Küçük sınıf vanlar kıymeti bilinmeyen değerler. Satış adetleri o kadar düşük ki bu modellerin üretildiği fabrikalar sık sık zorunlu molalar kullanıyor. Bunun nedeni basit, küçük sınıf da olsa vanlar pahalı. Peki bir vana verdiğiniz fazladan ödemeye değer mi? Aslında kesinlikle değer. Örneğin Ford’un küçük vanı B-Max.

Ford B-Max 1.0 ecoboost

1- Nedir?

Ford’un küçük sınıf vanı. Fiesta altyapısı üzerinde yükseliyor ve ebatları hatchback kardeşinden çok da farklı değil. Boyu 4,08 metre ile 3,98 metrelik Fiesta’dan sadece 10 cm uzun. Aks mesafesiyse Fiesta ile aynı (2,49 metre). En önemli farksa yüksekliğinde; Fiesta’nın 1,49 metrelik yüksekliğine karşı B-Max’in yüksekliği 1,60 metre. Bu fark doğrudan iç mekanda sunulan alan hissine hizmet ediyor. B-Max’in ebatları rakipleriyle benzer. Rakipleriyle benzer olmayansa arka kapıları. Opel Meriva sürüş yönünün aksine açılan kapılarıyla kullanışlılık anlamında büyük bir adım atmıştı ama B-Max hem kızaklı kapı hem de B sütunu olmayan yapısıyla gerçek devrimi yaptı.

2- İç mekanı nasıl?

Henüz makyaj görmediği için hala eski ve karmaşık Ford kokpitini kullanmaya devam ediyor. Aslında makyajdan da çok umutlanmamak gerekli çünkü Fiesta makyaj sonrasında da aynı kokpiti kullanmaya devam etti. Kokpitin zayıflığı düğmelerin küçüklüğü ve dağınık yerleştirilmiş olması. Bunun dışında malzeme kalitesi küçük sınıf ortalamalarında, dijital göstergelerin karakterleri görme zorluğu çekenleri sınamak için özel olarak seçilmiş ama ergonomik olarak ciddi bir sorundan bahsetmek zor. Arka koltuklarda gerçekten abartılı genişliğe sahip bir sunum yok. Fakat alan hissi konusunda normal boyutta bir yetişkinin şikayet etmesi için bir neden de yok. Baş mesafesi oldukça bol, diz mesafesi kabul edilebilir sınırlarda ve genişliği de küçük sınıfın ötesinde. B sütunu olmadığı için emniyet kemerleri ön koltukların sırtlığına yerleştirilmiş ve bu da alışkanlık gerektiriyor.

Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost

3- Kızaklı arka kapılar işe yarıyor mu?

4 yetişkinin kullanımında o kadar da etkileyici değiller. Sonuçta sağlıklı bireyler otomobil kapılarını rahatça kullanabiliyor ve devrimsel bir yaklaşıma ihtiyaç duymuyorlar. Fakat arka koltukta çocuk koltuğu kullananlar için bu otomobil bir cennet. Kapıların kızaklar yardımıyla kocaman bir boşluk bırakacak şekilde açılması zaten işi kolaylaştırırken, B sütunu olmaması fazladan bir artı daha eklenmesini sağlıyor. Bu sayede ön kapıyı da açarak neredeyse aks mesafesi kadar bir açıklıktan faydalanabilirsiniz. Ya da en azından çocuk koltuğunu çok daha rahat bir açıyla kullanabilirsiniz. Bu yapı büyük yükler taşınmak ve piknikte futbol kalesi olarak otomobil kullanmak isteyenler için de büyük kolaylık sağlıyor.

4- B sütunu olmaması kötü değil mi?

Aslında B sütunsuz yapı kesinlikle tercih edilen bir yapı değil. Çünkü B sütunu özellikle şasinin burulmasını engelleyen en önemli yapı taşlarından birisi. Bu eksiği gidermek için Ford mühendisleri tıpkı cabriolarda yapıldığı gibi şasinin yan kirişlerini güçlendirmiş. Bu da B-Max’in eşleniği Fiesta’dan neredeyse 200 kg daha ağır olmasını açıklıyor. Sonuçta B-Max B sütunu olmaması nedeniyle belirgin bir zayıflık göstermiyor. Burulma direncinin biraz daha düşük olduğu hissediliyor ama yan çarpışma testlerinden sorunsuz ayrıldı. Sonuçta getirdiği avantajlarla hesaplandığında biraz burulmayla yaşamak o kadar da kötü değil.

5- 999 cc’lik motor ağırlıktan etkileniyor mu?

1,0 litrelik Ecoboost motor ve 5 vitesli manuel şanzımanla B-Max’in boş ağırlığı baz donanımda bile 1280 kg. Motor, her biri bir içecek kutusu büyüklüğündeki 3 silindire sahip olsa da 125 HP güç ve 170 Nm tork üreten modern bir turbo mucizesi. Üstelik torkunu 1400-4500 d/d aralığında sürekli olarak üretiyor. Yani telaş edecek bir durum söz konusu değil. Bu küçük motorla B-Max yolda rahatsız edicilikten çok uzak bir karaktere sahip. Tüketimi ise kullanım şekline fazlasıyla bağımlı. Eğer sakin kullanırsanız 7,0 litre/100 km ile yetinebiliyor ama torku sonuna kadar kullanıp hız yapmak peşinde koşarsanız da 3 küçük silindirin ne kadar çok benzini ne kadar kısa zamanda buharlaştırdığına şaşırabilirsiniz.

6- Sürüşü nasıl?

Bir Ford’dan bahsediyoruz, nasıl olabilir ki? Dengeli, konforlu ve kendisinden beklendiğinden çok daha keyifli.

7- Fiyatı nasıl?

Ecoboost motor küçük hacmiyle büyük işler bayarmaak için yüksek teknoloji kullanıyor, yani herhangi bir evrende ucuz olarak nitelendirilemez. 125 HP güç üreten versiyonuyla B-Max’in başlangıç fiyatı bile bir çok kompakt sınıf hatchbackten yüksek. Gerçi kullanışlılığı da onlardan yüksek ama komşunuz B-Max’e baktığında bir küçük sınıf üyesi görecektir, yani pek havalı bir tercih değil.

Ford B-Max’in fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Ford, B-Max ile oldukça önemli bir soruna çözüm üretmiş ama yüksek fiyat ve yüksek ağırlık gibi dezavantajlar bu çözümün kabulünü zorlaştırıyor. Yine de sürüş keyfine önem veriyorsanız ve kullanışlı bir aile otomobili arıyorsanız 1.0 Ecoboost motorlu B-Max’i kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost

Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost Ford B-Max 1.0 ecoboost