Fransızlar van üretmek konusunda oldukça başarılı. Renault bizzat tek hacimlilerin mucidiyken Citroen ve Peugeot da farklı sınıflardan vanlar üretiyor. Fakat en ilginç isme Citroen’in vanı sahip. Pahalı bir mahkeme süreci ve hatrı sayılır bir ödemenin de yardımıyla ressamın ailesinin ikna ettikten sonra Citroen, vanlarına Picasso ismini veriyor. Güncel ürün gamında C3 Picasso, C4 Picasso ve Grand C4 Picasso olmak üzere 3 tane Picasso var. Buradaki konuğumuzsa C4 Picasso.

Citroen c4 picasso Citroen c4 picasso

1- Nedir?

Kompakt sınıfa ait bir van. Boyu 4,43 metre, yüksekliği 1,61 metre ve aks mesafesi de 2,78 metre. Yani ortalama bir kompakt sedandan 15 cm kadar daha kısa boya sahip 5 koltuklu bir aile otomobili. C4 Picasso, üreticinin yeni platformu EMP2’nin üzerinde yükseliyor. Dış tasarımı biraz alışkanlık istiyor ama genel hatları bir vanın olması gerektiği gibi. Bu durumda da farklı ön tasarım vanların genel sorunu olan sıradanlığı bozmak için kullanılmış gibi görünüyor.

Citroen c4 picasso Citroen c4 picasso

2- Kokpit kullanışlı mı?

Citroen vanının iç mekan kullanışlılığını arttırmak için farklı bir kokpit yapısı kullanmış. Büyük dokunmatik ekran tüm ayarları barındırıyor ve bu sayede gerçek bir orta konsol yerine sanal bir orta konsoldan bahsetmek mümkün. Geri kalan alanlarsa küçük eşya depolama alanı olarak kullanılıyor. Dokunmatik seçim düğmelerinden ana menüler seçiliyor ve buradan da birincil ayarlar kolaylıkla yapılıyor. İkincil ayarlar içinse biraz daha analatik düşünmek ve bulmaca çözmeye meyilli olmak gerekiyor. Gösterge tablosu ortada konumlu ve dijital ama farklı modlarıyla ilginç bir seçim olanağı tanıyor. Ortada konumlu göstergelerin genel sorununa C4 Picasso’da kullanılanlar da sahip, hızınızı görmek için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor.

Citroen c4 picasso Citroen c4 picasso

3- İç mekan geniş mi?

Bir vandan beklendiği gibi, evet geniş. Arkada diz ve baş mesafeleri oldukça fazla. Geniş cam alanlar sayesinde koltuklar ferah hissettiriyor. Picasso için bunu biraz daha açmalıyız; ön cam devasa, neredeyse sürücü ve yolcunun baş hizasına kadar uzanıyor. A sütunu bile bir camla ikiye bölünmüş ve cam tavan da bu tabloyu tamamlıyor. Arka koltuklar çok yetenekli: İleri-geri kayabiliyor, sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor ve bunu 3 tek koltuk olarak yapıyorlar. Ne yazık ki koltukların her biri biraz dar ve iri cüsseli yetişkinleri rahat ettiremeyebilir.

Citroen c4 picasso Citroen c4 picasso

4- Konforlu mu?

Beklendiği gibi oldukça konforlu. Ses yalıtımı gerçekten iyi ve dizel motorun gürültüsü ya da lastik sesleri iç mekana sızamıyor. Yeni arka aksta hala burulma kirişi kullanılıyor ama süspansiyon elemanlarının hem yerleşimi hem de kullanılan malzemeler geliştirilmiş ve sonuçta eskinin kırılma sesi üreten aksından eser kalmamış. Süspansiyon sistemi enine darbeleri bile başarıyla sönümlendiriyor ve yol dalgalanmalarından neredeyse hiç etkilenmiyor. Tek sorun yüksek karoserin virajlarda fazla salınıma girmesi. Biraz aceleniz varsa yolcularınızın midesinin güçlü olduğuna emin olmanız en iyisi.

5- Virajlarda nasıl?

Konforlu bir aile aracına göre virajlarda yetenekli bile denebilir. Gövdenin sallantısının yarattığı beklentiden çok daha fazlasını sunabiliyor. Tutunma kararlılığı yüksek ama viraj delisi de değil. Direksiyon sistemi hızlı çalışıyor ama elinizin altında ön tekerlere bağlı bir kumanda varmış gibi değil de bir oyun kumandası varmış gibi hissediyorsunuz. Sonuçta bu sınıfta virajlara ondan daha dostça davranan modeller var ve C4 Picasso önceliğinin viraj performansı olmadığını belli ediyor.

6- Motor ve şanzıman nasıl?

C4 Picasso’yu satın alırken çok zorlanmayacaksınız. Onu istediğiniz motorla donatabiliyorsunuz, tabii istediğiniz 1,6 litrelik dizel olduğu sürece. Şaka bir yana bu sınıf zaten çok dar ve farklı motor seçenekleri bugüne kadar kimsenin işine yaramadığı için Citroen de kumar oynamıyor. 115 HP güç ve 270 Nm tork sunan dizel motor, hem de bilindik otomatikleştirilmiş manuel şanzımanın yeni sürümüyle birlikte sunuluyor. Motor eskiden olduğu gibi etkileyici hissettirirken, şanzıman da kimi zaman sarsıntıya neden olabiliyor. Fakat eskiye nazaran ciddi anlamda iyileştirme yapılmış. Hala en iyisi direksiyondaki kumandalar yardımıyla vitesleri manuel değiştirmek ve vites değiştirirken ayağı gazdan çekmek. Zaman içinde şanzımanın değişimlerini önceden hissetmeye başlıyorsunuz ve ayağınızı gazdan çekince de herkes mutlu oluyor. Tüketim 6,5 litre/100 km civarında, daha düşüğünü sunan rakipler de var ama 1,3 tonluk bir van için bu değer de iyi sayılabilir. PSA Grubu piyasadaki en başarılı start&stop sistemlerinden birine sahip ve C4 Picasso’da da bu sistem sunuluyor. Otomatik şanzımanlı bu vanla yoğun trafikte karşılaştığınız inişleri motor çalışmadan yapabiliyorsunuz. Bu sırada direksiyon, fren ve klima gibi donanımlarsa çalışmaya devam ediyor.

Citroen c4 picasso

7- Sonuç

C4 Picasso 5 kişilik bir van arayanlar için ilginç bir tercih. Cam alanlarının bolluğu onu rakiplerinden belirgin bir şekilde ayırıyor. Eğer manzaralı yolları kullanmayı seven biriyseniz bu otomobil size hiç görmediğiniz güzellikleri sunma potansiyeline sahip. Tabii bunun için direksiyonda olmamaya özen göstermelisiniz. Otomobilin fayda/maliyet oranı o kadar da iyi değil. Hissedilir şekilde daha dar iç mekana sahip olsa da Exclusive isimli en üst donanım seviyesine sahip bir C4’le Dynamique isimli baz donanım seviyesine sahip C4 Picasso arasında bile ciddi fiyat farkı mevcut. Yani tüm vanlardaki ortak sorun C4 Picasso için de var. Picasso’ya ihtiyacınız olup olmadığını gerçekten iyi sorgulamalısınız.