Honda dolu dizgin koşusuna devam ediyor. Kolay değil sessiz sedasız geçen 10 yılın ardından biriken enerjisini iki yılda açığa çıkartan dev bir üreticiden bahsediyoruz. Gelecek nesil Civic Hatchback de bu enerjiden faydalanıyor.

Civic HB’in yeni nesliyle ilgili detaylara geçmeden önce Türkiye’de satışa sunulduğu bilgisini paylaşalım. Şimdilik sadece 1,5 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip benzinli motorla ve Sport donanım seviyesiyle satışa sunulan Civic HB, bu nedenle de rekabette nokta atışı bir bölgeyi hedefliyor. Fiyat seviyesi zengin donanıma ve yüksek motor gücüne göre oldukça iddialı. Hatta detaylandırmak gerekirse 150 HP güç üreten 1.4 TSI motorlu Seat Leon’dan çok az yüksek ama aynı motora sahip VW Golf’ten daha düşük. Güç törpüsü şanzımanı nedeniyle performans anlamında tam olarak muadili olamıyor ama Opel Astra’nın 150 HP güç üreten 1,4 litrelik motora sahip versiyonuysa bütün bu örneklerden çok daha uygun fiyatlı. Astra’nın 200 HP güç üreten 1,6 litrelik benzinli motora sahip versiyonu hem performans hem de fiyat seviyesi açısından daha yakın görünüyor.

Honda Civic HB fiyat listesi için tıklayın.

2017 honda civic

Şimdiki nesilden 3 cm geniş, 2 cm alçak ve 13 cm daha uzun olacak olan yeni nesil, böyle 4,5 metreyle oldukça uzun boylu bir hatchback. 2,7 metrelik aks mesafesi de selefinin 2,59 metrelik aks mesafesine göre bolca fazladan alan anlamına geliyor. Bu fazladan alanın en iyi hissedileceği yer muhtemelen iç mekan olacak. Kokpit son iki nesil Civic’in abartılı modernist tasarımı yerine daha konvansiyonel bir hale bürünmüş. Yine de dijital göstergeler ve büyük dokunmatik ekran gibi günümüz trendleri unutulmamış. Arka koltuk yolcuları muhtemelen artık daha fazla umursandıklarını hissedecek. Bizce güncel neslin sunduğu alan iyi ama alan hissi bir ilk çağ mağarası kadardı ve bu durum yeni nesille tarihe karışacak gibi. Tarihe karışacak olan bir diğer özellik de ne yazık ki sihirli koltuklar. Koltuk minderinin küçük bir hamleyle kaldırılması artık mümkün olmayacak çünkü hem uzayan aks mesafesi böyle oyunları gereksiz kılıyor hem de azalan yükseklik bu alanın kullanışlılığını azaltıyor. Teselli olacaksa, 407 litrelik (yedek lastikle) bagaj hacmi korunmuş.

2017 honda civic

Honda yeni nesil Civic’le birlikte yeni altyapısını da tanıtıyor. Bu altyapı hatchback ve sedan karoserler için ortak kullanılacak. Yani uzun bir aradan sonra iki Civic karoseri akrabalığa geri dönecek. Yeni altyapının en önemli özelliği ağırlığın eşdeğer versiyona göre 16 kg düşerken burulma direncinin yüzde 52 artmış olması. Bunun dışında bir diğer önemli gelişim de arka aksta kullanılan çok kollu bağlantılar. Civic iki nesildir çift kollu bağlantılarını bir kenara bırakıp torsiyon çubuğuyla üretiliyordu. Otomobilin taban yüksekliği 1 cm, koltuk yüksekliğiyse 3,5 cm azaltılmış. Tüm ağırlık merkezi de 1 cm civarında azalmış ki bu da sürüş dinamizmi için önemli bir gelişim. Daha fazla dinamizm içinse adaptif ayarlanabilen amortisörler isteğe bağlı donanım listesine eklenecek.

Yeni altyapıyla birlikte yeni motorlar da geliyor. İkisi de hem 6 vitesli manuel hem de CVT otomatik şanzımanla sunulacak bu motorlardan ilki 1,0 litrelik hacimden 129 HP güç ve 200 Nm (CVT ile 180 Nm) tork üreten turbo beslemeli benzinli. 3 silindirli bu motor maksimum torkunu manuel şanzımanlı versiyonda 2250 d/d’da üretirken CVT’li versiyonda 1700 d/d’da üretebiliyor. İkinci yeni seçenekse 1,5 litrelik hacme, 4 silindire ve turbo beslemeye sahip benzinli motor. Bu motor 182 HP güç ve 240 Nm (CVT ile 220 Nm) tork üretiyor ve maksimum torkunu manuel şanzımanlı versiyonda 1900 d/d, CVT’li versiyondaysa 1700 d/d’dan itibaren üretebiliyor. 1,6 litrelik dizel motor varlığını sürdürecek ama üzerinde sonuçları henüz açıklanmayan iyileştirmeler yapılmış. Bu noktada 120 HP olan gücünün biraz daha yükseleceğini ya da yakıt tüketiminin biraz daha düşeceğini öngörebiliriz. Bu motor Civic üretimine 2017 ortalarında dahil olacak ve otomatik şanzıman için de 2017 yılının sonlarını beklemek gerekecek.

2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic 2017 honda civic