Çocuğunuz oldu ve artık küçük ama güçlü otomobiliniz yerine bagajın etrafına kurulmuş bir otomobile mi ihtiyacınız var? Aklınıza Audi RS4 Avant geliyor ama fiyatı çok mu yüksek? O zaman kısıtlı bütçelerin RS4 Avant’ı geldiği için çok sevineceksiniz. Seat, Nurburgring’de kısa süreliğine de olsa en hızlı önden çekişli seri üretim model unvanı alan Leon Cupra’nın station wagon karoserli versiyonunu duyurdu. Bunun anlamı 0-100 km/s hızlanmasını 6,0 saniyede yapabilen ve bagajı 1470 litreye genişletilebilen bir otomobil ürettikleri. Tabii bagajı doluyken hızlanması bu kadar iyi olmayacaktır.

Cupra ST’de hatchback kardeşinde, Golf GTI ve R’da ve Audi S3’e kullanılan 2,0 litrelik motor kullanılıyor. Motor, standart versiyonda 265 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Cupra 280 versiyonunda ise, belki tahmin etmişsinizdir, 280 HP güç ve yine 350 Nm tork üretiyor. Tork verisi 1700-5600 d/d aralığında sürekli üretiliyor ve tüm versiyonlar 6 vitesli manuel veya 6 vitesli DSG çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla donatılabiliyor. Yukarıdaki 6,0 saniyelik 0-100 km/s hızlanma verisi 280 HP güce ve DSG şanzımana sahip versiyona ait. Diğer versiyonların en yavaşıysa aynı hızlanma için 6,2 saniyeye ihtiyaç duyuyor ki bu da acil bebek bezi ihtiyacını gidermek için yine de iyi bir değer. Tüm versiyonların son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Peki aile uygunluğu neye mal oluyor? Aslında çok bir şeye değil. Hatchback karoserli Cupralar’ın hızlanma verileri 280 HP güç üreten motor ve DSG ile 5,7 saniyeden başlıyor ve 265 HP güç üreten motor ve manuel şanzımanla 6,0 saniyeye kadar uzanıyor. Son hızlarıysa aynı. Yani çocuğunuzun bir gülüşü bile kayıplarınızı unutmaya yetecek.

LEON-ST-CUPRA-DYNAMIC-3 LEON-CUPRA-INT-3P