Geçtiğimiz günlerde Mercedes’in yarattığı E Serisi fırtınasına tanık olduk. Son nesil sınıfına pek çok yenilik kazandırdı ama kabul etmemiz gerekir ki günümüzde artık bu tür yenilikler çok daha yaygın şekilde kullanılıyor. Bu da E Serisi gibi modellerin yarattığı etkiyi azaltıyor. Fakat bundan 40 yıl önce durum böyle değildi. E Serisi’ni bugün bildiğimiz konuma yükselten, hatta Mercedes karizmasını oluşturan modellerden biri olan W123, 1976’nın Ocak ayında tanıtıldığında otomobil dünyası ona hayranlıkla bakıyordu.

mercedes w123 40 yaşında

O zamanlar bu kadar çeşitlilik yoktu. İlk tanıtılan sedan karoser olmuştu. Yıl içinde onu coupe ve ilk defa üretilen station wagon takip etti. O zamanlar modelin adı da E Serisi değildi. Sadece orta sınıf sedan olarak adlandırılıyordu. Mercedes, ilk tanıtım anında bile 9 farklı motor seçeneği sunmaya başlamıştı. Bugün E Serisi sadece 2 motor seçeneğiyle yola çıkmaya hazırlanıyor ama aynı altyapıyı paylaştığı ve paylaşacağı bir 4 kapılı coupe ve bir SUV mevcut.

Tasarım, o zamanlar piyasada olan W116 kodlu S Serisi’nden etkilenmişti. Tıpkı bugünkü gibi E Serisi küçük bir S Serisi gibi görünüyordu ama ikisini birbirinden ayırmak bugünkünden çok daha kolaydı. Kabul etmek gerekir ki W116 çok karakteristik ayrıntılara sahip zamanına göre devasa bir sedandı ve W123’ün onunla karıştırılması imkansızdı. Zaten çift yuvarlak aynalı farları da kendini kolayca ele veriyordu. İlk başta sadece 2,8 litrelik motora sahip versiyonlarda kullanılan köşeli farlarsa makyaj sonrasında bütün ürün gamına uygulandı.

W123 gelişim aşamasındayken bir dizi beklentiyle şekillendirilmişti. bunlar bugünkü Mercedes ürün gamına hala şekil vermeye devam eden beklentiler. Tasarımın modern, işçiliğin üst düzey ve güvenliğin öncelikli olması en önemli özellikler olarak sıralanmıştı.

W123, daha çizim aşamasındayken bile 1982’de isteğe bağlı bir donanım haline gelecek olan havayastıklarına uygun geliştirilmişti. Bunun yanında pasif güvenlik üzerine de çalışılmıştı. Enerji emme bölmeleri ve yolcu bölümü kozası gibi yapısal alanlara sahipti.

Ön aksındaki çift bağlantılı süspansiyon sistemi doğrudan S Serisi’nden alınmıştı. Motor seçeneklerinin çoğuysa selefi W114 (dik farlı E Serisi nesli) neslinden alınmıştı. En önemli yenilikler M123 kodlu sıralı 6 silindirli benzinli motor ve OM617 kodlu 5 silindirli turbo-dizel motorlardı. 129 HP güç üreten benzinli motora sahip versiyonun model ismi 250, 125 HP güç üreten dizel motora sahip versiyonun motor ismiyse 300 D idi. Bugün bu güç seviyesine sahip bir motor ancak A Serisi ailesinde, 180 koduyla sunuluyor.

1975’in sonundan 1986’ya kadar W123’ten tam 2,7 milyon tane üretildi. Bunların 2.375.440 tanesi bildiğimiz kısa aks mesafeli sedanlardan oluşuyordu. Zaten W123’ün efsaneleşmesinin arkasında da bu modeller yatıyordu. Özellikle taksiciler tarafından çok sevilen bu versiyon, dayanıklılığıyla tanınıyordu.

mercedes w123 40 yaşında mercedes w123 40 yaşında mercedes w123 40 yaşında mercedes w123 40 yaşında mercedes w123 40 yaşında