Devir değişiyor, artık yeni nesiller bağımlılıktan kaçınıyor. Telefonlarını, bilgisayarlarını satın almak yerine kiralıyor, hatta bir nevi abonelik sistemiyle mülklerini değil kullanım haklarını alıyor. Peki bu otomobiller için de geçerli olacak mı? Volvo ve onun yeni doğun kuzeni Lync&Co bu kurulum üzerine gerçek anlamda çalışıyor. Volvo, yeni crossoverı XC40’ı belirlenen Avrupa ülkelerinde abonelik temelli bir pazarlama stratejisi izleyeceğini açıkladı. Yani otomobilde de gelecek abonelik sistemi olabilir. BMW de bu çalışmaya katılmış.

ABD’nin Nashville kentinde başlayan uygulamanın kuralları gayet basit. Eğer kredi notunuz uygunsa sisteme abone olabiliyorsunuz. Ayda 2000 Dolarlık seçeneği isterseniz, BMW 4 Serisi’nden 5 Serisi’ne X5’ten M2’ye varan bir dizi seçenek arasından tercihinizi yapabiliyorsunuz. Bu pakete tüm bakım, yardım ve sigortalar dahil. Bir üst basamakta 3700 Dolarlık bir aylık ödemeyle de M Serisi modeller, M3, M4 ya da X5/X6 M gibi modeller seçenekleriniz arasına giriyor. Abonelik sisteminin en ilginç tarafı, istediğiniz zaman akıllı telefon uygulaması üzerinden farklı bir model talep edebiliyorsunuz. BMW bu isteğinizi, detaylı bir şekilde temizlenmiş deposu dolu bir aracı adresinize teslim ederek cevaplandırıyor.

Sistem henüz deneme aşamasında ve pilot bölge olarak Tennessee eyaletindeki Nashville kenti seçilmiş. Buradan alınacak geri bildirimlerle sistemin bir süre sonra tüm ABD’ye yayılmasının mümkün olup olmadığı ortaya çıkacak.