BMW’nin 2 Serisi Active Tourer’ın üzerine çok yüklendiği ortada. Bir model, bir üreticinin hem ilk önden çekişli hem de ilk minivanı olunca sadık müşteriler de ona doğal olarak kuşkuyla bakıyor. Pek yakında bu sitede bu kuşkuya yer olmadığını okuyacaksınız ama öncesinde Active Tourer’ın 7 koltuklu versiyonuna hoşgeldin diyelim. Üstelik bu yeni versiyon sadece fazladan koltuklar değil bir de fazladan motor seçeneğiyle geldi. BMW’nin daha önce Mini’de de kullandığı ve şu anda 1 Serisi’nde de sunulan 1,5 litrelik dizel motor, Active Tourer’dan önce Gran Tourer’la birlikte satışa sunuldu. 116 HP güç ve 270 Nm tork üreten yeni dizel motor, 7 kişilik vanda sadece 6 vitesli otomatik şanzımanla sunuluyor.

Yeni BMW 2 Serisi Gran Tourer’ın fiyat listesi için tıklayın. 

BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer

Pek çok üretici 5 koltuklu vanların 7 koltuklu versiyonlarına Grand takısı ekliyor. BMW de farklı bir yol izlememiş. 7 koltuklu Active Tourer’ın adı Gran Tourer. Aslında Gran Tourer sadece fazladan koltuğa sahip değil, aynı zamanda bu koltukları sığdırmak için fazladan alana da sahip.

Eklenen 2 koltuk için Active Tourer’ın boyu 21,4 cm uzatılmış ve 4,55 metreye ulaşmış. Bu uzamanın önemli bir kısmı (11 cm ) aks mesafesinin arttırılması için kullanılmış ve Gran Tourer’da aks mesafesi 2,78 metreye ulaşmış. Bagaja koltuk koyulacağı ve bu koltuklarda insanların seyahat etmesi planlandığı için aracın yüksekliği de 5,3 cm artmış. Sonuç olarak ortaya minibüs benzeri bir tasarım çıkmış ama biz burada bunun güzel ya da çirkin olduğuna dair bir yorum yapmayacağız.

Gran Tourer’ın iç mekan özellikleri büyük oranda küçük kardeşiyle aynı. İsteyenler Gran Tourer’ı 5 koltukla satın alıp 645 litrelik devasa bagaj alanına sahip olabiliyor. 7 koltuk satın alınıp 5 koltuk kullanımdayken bu alan 560 litrede kalıyor ki bu bile Active Tourer’ın 465 litrelik bagaj hacminden oldukça fazla. 7 koltuk da kullanımdayken bagaj hacminin ne kadar olduğunun BMW açıklamıyor ama fotoğraflara bakarak bile çok fazla olmadığını söylemek mümkün.

BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer BMW 2 Serisi Gran Tourer