Bu devirde hala hacim bazlı vergi sistemimize sahip olmamazın bize inanılmaz bir ayrıcalık kazandırması gerçekten hoş bir duygu. BMW, bir önceki nesil 5 Serisi’nde 1,6 litrelik benzinli motor kullanmaya başladı ve bunu Yunanistan ya da Mısır gibi kimi pazarların yanında ama onlardan önce ülkemizde satışa sunmuştu. Bu nesildeyse, en azından bu yazı yazıldığı sırada 1,6 litrelik benzinli motora sahip bir 5 Serisi sadece ülkemizde satılıyor. Dahası bu 1,6 litrelik motor raftan kalkmayı da bizim sayemizde reddediyor. O zaman 1,6 litrelik bir motora sahip 5 Serisi neler sunabilir buyurun anlatalım.

bmw 520i test yorum

1- Nedir?

BMW’nin orta-üst sınıftaki modeli 5 Serisi’nin giriş seviyesi motor seçeneğine sahip versiyonu. 1,6 litrelik motora sahip versiyon 520i adıyla pazarlanıyor. Bu belirteç diğer pazarlarda 2,0 litrelik hacimden 184 HP güç üreten benzinli bir motoru gösteriyor. Yani bu otomobilin adının aslında 516i olması gerekirdi. 5 Serisi iri bir otomobil, boyu 4,94 metre ve aks mesafesi de 2,97 metre. 1,6 litrelik benzinli motorla bile tartıda 1,6 tondan fazla çekiyor. Yani küçük motorun derdi tahmin ettiğinizden fazla.

2- Sürüşü nasıl?

Basit bir ifadeyle kesinlikle sorunsuz. 1,6 litrelik motor selefinden tanıdık bir şekilde 8 vitesli ZF şanzımanla birlikte sunuluyor. Motor 170 Hp güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu haliyle 5 Serisi’ni hem rahatça hızlandırıyor hem de akıcılık konusunda geride kalmıyor. Motor alt devirlerde sessiz ve üst devirlerde de bir BMW’den bekleyeceğiniz sesler üretiyor. Dahası tüketim de gayet iyi. Test tüketimi 8 litre/100 km civarındaydı ama eğer sürekli şehirde kullanacaksanız siz en iyisi 9-10 litre/100 km aralığını hedeflemelisiniz. Motorla ilgili tek sorun maksimum torkunu nispeten yüksek devirde üretmesi. 2000 d/d’da gelen maksimum tork nedeniyle şanzıman kendini en küçük gaz pedalı emrinizde bile vites düşürmek zorunda hissediyor. Bu da tüketimin düşürülmesini zorlaştırıyor. 5 Serisi’yle ilgili motor dışındaki verilerse çok daha iyi. Süspansiyon sistemi tam bir başyapıt; hem konfor hem de yol tutuş konusunda sınıfının gereklerinden fazlasını başarıyor. İç mekandaki sessizlik gerçekten etkileyici. Eğer gerçek 5 Serisi keyfi sürmek istiyorsanız jant çapınızı biraz küçük tutmaya çalışın. Bu sayede büyük jant/dar yanaklı lastik birlikteliğinin neden olduğu küt darbelere kötü tepkiler gibi küçük sorunlardan da arındırılmış bir sürüş yapabilirsiniz.

bmw 520i test yorum

3- Diğer özellikleri nasıl?

Kokpitinin kalitesi çok iyi, artık 3 Serisi yerine 7 Serisi ile akraba olduğunu hissettiriyor. Arka koltuklarda sunduğu alan beklediğimizden kötüydü. Bu boyutta, üstelik de potansiyel olarak makam aracı kimliğine sahip olabilecek bir otomobilden çok daha iyisini beklerdik. Bagajı geniş ama kenarlardaki çıkırtılar nedeniyle sert valizleri barındırmak konusunda sıkıntıları olabilir.

bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum

4- Fiyatı nasıl?

Pahalı, küçük hacimli motor ya da yüzde 60’lık vergi dilimi bunu değiştirmek için yeterli değil.

BMW 520i fiyat listesi için tıklayın.

5- 520i mi E180 mi?

Bu sorunun cevabı kısa süre içinde bu sayfalarda…

6- Satın almalı mıyım?

İmkanınız varsa satın almamanız için aklımıza bir neden gelmiyor.

bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum bmw 520i test yorum