Opel, şehir minisi Adam’ın yeni motorunu tanıtırken bunun işaretlerini vermişti. 3 silindirli, turbo beslemeli ve 1,0 litre hacimli benzinli motorun genişleyecek bir ailenin ilk üyesi olduğu belirtilmişti. Bu aile bugün gün yüzüne çıktı ve GM’in dünya genelindeki 10 tesisinde üretilecek olan, hacimleri 1,0 litreyle 1,5 litre arasında değişen, turbo ya da atmosferik beslemeli tam 11 motordan oluşuyor.

Motorlarda direkt enjeksiyon sistemi, değişken supap zamanlama sistemi ve değişken geometrili emme manifoldu gibi teknolojiler kullanılacak. Motorların gücünün 75 HP ile 165 HP arasında, torkunun ise 95 Nm ile 250 Nm arasında değişeceği de açıklandı. Açıklama GM’den gelince Avrupa’da pek görülmeyen şekilde isim vererek rakiplerle kıyaslamalar da yapılmış. İlk olarak gelecek nesil Cruze’da kullanılacak olan turbo beslemeli yeni 1,4 litrelik motorun VW’nin aynı hacimli TSI’ından yüzde 50, Ford’un 1,0 litrelik Ecoboost’undan ise yüzde 25 daha sessiz olduğu belirtiliyor. Opel motorlarının gürültüsünden bugüne kadar pek şikayet edilmemişti ama ilerleme ilerlemedir.

gm yeni motor opel

1,5 litrelik atmosferik beslemeli motor 1,6 litrelik baz motorların yerini alacak.

Tüketim konusundaki ilerleme daha önemli. Bu konuda henüz bir açıklama yok ama tüm motorların en azından yerini aldıkları motorlardan daha tutumlu olmasını bekliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde bu konu gürültüden çok daha önemli.

Bütün bu motorların bizim açımızdan önemine gelirsek. Bu motorlar gelecek nesilleri çok da uzakta olmayan Opel modelleri Corsa ve Astra’da kullanılacak. İki model de kullanılması beklenen 1,5 litrelik atmosferik beslemeli motor 113 HP güç ve 148 Nm tork üretecek. Muhtemelen sadece Astra’da karşılaşacağımız turbo beslemeli 1,4 litrelik motorsa 148 HP güç ve 235 Nm tork üretecek. Bu değerler güncel rakiplerle benzer.

opel gm yeni motor

Turbo beslemeli 1,4 litrelik motor 148 HP güç ve 235 Nm tork üretebiliyor.