleri incelendiğinde bu sorun olmaktan çıkıyor. Q3’ün 2,60 metrelik aks mesafesine karşın Countryman’in aks mesafesi de 2,59 metre. Hatta daha detaylı bakıldığında ikili arasındaki aks mesafesi farkının sadece 0,8 cm olduğu ortaya çıkıyor. Countryman bu rakamların hakkını veren bir yaşam alanına sahip. Ön koltuklar daha çok Mini havasında ama o da zaten küçük bir otomobilde büyük otomobil sürüş hissi yaşatma derdindeki bir model. Countryman’in asıl sırrı kızaklı arka koltuklarında. Bu bölümde sunulan alan gerçekten şaşırtıcı. Countryman’de arka koltuk sırasını iki tek koltuk ya da üçlü sıra olarak tercih edebiliyorsunuz ve bu tercihiniz hangisi olursa olsun, koltuklar en geri konumdayken ferah ve diz mesafesi geniş bir yaşam alanına sahip oluyorsunuz. Q3’ün iç mekanıysa daha çok geniş bir kompakt sınıf hatchback gibi. Dar cam alanları nedeniyle rakibi kadar ferah değil ama yine de diz ve baş mesafesi yönünden sorunsuz. Peki Q3’ün fazladan uzunluğu nereye gidiyor? Tabii ki bagaja, 460 litrelik bagaj gerçekten cömert. Rakibi koltukları en geri konumdayken boyuna göre hiç de küçümsenmeyecek bir 350 litreyle cevap veriyor, arka koltuklar en öne çekildiğindeyse Contryman’in bagaj hacmi 450 litreye çıkıyor. 15 cm daha dar park alanlarına girmek için iyi bir çözüm önerisi.

Audi Q3: 7/10 Mini JCW Countryman: 7/10

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman

Motor ve şanzıman seçenekleri

Malumunuz normalde bu bölümde modellerin tüm motor ve şanzıman seçeneklerinden bahsedip puanlamamızı ona göre yapıyoruz. Fakat bu iki model sadece tek bir motor seçeneği üzerinden eşleşiyor. Countryman’in diğer motor seçeneklerinin fiyatı Q3’e göre biraz düşük kalırken Q3’ün diğer motor seçeneklerinin fiyatı da aşırı yüksek kalıyor. Sonuçta Q3’ün en çok tercih edilen motor seçeneği 1,4 litrelik TFSI ve baz olarak bu motoru alıyoruz. Küçük hacimli TFSI, tüm VW Grubu bünyesinde kullanılıyor ve sunduğu sıradışı performans hissiyle takdir alıyor. Q3’te de bu durum değişmemiş. Boş ağırlığı 1480 kg olan araç, motorun 150 HP güç ve 250 Nm’lik tork verisiyle rahattan öte bir isteklilikle hızlanıyor. Bu karakterde ana başarı elbette standart olarak sunulan 7 vitesli S-Tronic şanzıman ve henüz 1500 d/d’dan itibaren üretilen maksimum torkta. Çift kavramalı şanzımanın geçişlerine devir göstergesi yetişmekte zorlanıyor ve motor da alt devirlerden itibaren o kadar canlı hissettiriyor ki, insan kendini bu motorun gerçek gücü ne acaba demekten alamıyor. Üstelik bu soru Mini JCW Countryman’in direksiyonuna geçince daha da belirginleşiyor. Çünkü normal kullanımda iki motor arasında 68 HP (yanlış okumadınız, yazı ile altmış sekiz hepe) güç farkı varmış gibi hissetmiyorsunuz. Aslında Mini’nin motoru  da ateşli bir makine. 218 HP güç ve 1900 d/d’dan itibaren de 280 Nm tork üretebiliyor. Fakat Audi şanzımanından ne kadar destek görüyorsa Mini de o kadar zarar görüyor. Tüm Mini versiyonlarında hızlı ve canlı bir şanzıman olarak bilinen 6 vitesli otomatik şanzıman, JCW’nin ateşini desteklemiyor. Sakin kullanım sırasında ağırkanlı ve tembel davranıyor. Eğer vitesleri manuel değiştirmeyi seçerseniz bunun üstesinden bir nebze gelebiliyorsunuz ama muhtemelen JCW, Audi’deki çift kavramalı şanzıman için hız göstergesinden bile vazgeçebilirdi. Audi Q3 1.4 TFSI’ın 100 km’deki tüketimini 8,0 litre/100 km’lik bir değerde tutmak mümkün. İlginç bir şekilde JCW’nin tüm potansiyelini görmezden gelirseniz aynı tüketime Countryman’le de ulaşabiliyorsunuz. Aradaki 68 HP güç farkına inanmak böylece daha da zor hale geliyor!

