Goodwood Hız Festivali, yüzyılın ilk günlerinde, daha sokaklarda çok az otomobil dolaşırken başlamış bir gelenek sayılmaz. Aslında ilk festival günümüzden sadece 24 yıl önce 1993 yılında düzenlendi. Ama hakkını yemeyelim, İngiliz otomotiv endüstrisinin can çekiştiği günlerde düzenlenmeye başlanan festival günümüzde efsane etkinlikler arasına katılmış durumda. Festival of Motoring Istanbul da bu etkinliğin bir yansıması olacak.

Şu sıralar ülkemizin tek Formula 1 pistini aktif durumda tutmak gibi önemli bir misyonu omuzlamış olan Intercity Rent a Car, 777 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski fuar organizatörü olan Messe Frankfurt ile işbirliği yaparak Goodwood’un damak tadını ülkemize getiriyor. Intercity bu işi tek başına omuzlayabilirdi. Fakat işinin uzmanı bir ortakla buna girişmiş olması hevesimizin daha da artması için yeterli olmalı.

Peki Intercity Istanbul Park Pisti’nde düzenlenecek olan Festival of Motoring Istanbul’dan ne beklemek gerekir? Festivalde havacılık gösterileri yapılacak (Sabiha Gökçen Havalananı’na bu kadar yakın bir mevkide bu zorlayıcı olabilir) ve otomobillerin yanısıra yarış teknelerine ve klasik traktörlere kadar farklı hız zevklerine uygun örnekler de sergilenecek. Bu bir fuar değil bir festival olacağı için bütün bu güzellikler dokunabileceğiniz bir ortamda sergilenecek. Sergilenen araçlar etkinliklerde kullanılacak ve kulaklarınızın pasını silecek. Test sürüşleri ve co-drive (uzman sürücülerin kullandığı araçlara yolcu olarak binme imkanı) gibi imkanlarla otomobilleri hissetmeniz mümkün olacak. Yani, Festival of Motoring Istanbul’un otomobil ve hız sevginiz için tam bir doyum noktası olma ihtimali var.

Festivalin 2018’in üçüncü çeyreğinde (Türkçesi; sonbahar başı, Eylül bilemediniz Ekim) düzenlenmesi planlanıyor.