Porsche’nin 911’le yaptığı iş gerçekten takdire değer. 50 yıldır aynı konsepte sadıklar. Üstelik bu konsept sıradışı bir şekilde demode ve terkedilmiş bir konsept. Arkada konumlu motorla arkadan itiş, aralarında, sağı solu belli olmayan arka aks, yüksek hızlarda gezinen ön aks ve dar kullanım alanlarının da olduğu onlarca sorun yaratıyor. Fakat günümüz dünyasında bunların hiçbirinin yeri yok. Bu sorunların baş ağrısı yaratmamasını sağlarken Porsche, kendisini devasa bir mühendislik sarmalında buldu. Sonuçta güne uygun bir arkadan motorlu araç üretmek aya roket fırlatmaktan daha kolay değil.

Bugünse 911 konseptinin zirvesini görüyoruz. Aslında zirve kelimesi otomobil söz konusu olduğunda abartılı bir belirteçten başkası değil. Çünkü muhtemelen bir kaç ay içinde, yani GT2 tanıtıldığında, 911 GT3 RS’ten daha hızlı bir 911 versiyonuyla tanışacağız. Hatta eğer medeniyetimizi zombiler ele geçirmezse bundan 10 yıl sonra bir Carrera 2 bile bugünkü GT3 RS’le benzer tur zamanlarına imza atacaktır. Neyse, biz bugünün zirvesine geri dönelim.

Öncelikle GT3 RS’in karoseri, Porsche’nin bugüne kadar uzak durmaya çalıştığı ve daha çok Lamborghini modellerine yakışacak gibi görünen hava kanallarıyla süslenmiş. Tabii bu kadar yüksek performans iddiasındaki bir otomobilde tek bir vida bile işlevsiz olamaz ve bu hava kanalları da aerodinamik etkiler için görev yapıyor. Peki yüksek performansla neyi kastettik?

GT3 RS’in arka tamponunun hemen önünde 4,0 litrelik atmosferik beslemeli bir motor yer alıyor. 6 silindirli bokser motor GT3 RS’in arka aksına 500 HP güç ve 460 Nm tork gönderiyor. Bu değerler standart GT3’ten 25 HP ve 81 Nm daha fazla. GT3 RS aynı zamanda standart GT3’ten 10 kg daha hafif. Ve standart GT3 piyasaya çıktığında kendi kendine alev alacak kadar ateşli bir  otomobildi.

GT3 RS de benzer ısıl problemler yaşayacak mı bilmiyoruz ama 0-100 km/s hızlanmasını 3,3 saniyede tamamlayıp 322 km/s hıza ulaşabiliyor. Güç aktarımı 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman PDK üzerinden yapılıyor ve arka aksta aktif bir kilitli diferansiyel sunuluyor.

porsche gt3 rs porsche gt3 rs