Onu bir arama motoru olarak çok sevebilirsiniz. Akıllı telefonunuzun işletim sistemi de onun ellerinden çıkmış olabilir. Fakat Google bu kadar başarının arkasından bizi çok sevdiğimiz sürücü koltuğumuzdan kaldırmak için çalışıyorsa nefretimizden korkmalı. Mıknatıs yerleştirilmiş yollar ya da aynı dili konuşarak iletişim kuran otomobiller bekliyoruz ama bir bilgisayar tarafından kullanılan otomobillerden o kadar da uzakta değilmişiz.

Google, yolların daha güvenli olması için insan faktörünün devreden çıkartılması gerektiğini düşünenlerden. Fakat Google bir yazılım şirketi ve otonom araçlar yapmak için farklı veri kaynaklarını kullanmak ya da hükumetleri yerlere mıknatıs döşemeye ikna etmek yerine tüm işi kendi başına yapan bir bilgisayar sistemi üzerinde duruyor.

ABD’li şirketin yaptığı son açıklamaya göre geliştirilen yazılım inanılmaz boyutta veriyi değerlendirerek şehir trafiğinde de kendi başına ilerleyebilecek hale gelmiş. Tepesinde irice bir radar bulanan Lexus RX450h, şirket merkezinin de bulunduğu Kaliforniya’nın MountainView şehrinde dolaşıyor. Otomobilin içine kurulu bilgisayar, yol şeritlerini ve tabelaları takip ediyor. Bir Opel Insignia da tabelaları tanıyabildiği için bu o kadar da etkileyici değil? Ayrıca aktif şerit takip sistemine sahip bir Ford Focus da kendi kendine şeridi takip edebiliyor. Google’ın Lexus’u bunlardan daha fazlasını yapabiliyor; engelleri tanıyarak gerekli hallerde şerit değiştiriyor, yayaları görüyor ve dahası bisikletlilerin el hareketlerini tanıyarak (evet bazı toplumlarda bisikletli görünce aracını üzerine sürmek yerine yaşamasına izin vermek gibi gelenekler var) değerlendirme yapabiliyor. Görevlilerin taşıdığı DUR tabelaları ya da yola dizilmiş kukalar da Google’ın bilgisayarı tarafından tanınabiliyor. Bilgisayar, bir insan için beklenmedik ve sıradışı olan bir durumu kendi bilgi akışının olağan bir prçası olarak değerlendirip soğuk kanlılıkla doğru kararı verebiliyor.

Google’ın araçları bugüne kadar 700 bin milin (1 milyon 126 bin km) üzerinde otonom sürüş yapmış. Neyse ki bilgisayarın tüm tecrübesi Montain View şehrindeki bir kaç yoldan ibaret. Daha otonom yön bulma kısmına geçilmemiş olması en büyük tesellimiz.

google google