Ülkemizde ticari araç pazarı giderek daralıyor ama bu iştah kabartıcı olmadığı anlamına gelmiyor. Bunun dışında Avrupa ticari araç pazarı büyümesini sürdürüyor ve pazara daha küçük modellerin gerektiği görülüyor. Yani Ford’un 200 milyon Euro harcayarak Connect’ten daha küçük bir ticari araç üretmesinin arkasında gayet güçlü nedenler yatıyor. Courier (yazılması epey zor olsa da okunuşu basitçe “kurye” gibi) ismi ilginç bir seçim gibi ama Ford açısından 1950’lere kadar uzanan bir mazisi var. Adı ne olursa olsun en yeni yerlimiz yola çıkmış bulunuyor.

Ford tourneo Courier Ford tourneo Courier

1- Nedir?

Tofaş’ın ürettiği (evet dünya küçük ticari araç pazarı Koç Holding’in ellerinde büyüyor) Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo üçlüsünün, ki aslında burada tek modelden bahsediyoruz, şimdiye kadarki ilk rakibi. Onlardan 30 cm kadar daha uzun boya (Fiat Fiorino 3,86 metre, Ford Tourneo Courier 4,15 metre) sahipken 2 cm kadar daha kısa aks mesafesine (Fiat Fiorino 2,51 metre, Ford Tourneo Courier 2,49 metre) sahip. Altyapısı doğrudan Fiesta’dan alınmış. Süspansiyon sisteminin ayarları elden geçirilmiş ve kimi parçalar daha güçlü olanlarla değiştirilmiş.

Ford tourneo Courier Ford tourneo Courier

2- İç mekanı nasıl?

Kokpit altyapıyla birlikte Fiesta’dan neredeyse değiştirilmeden alınmış. Üst donanımlarda küçük düğmeli ve okuması zor küçük ekrana sahip bilindik Ford kokpiti kullanılırken alt donanım seviyelerinde son dönemde otomotiv sektöründe yapılmış en büyük icat yer alıyor: Kendi telefonunuzu koyabileceğiniz ayarlanabilen bir bölüm. Ford tarafından Akıllı Cihaz İstasyonu olarak adlandırılan bu bölüm Türk mühendislerinin icadı ve dünyanın otomobiller için geliştirilmiş en kolay kullanılan kullanıcı ara birimi. Çünkü navigasyon ya da dış kaynaklı müzik için her an kullandığınız kendi telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. İsterseniz bu sırada telefonunuzu istasyonun hemen arkasında bulunan USB bağlantısı sayesinde şarj edebiliyorsunuz ve istasyonun üst tutacağı bütün akıllı telefonların sığabileceği kadar yükselebiliyor. Bu donanımın sadece alt donanım paketlerinde sunulması büyük şanssızlık. Tüm Courierlar’da Bluetooth’lu müzik sistemleri standart olarak sunuluyor.  Kabinde malzeme kalitesi binekler kadar yüksek değil ama beklendiği kadar düşük de değil.

Ford tourneo Courier

3- Yaşam alanı geniş mi?

Oldukça. Aks mesafesi biraz kısa olsa da bu belirgin bir eksiklik yaratmıyor. Ön koltuklar tavansız bir Fiesta izlenimi verirken arka koltuklar biraz yüksek konumlu ve genişlik konusunda sıkıntıya sahip değiller. Diz mesafesi yeterli, baş mesafesiyse sonsuz gibi hissettiriyor. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var; Tourneo Courier tıpkı Tofaş üçlüsü gibi 3+1 kişilik bir araç. Yani arka koltukta sadece 2 tane kafalık ve emniyet kemeri var. Koltuğun orta kısmındaki dikkat çekici şişkinlik de bunun için yerleştirilmiş. Yoksa koltukta 3 yetişkin rahatça seyahat edebilir. Fakat 5 kişilik olarak homologe edildiğinde yükleme kapasitesi hafif ticari araç olarak ruhsatlandırılmasına izin vermeyecektir.

Ford tourneo Courier Ford tourneo Courier

4- Bagaj hacmi yüksek mi?