Audi Q3: 18/20 Mini JCW Countryman: 16/20

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman

Konfor, kullanım kolaylığı

JCW bir nevi crossover GTI olarak değerlendirilmeli ve belki de bu bölümden muaf tutulmalıydı. Sonuçta kimse sportif bir otomobili alıp pamuklarla bezenmiş bir sürüş sunmasını beklememeli. Gerçeklerden bahsetmek gerekirse JCW’yi geliştirirken Mini mühendisleri de bunun için uğraşmamış. Fakat elde edilen yine de çok iyi bir sonuç. JCW Countryman süspansiyonu darbeleri sönümleyemese de oldukça iyi filtreliyor, yani sallanıyorsunuz ama rahatsız olmuyorsunuz. Ses izolasyonu konusundaysa daha iyiler var, örneğin Q3. Audi’nin kabinindeki huzur hissi oldukça yüksek. Yeni nesil altyapıya sahip VW Grubu modelleri daha iyisini sunabiliyor ama eldeki tek kompakt Audi crossoverı Q3 olduğuna göre bunun bir önemi yok. Süspansiyon konusundaysa Q3, daha bilindik özelliklere sahip. Üstelik artık ömrü dolmuş bir dönemden bildiğimiz özelliklerden bahsediyoruz. Ön aksı biraz sert olsa da konfor açısından yeterince iyi. Kullanım kolaylığı disiplinindeyse, Q3’te çift kavramalı şanzımana sahip diğer tüm kuzenleriyle aynı sorun dikkat çekiyor. S-Tronic şanzımanın ilk kavraması yeterince hassas değil ve bu durumda park manevraları yapmayı çok sevmeyebilirsiniz. Bunun dışında direksiyonun ve pedalların sertliği oldukça iyi ayarlanmış. Bu ikili Mini’de de aynı başarıya sahip. Sonuçta iki model aynı üretim mantığının eseri. Mini şanzımanı küçük hamleler için çok daha iyi hazırlanmış ve tork konvertörü yüksek konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor. İkilinin kumanda konseptleriyse o kadar etkileyici değil. Countryman’de ek ödeme yapanlar BMW’nin iDrive sisteminin biraz daha sade bir versiyonunu satın alabiliyor ve bu sayede devasa ama kullanışsız hız göstergesi merkezi ekrana dönüşüyor. Hazır lafı açılmışken, tava büyüklüğündeki gösterge işe yaramadığı için direksiyonun arkasındaki devir göstergesinin içindeki küçük dijital ekran, hız göstergesi olarak kullanılıyor. Bütün bunlar Audi’nin şansının açık olduğunu gösteriyor ama tam olarak öyle değil. Q3, 5. nesil VW Golf altyapısı üzerinde yükselen bir araç. Bu nedenle kimi güncel teknolojilerin uzağında kalıyor. Bunların başında da iç mekan çözümleri geliyor. Örneğin havalandırma kumandaları önceki nesil A3’ten alınmış ve otomatik klimanın ısı ayarını yapmanın daha zor bir yolu muhtemelen asla bulunamayacak. Merkezi kumanda sistemi de ayrı bir hikaye. Sistem güncel MMI’ın kumanda birimi yanlış yere konulmuş versiyonu. Müzik sisteminin üzerinde, yani sürüşe dik konumlu duran kumandadan, orta konsolun üzerindeki elle açılıp kapatılan ekrandaki verileri kontrol etmeniz gerekiyor. Kabul, bunu yapmak yazmaktan çok daha kolay ama basit ayarlar için daha basit kumandalara ihtiyaç var.

