Bunu BMW’den beklemezdik. Bavyeralı üretici 1 Serisi’nin geçirdiği makyaj operasyonunun ayrıntılarını açıklarken neden hala eski 1,6 litrelik benzinli motoru kullanmaya devam ettiğini merak etmiştik. Yakın bir zamanda 1,5 litrelik yeni motora geçileceğini öngörüyorduk ama aklımızdaki bu kadar yakın bir zaman değildi. Makyajlı 1 Serisi müşterilerle yeni yeni buluşmaya başladı ama birkaç ay sonra bu müşterilerden bazıları kendi yepyeni ama motoru eski bir otomobil kullanıyor olacak. Bugün 118i’de kullanılan ve 136 HP güç üreten 1,6 litrelik motor, yerini yine 136 HP güç üreten ama 3 silindire sahip 1,5 litrelik motora bırakacak. Eğer 1,6 litrelik motorun fanatiğiyseniz bu çok az miktardaki üretilmiş makyajlı ve 1,6 litrelik baz motorlu 1 Serileri’nden birini satın almayı deneyebilirsiniz.

Bu ilginç yenilik dışında diğer modeller için de yenilikler var. Örneğin 2 Serisi Active Tourer’da ikincil kazadan korunma freni (kaza sonrasında otomobilin fren sistemini devreye sokarak ikinci bir kazaya karışma olasılığını azaltan sistem) ve dikkat asistanı (sürücünün direksiyon tepkilerini gözeterek yorulduğunda uyarı veren bir sistem) standart donanım listesine giriyor. Bunun yanında 3, 4 ve X5’te kullanılan 4 silindirli ve 2,0 litre hacme sahip dizel motorların güçleri de yükseldi. Bu modellerin 20d versiyonlarında kullanılan motorun gücü 184 HP’den 190 HP’ye 25d versiyonlarında kullanılan motorun gücüyse 218 HP’den 231 HP’ye yükseltildi.

Bütün bu yeniliklerin üretimi Temmuz ve Ağustos aylarında başlayacak ve en geç sonbaharda da pazara sunulması beklenebilir.