Bu her zaman kullanılan bir kalıptır: Keşke bu otomobile maliyet mühendisleri değil sadece tasarımcılar dokunsaydı. Fisker Karma, tam da bu kalıbın yola çıkmış haliydi. 20 inçlik jantları, aşırı alçak yapısı ve çevreye fazlasıyla duyarlı üretimiyle bu otomobil ABD’nin kaymak tabakasını hemen etkilemeyi başardı. Düşünsenize, çevreye duyarlı süper star pozu verebiliyorsunuz, üstelik tek başınıza yaşadığınız 25 odalı 3 havuzlu malikanenizi herkesin satın alabileceği bir Toyota Prius yerine oldukça prestijli devasa bir sedan kullanarak terk ediyorsunuz.

fisker karma fisker karma

Markanın isim babası ve kurucu ortağı Henrik Fisker, kariyerini Aston Martin DB9 ya da BMW Z8 gibi yolların buluştuğu en güzel otomobillerin tasarımını yaparak geliştirdi. Fakat bir tasarımcının sınırları gerçekten kalktığında ortaya ne çıkacağını bu pahalı modeller bile gösterememiş. Karma göze muhteşem görünen ama yolda üretim bandından tamamlanmadan inmiş bir konsept gibi hissettiren bir otomobildi. Geri manevra yaparken ön tekerleklerini sürüyordu, her yerinden işçilik hataları sarkıyordu, aşırı sert, aşırı tepkili ve aşırı rahatsızdı. Üstüne üstlük boyu 5 metreye yakın ve aks mesafesi de 3 metreyi aşkın bir sedan için iç mekanı da aşırı dardı. Fakat 2,0 litrelik benzinli motorunu sadece jeneratör olarak kullanarak mucizeler de yaratabiliyordu. Sonuçta bu otomobil seçkinlerin kendilerine farklı bir rol biçmek için ödemeleri gereken bir bedeldi ama bu bile tutmadı. Önce Fisker’e pil sağlayan A123 Systems isimli firma iflasını açıkladı, hemen ardından da gemiyi ilk terk eden rüyasını yaşayan tasarımcı Henrik Fisker oldu. Bu yılın şubat ayında Fisker’in iflası açıklandı ve finansman desteği aramaları başladı. Sonuçta destek beklendiği gibi Çin’den geldi. Fisker artık aramıza dönmeye hazır.

Açıklamalar göre Karma’nın üretimi olabildiğince çabuk başlayacak. Fakat bu arada kaybedilen zamanda yaşanan gelişmeler paralelinde yenilikler ve geliştirmeler için çalışılacak. İlk yenilenmiş Karma’nın 2015’in ilk yarısında banttan inmesi bekleniyor. Bundan sonra şirketin kasalarını doldurmaya yönelik yenilikler gelecek. Atlantic, Surf ve Sunset adlarını taşıyan 3 yeni model sayesinde Fisker’in daha geniş kitlelere hitap etmesi sağlanacak. Bu modellerin bir kısmı mevcut Karma altyapısı kullanırken bir kısmı da daha küçük olan Atlantic’in altyapısı üzerinde yükselecek.

fisker karma atlantic

Atlantic, üreticinin hem ikinci modeli hem de yeni modellerin altyapısı olacak.