Toyota’nın SUV akımının önemli bir parçası bilindik modellerin yerden yükseltilmiş versiyonları olarak tanıtılan Cross takılı modeller. Temelde ismini paylaştığı modelle pek alakası olmayan bu modellerden Corolla Cross büyük başar yakaladı. Yaris Cross içinse durum daha farklı. Rekabetin çok kızgın olduğu küçük SUV sınıfındaki Yaris Cross, donanım ve güç eksikliği nedeniyle pek ilgi göremedi. Toyota bütün bunları değiştirmek için makyajı beklemek yerine erken bir güncellemeyi tercih etmiş görünüyor.

2024 yaz aylarında satışa sunulması beklenen modelde yapılan ince düzenlemeler dikkat çekici. Örneğin yeni gövde renkleri ve jantlarla birlikte yeni bir donanım seçeneği de ürün gamına ekleniyor. Bunun dışında iç mekanda dekoratif unsurlar elden geçirilmiş, Corolla Cross’la tanıtılan ve kablosuz yansıtma gibi özellikler taşıyan yeni bilgi-eğlence sistemi yazılımıyla büyük dijital gösterge tablosu da listeye eklenmiş. Aktif güvenlik donanımları da güncellenen Yaris Cross, T-Mate adı altında bir dizi aktif konfor donanımına da sahip olabilecek.

Son olarak 1,5 litrelik benzinli motorla gelen hibrit versiyon için de Hybrid 130 versiyonu Yaris Cross ürün gamına eklenmiş. Elektrik motorunun gücünün arttırılmasıyla artık 132 HP’lik sistem gücüne ulaşan bu versiyon eski versiyonla birlikte satılacak. Daha yüksek performans sunması ve bu sayede rekabette elinin rahatlaması beklenen Yaris Cross Hybrid 130, 0-100 km/s hızlanmasını 10,7 saniyede tamamlayabilecek.