Audi Q3: 7/10 Mini JCW Countryman: 7/10

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman

Yol tutuş ve güvenlik

JCW bu bölüme kükreyerek geliyor, iyi de yapıyor. Countryman’i zorlamadan bir crossoverın ne kadar kıvrak olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Direksiyonu, süspansiyonu ve tepkileriyle tam bir GTI ruhuna sahip. JCW’nin süspansiyon sistemi diğer versiyonlardan biraz daha alçak ve biraz daha sert. Böylece gövde salınımı daha az ve ağırlık transferlerine de çok iyi tepkiler veriyor. Daha fazlası içinse All4 4 tekerlekten çekiş sistemini anlatmak lazım. Gücün yüzde 50’ye kadar olan bölümünü yıldırım hızıyla arka aksa aktaran sistem, kaygan zeminlerde JCW’ye izlenmeye değer bir sürüş karakteri sağlıyor. Ön lastikler kaymaya başladığında güç aniden arka aksa aktarılıyor ve JCW (aslında bu karakter All4’a sahip tüm Mini modelleri için geçerli) arkasını dar bir açıyla dışarı bırakıyor. Direksiyonu da oldukça hızlı ve iletişim kurmak konusunda istekli. Tüm bunlar JCW’yi tam bir eğlence makinesi haline getiriyor. Q3 ise çok daha sıradan özellikler sunuyor. Zorlandığında beklenenden erken önden kayıyor ve direksiyonu da hassas ama iletişim kurmakta isteksiz. Q3’ün genel yol tutuş özellikleri eğlenceli olmasa da başarılı kabul edilmeli. Countryman, bu linkten görebileceğiniz gibi Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız almış. Audi Q3’se aynı başarıya rakibinden daha iyi skorlarla ulaşmış. Q3’ün çarpışma testi sonuçlarını da bu linkten inceleyebilirsiniz.

Audi Q3: 7/10 Mini JCW Countryman: 9/10

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman 

Fiyat ve donanım

İkilinin fiyatları incelendiğinde baz fiyatlar konusunda Q3’ün daha iyi bir teklif sunduğu görülüyor. Tabii ki tüm Alman otomobilleri gibi Q3’te de bolca isteğe bağlı donanımla fiyat seviyesinde atlamalar yapmak mümkün. Mini ise Countryman ile çok daha geniş bir yelpazede liste sunuyor. Rakibiyle benzer şekilde isteğe bağlı donanımlar fark yaratıyor ama JCW versiyonuna özel olarak bir çok donanım standart olarak geliyor.

Güncel fiyat bilgileri;

Audi Q3 fiyat listesi için tıklayınız

Mini JCW Countryman fiyat listesi için tıklayınız

Audi Q3: 10/20 Mini JCW Countryman: 9/20

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman

Sonuç:

Audi Q3, başarılı motor/şanzıman ikilisi, kaliteli iç mekanı ve konforlu sürüşüyle öne çıkan iyi bir kompakt SUV. Buna karşılık Mini JCW Countryman çok daha güçlü bir motor, çok daha yüksek bir sürüş keyfi, makul konfor ve benzer yaşam alanlarına sahip. Ne yazık ki bir karşılaştırmanın sadece bir kazananı olabilir ve o da hakkıyla Audi Q3 oluyor.

Audi Q3: 66/100 Mini JCW Countryman: 63/100

audiq3vsminicountryman audiq3vsminicountryman