1- BMW M2’ye yeşil ışık

BMW, biraz şüpheyle yaklaşılan 2 Serisi Coupe’nin M versiyonu için yeşil ışık yaktı. Ürün gamının en küçük coupesi, tanıtıldığı güden bu yana 3,0 litrelik çift turbolu motora sahip M235i versiyonuna zaten sahipti. Bu versiyonun sahip olduğu 326 HP güç, neredeyse aynı ağırlığa sahip M4’ün 431 HP’lik motor gücünden yeterince uzak. Yani aslında arada gerçek anlamda bir boşluk yok. İşte M2’nin doğumuyla ilgili karamsar fikirlerin sebebi de buydu. Fakat gerek selefinin 1 Serisi M Coupe adında gerçek bir M versiyonunun olması gerekse de BMW’den gelen kısık sesler M2’nin yolda olduğunu gösteriyor. Muhtemelen yine 3,0 litrelik sıralı 6 silindirli motora sahip olacak olan M2’de bu motorun 370 belki de 380 HP güç üretmesi akla yakın olacaktır. 400 HP’ye yaklaşan güç M4’ün tahtını tehlikeye atacağı için 380 HP üst sınır gibi görünüyor. Bunu dışında M235i’den farklı olarak 8 vitesli otomatik ZF yerine 7 vitesli çift kavramalı DCT’nin ve aktif kilitli diferansiyelin kullanılması da beklenebilir.

2- LaFerrari ambargosu bitti

Ferrari’nin yeni top modeli olan LaFerrari, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen basın günüyle gazetecilerin kullanımına sunuldu. Dünyanın önde gelen bir kaç yayınının çağrıldığı tanıtım sırasında tüm katılımcılara, bu sürüşten edinecekleri izlenimi belirli bir süreye kadar yayınlamalarını engelleyen bir ambargo anlaşması imzalatıldı. Anlaşma gereği ambargonun bozulması halinde ödenmesi gereken tutar 50 bin Euro’ydu. Muhtemelen ambargonun amacı uzun bir süreç alacak sürüş programının herkes tarafından aynı anda kullanılmasını sağlamaktı ama bolca Ferrari reklamı haline dönüştü. Sonuçta kimse 50 bin Euro’luk ödemeyi göze alıp 30 Nisan’dan önce LaFerrari izlenimini yayınlamayı göze almadı. 30 Nisan’daysa tüm sosyal paylaşım ağlarından tek konu LaFerrari oldu. Sonuç mu? LaFerrari çok hızlı, bolca lastik yakan, çok pahalı, nefes kesen vb… bir otomobilmiş. Bunları söylemek için LaFerrari’yle ne kadar vakit geçirmek gerek bilinmez tabii ama limitli üretiminin tamamı ısıtmalı garajlara mahkum edilecek gerçek bir hız delisini lastiklerine işkence ederken görmek de zevkli.

laferrari

3- Ford’un CEO’su emekli oluyor

Ford’un CEO’su Alan Mulally’nin 1 Temmuz’da emekli olacağı ve onun yerini şu anda Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine devam eden Mark Fields’ın alacağı açıklandı. Peki bundan bize ne? Aslında bu bizi de çok yakından ilgilendiriyor. Şu anda kullandığınız Ford Focus Sedan’ın bu kadar yumuşak bir sürüşe ve dar bagaj ağzına sahip olmasının nedeni, tüm dünyaya aynı Focus’u satma planının fikir babası olan Mulally. Başarılı CEO, Ford’un ürün gamını basitleştirdi ve ABD’yle Avrupa arasındaki ürün gamı farlılıklarını ortadan kaldırarak üretim maliyetlerini bir hayli kıstı. Bunun dışında Mulally sayesinde Ford, GM ve Chrysler’in aksine 2008 krizinden kendi imkanlarıyla çıkmayı bildi ve 2007’den bu yana bolca nakit tüketen ama getirileri çok az olan premium markalardan (Volvo, Jaguar, Land Rover ve Aston Martin) kurtuldu. Fields ise 25 yıldır Ford’da çılışıyor ve bundan önceki görevinde yıllardır zarar eden Ford Amerika’yı kar eder hale gelmesiyle ünlendi.

Ford Leadership Announcement

Şu andaki Ford CEO’su Alan Mulally (solda), Bill Ford (ortada) ve gelecekteki CEO Mark Fields (sağda).

4- Landwing’den Evoque yorumu

Çin’de üretilen sahte ürünleri bilirsiniz. Herşeyleri tamamdır ama küçük bir hataları hep vardır. İşte Landwing bunu bir adım öteye taşıdı; tamamen hatasız bir Range Rover Evoque kopyası üretti. E32 olarak adlandırılan SUV’un özellikle profili Evoque’la birebir aynı. Hatta kaputun çamurluk üzerinde yaptığı karakteristik kıvrım bile aynen korunmuş. Dahası tıpkı Evoque gibi E32 de turbo beslemeli 2,0 litrelik benzinli bir motora sahip. E32 motorunun 190 HP’lik gücünü 6 vitesli manuel ya da 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden tekerleklere aktarıyor. Neyse ki Range Rover Evoque artık 9 vitesli otomatik şanzımanla satılıyor. E32’nin Çin pazarında 20 bin ABD Doları karşılığı bolca Yuan’a satılması bekleniyor. Evoque ise Çin’de 99 bin ABD Doları’na satılıyor.

Landwind-E32-Evoque