Ford’u nasıl bilirsiniz? Hayır, Ford hafif ticari araçlar, kamyonlar ya da Focus üretmekten çok daha fazlasını yapıyor. Dünya çapında 65 tane üretim tesisine ve neredeyse 190 bin tane çalışana sahip bir otomotiv devi. Ve bu dev, hacim modelleri yapmaktan daha duygusal işlere de girişebiliyor. GT ismi o işlerden bir tanesinden miras.

All-New Ford GT

Hikaye der ki, vaktizamanında 2. Henry Ford motorsporlarında başarı kovalayabilmek adına Ferrari’yi satın almaya niyetlenmiş. Fakat inatçı Enzo, son anda yavrusunu bu devin dişlileri arasında kaybetmek istememiş. Ford da Enzo’dan intikam almak için mühendislere açık çek vermiş. Sonuçta ortaya çıkan otomobil GT40 (yerden yüksekliği sadece 40 inçti, yani 1,02 metre) adıyla anılmış ve 1966’dan 1969’a kadar Le Mans’ı domine etmiş, Ferrariler ve Enzo onlara sadece arkalarından bakmış. Otomobil Britanya’da Britanyalı mühendisler tarafından geliştirilmiş ama olsun. Onun mirasını, en azından tasarım mirasını takip eden otomobilse Ford GT olmuştu. Tasarım anlamında çok gösterişliydi ama teknik ya da teknoloji anlamında muhteşemlikten çok uzaktı. Onun takipçisiyse tam tersi olmaya kararlı.

Detroit’te düzenlenen otomobil fuarının en ilgi çekici lansmanlarından birinin başrol oyuncusu olan yeni nesil Ford GT, Ford’un La Ferrari’si ya da La Ford olmak ister gibi görünüyor. Otomobille ilgili detaylı teknik bilgi henüz paylaşılmadı ama kaputu altında, daha doğrusu gövdesinin ortasında 3,5 litrelik bir V6 olduğunu biliyoruz. Ecoboost serisine ait bu motor, bir çift turbo besleme sayesinde 600 HP’nin üzerinde güç üretebilecek. Motorun gücü arka aksa 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman üzerinden aktarılacak. Bunlar çok fazla görünmeyebilir. Üstelik bu halde Ford’un ultra-süper sporcu tanımlaması abartılı da gelebilir. Fakat Ford’a göre kullanılan hafif üretim teknolojileri ve küçük hacimli motor sayesinde GT bir tüy hafifliğinde olacak ve gövdesi de rüzgarı o tüyün sahibi kuş kadar iyi yönetebilecek. Ford yeni sporcusunda hafif üretim ve aerodinami konusunda çok iddialı. Bu sayede GT’nin pazarın en iyi güç/ağırlık oranlarından birine sahip olacağı iddiası ortaya atılmış durumda. Bunun dışında 20 inçlik jantları saran Michelin Pilot Super Sport Cup 2 lastikler ve gelişmiş elektronik yardımcılar da GT’nin “ultra” hızlı olmasına yardım edecek.

All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT All-New Ford GT