Ford’un açıkladığı 708 litrelik hacme bakarsanız fazlasıyla yüksek. Fakat bu hacim ikinci koltuk sırası kullanımdayken zeminden tavana kadar yapılan ölçümü gösteriyor. Arka koltuk sırtlığının üst kısmına kadar tahmini 450-500 litre arasında bir hacim söz konusu olmalı ki bu da oldukça iyi bir değer. Mühendisler sert şapkalık için birkaç akıllıca çözüm bulmuşlar. Şapkalık bagaj yüksekliğinin ortasına gelecek şekilde yerleştirilerek farklı bölmeler yaratılabiliyor. Ya da daha büyük yükler yükleneceği zaman sırtlığın arkasındaki bir bölümde sabitlenebiliyor. Arka koltukların sırtlığı ve minderi katlanabiliyor. Fakat ortaya çıkan hacmi daha da büyütmek için koltuklar yerlerinden sökülemiyor. Hal böyle olunca bagajın uzunluğu ancak 1,1 metrede kalıyor.

Ford tourneo Courier Ford tourneo Courier

5- Sürüşü nasıl?

Bu sınıftaki rakipler şehir minilerine benzer bir kullanım sunuyor, konfor açısından bazı sorunları var. Courier onlardan farklı olarak tam bir küçük sınıf gibi sürüş sunuyor. Aslında gözlerinizi kapasanız kendinizi tavanı çooook yüksek bir Fiesta kullanıyor gibi hissedebilirsiniz. Aslında kimi yönleri Fiesta’dan bile iyi diyebiliriz. Direksiyon sistemi tekrar programlanırken hızı biraz törpülenmiş, Yani Fiesta’nın agresif sistemi yerine daha konforlu bir direksiyondan bahsediyoruz. Süspansiyon sisteminde tek sorun, arka aksın biraz vuruntulu çalışması. Tabii bu noktada bu yazıya konu olan sürüşü Bodrum çevresindeki aşırı bozuk yollarda yaptığımızı eklemeliyiz. Yine de Courier’ın bir yük aracı için oldukça iyi konfor sunduğu ortada. Yol tutuş konusundaysa haber değeri taşıyan bir bilgi yok. Eğer ki günün birinde Ford yol tutuşu kötü bir araç üretirse bunun haber değeri taşıyacağı kesin.

Ford tourneo Courier Ford tourneo Courier

6- Motor seçeneklerinde ne var?

Türkiye’de sadece dizel motorlar var. 1,5 litrelik 75 HP güç üreten motor ve 1,6 litrelik 95 HP güç üreten motor. Dış pazarlar için 1,0 litrelik Ecoboost da üretilecek. Biz sadece 1,6 litrelik dizeli kullanabildik. Bu motorun başarısı herkesin malumu, güçlü ve esnek. Tourneo Courier, aynı motora sahip bir Fiesta’dan 100 kg ağırken aynı motora sahip bir B-Max‘ten 100 kg daha hafif. Hal böyle olunca da performansı ikisinin tam ortasında yer alıyor. Güçlü dizel bile gücünü belli etmekte çok istekli değil, hal böyle olunca da küçük dizel biraz daha fazla sabır isteyecektir.

7- Fiyatları nasıl?

Rakiplerinden daha büyük ve standart donanım listesi daha uzun olduğu göz önüne alındığında makul bir fiyatı olduğu söylenebilir. Courier’de ESP ve çift havayastığı standart donanımda yer alıyor. Üst donanım seviyelerinde, yan havayastıkları, lastik basınç kontrolü ve geri görüş kamerası gibi kalemler de donanım listesine dahil oluyor. Burada küçük bir sorun var, donanım listeleri aynı zamanda motor seçeneklerini de değiştiriyor. Zengin donanım sadece güçlü dizelle geliyor, baz donanımlaysa güçlü dizel alınamıyor. Ford Tourneo Courier’ın fiyatlarını görmek için tıklayın.

8- Sonuç

Eğer hafif ticari araç kullanmakla ilgili sıkıntıları (hız sınırının 80 km/s olması, her yıl muayene, bir kaç tane belge çıkartma zorunluluğu ve geçemediğiniz bir köprü gibi) aşabilenlerdenseniz ve aracınızı günlük hayatta da kullanacaksanız Courier güzel bir başlangıç anlamına geliyor. Sürüşü bir Fiesta kadar eğlenceli ve B-Max’ten çok daha uygun fiyat etiketine sahip.

Ford tourneo Courier