1- VW Touareg ve belirsiz coupe

VW Touareg  VW Touareg

Touareg’deki yenilikleri farketmek için eskisini iyi tanımak yetmeyebilir. Muhtemelen ikisinin yanyana duruyor olması daha iyi olacaktır. Ön tampon ve farlar değişmiş ama büyük bir fark yaratıldığını söylemek imkansız. Bunun yerine VW teknik iyileştirmelere daha çok özen göstermiş. Örneğin artık bi-xenon farlar standart olarak sunuluyor, 3,0 litrelik TDI Euro 6 emisyon normunu karşılıyor (yani tüketimi daha az) ve tüm versiyonlar sürücü ayağını gazdan çektiğinde motor-şanzıman bağlantısını koparan coasting fonksiyonuyla donatılmış. Daha önemli yeniliğe gelirsek, VW yeni orta sınıf coupe olarak tanımladığı bir konseptin çizimlerini yayınladı. İşin ilginci yeni orta sınıf coupenin 4 kapısı var, yani aslında bir sedan. Muhtemelen üreticinin yeni 4 kapılı coupesi olacak ve Golf altyapısı üzerinde yükselen ama ebatları hem Golf’ten, hem Jetta’dan hem de Passat’tan oldukça farklı bir modelden bahsediyoruz. Boyu Jetta’dan kısa ama genişliği Passat’tan fazla olan otomobille ilgili daha fazla bilgi için pazar günü burada buluşalım.

vw passat jetta golf vw passat jetta golf

2- Subaru Outback

subaru outback

Büyük Subarular’ı yollarımızda çok fazla göremiyoruz. Bunda en büyük etken ülkemizdeki vergi sisteminin 2,0 litrelik motor hacmini adeta cezalandırması. Tabii bir de son nesil Legacy ve Outback’in tasarımının pek tadımlık olmaması da yardımcı oluyordu. Fakat bu durum değişti. Aslında Legacy de yenilendi ama burada konumuz Outback. Zaten ikisinin yüzleri ve iç mekanları da birebir aynı. Yeni yüzüyle Outback daha kibar ve bir şekilde yerden yüksek station wagon yerine yere yakın bir crossover görüntüsü kazanmayı başarmış. Modelin iç mekanı tamamen yenilenmiş. Tamamen derken, kokpitten vites konsoluna, gösterge tablolarından direksiyona kadar her şeyden bahsediyoruz. Eskisinden daha modern bir hava için dokunmatik kumandalar, dokunmatik ekran ve tablet bilgisayarları andıran bir multimedya sistemi kullanılıyor. Yenilenmeden 4 tekerlekten çekiş sistemi de faydalanmış. Artık torku sürüş keyfi için aktif olarak dağıtabilen bir 4 tekerlekten çekiş sistemi standart donanım dahilinde olacak.

subaru outback subaru outback

 

 

3- Honda HR-V

Honda’nın daha önce Vezel adıyla tanıttığı küçük crossover, Amerika pazarları için HR-V adını aldı. Bu isim size tanıdık geldi değil mi? Önce 3 kapılı daha sonraysa 5 kapılı versiyonu tanıtılan ve crossover akımından çok önce Türkiye’de oldukça başarılı olan ilginç Honda modeli. Umarız Vezel Avrupa pazarlarında da HR-V adını alır. Modelin kalbinde direkt enjeksiyonlu 1,5 litrelik bir motor yer alacak. Otomatik şanzıman muhtemelen sunulacak ama 4 tekerlekten çekiş sistemi için, en azından bizim mutlu olacağımız bir motorla birlikte, bu kadar umutlu olmamak en iyisi.

Honda Vezel Honda Vezel