Ford Mondeo şanssız bir otomobil. Ne yazık ki hakettiği başarıdan çok uzak ama bunda yapısal sorunlarının payı da büyük. Tabii bir de güç kaynağı sorunu var. Neyse ki bu çözümü oldukça basit bir sorun. Sadece başlangıç fiyatının yaklaşık iki katını ödemeniz ve 2,0 litrelik dizel motoru tercih etmeniz yeterli.

1- Nedir?

Ford’un orta sınıf modeli. Sedan, station wagon ve hatchback karoser seçeneklerine sahip fakat sedan dışındaki karoserler sadece susuzluğuyla bilinen 1,5 litrelik benzinliyle satılıyor. Sedan karoserli versiyonun boyu 4,85 metre ve aks mesafesi de 2,85 metre.

2- İç mekanı nasıl?

Gereğinden daha tutucu ve sıradan. Aslında büyük bir dokunmatik ekran ya da dijital gösterge tablosu gibi teknolojik dokunuşların tamamına sahip ama orta sınıf modellerin sunması gereken albeniye sahip değil. Malzeme kalitesi iyi, işçilikte de göze batan bir sorun yok. Alan sunumu, özellikle de boyutları dikkate alındığında oldukça kötü. Ön koltuklar sportif bir darlığa sahipken arka koltukların daraltıcılığı farklı bir boyutta. Temel olarak rakamsal verileri iyi ama dar cam alanlar ve kasvetli yapı alan hissini kötüleştiriyor. Sedanın 429 litrelik bagaj hacmi konusunda sözümüz yok. Keşke küçük bagaj biraz olsun kullanışlı olabilseydi ama ne yazık ki öyle de değil.

3- Motoru nasıl?

2,0 litrelik dizel motor 180 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Aynı motorun çift turbo beslemeyle 210 HP güç ve 450 Nm tork üreten bir versiyonu da var ama eldeki de yeterince güçlü. Motor 6 vitesli Powershift çift kavramalı şanzımanla birlikte sunuluyor. Powershift biraz heyecanlı bir şanzıman ve tepkileri çok keskin. Bu sayede motorun performans hissi biraz daha yükseliyor. Motor aşırı bir canlılığa sahip değil, daha çok önüne çıkan her şeyi ezebileceğinden emin bir dev gibi. Güçlü ama ateşli değil. Gücünü anlatmak zor, yaşamanız gerekli. İlk kalkışta kendinden bekleneni veriyor ama yüksek hızlardaki ataklığı güç çıkışının daha fazla olduğu izlenimi yaratıyor.

4- Sürüşü nasıl?

Garip bir şekilde bu motor Mondeo’nun ideal motoru. Çok güçlü olduğu için değil, karma kullanımda 6,4 litre/100 km’lik tüketimle yetinebildiği için de değil, sadece diğer motorlar bir şekilde yetersiz olduğu için. Motor tam da Mondeo’nun başetmek için üretildiği güç seviyesinde ve sürüş keyfi konusunda kendi sularında olmanın rahatlığını yaşıyor. Rakipleri bu kadar torku ön lastikleri üzerinden aktarmak için bolca elektronik yardımı alıyor, Mondeo ise bunu keyifle yapıyor. Dahası konfor konusunda da eksiği yok.

5- Fiyatı nasıl?

Bu yazı yazıldığında 1,5 litrelik benzinli motora sahip versiyona göre, kompakt sınıfta dizel motorlu bir aracın fiyatı kadar fiyat farkına sahipti.

6- Satın almalı mıyım?

Fiyat farkı 1,5 litrelik benzinli motorun yüksek tüketimiyle bile kara dönüştürülemeyecek kadar fazla ama göze batmadan yüksek sürüş keyfi elde etmek istiyorsanız buna değebilir. Ya da belki kullandığınız aracın parasını ve vergilerini başkaları ödüyordur ki o zaman hiç düşünmeyin.