1- Honda Civic Sedan artık daha zengin

Honda’nın kompakt sedanının adı Civic. Aynı ismi taşıyan bir de kompakt hatchback var ama iki model arasındaki ortak noktalar adlarının aynı olmasının gerektirdiğinden çok daha az. Hatchback versiyon Avrupa için tasarlanmışken sedan karoserli versiyon ABD pazarı için geliştirilmiş bir model. Bu nedenle hatchback sportiflik peşindeki bir çılgınken sedan ağırbaşlı ve yumuşak karakterli bir otomobil. Ve yine bu yüzden hatchbackte 1,6 litrelik dizel motor sunuluyorken sedanda sunulmuyor. Tabii bu eksik özellikle kompakt sedanlar arasında Civic’in dizel isteyenlerin tercih listesinde olmamasına neden oluyor ki bu da tüketicilerin neredeyse yarısı demek. Honda da bunun farkında olduğu için Civic Sedan için birkaç küçük iyileştirme yaptı. Eğer çılgın bir Honda Civic hayranıysanız hemen farkedeceksiniz ki model artık daha şık görünen krom bir ızgaraya sahip. İç mekanda da küçük değişiklikler var. Örneğin artık yol bilgisayarı Türkçe görüntülenebiliyor ve Executive isimli yeni donanım seviyesinde deri koltuk döşemeleri ve anahtarsız giriş sistemi gibi donanımlara sahip olabiliyorsunuz. Bunun dışında tüm versiyonlarda lastik basınç kontrolü standart donanıma dahil edildi. Motor veya şanzıman konusundaysa yenilik yok, 1,6 litrelik canlı motor, 5 vitesli manuel ya da otomatik şanzımanla alınabiliyor ve isteyenler donanım ya da şanzıman seçiminden bağımsız olarak Civic Sedan’ı LPG ile donatılmış şekilde tercih edebiliyor.

Honda Civic Sedan Honda Civic Sedan

2- BMW 4 Serisi Gran Coupe piyasada

BMW’nin 3 Serisi ailesini genişletme planı tahminimizden daha hızlı işliyor. Son olarak piyasaya sunulan versiyon, 4 kapılı bir sedan olan 3 Serisi’nin iki kapılı versiyonu olan 4 Serisi’nin 4 kapılı versiyonu olan bir model. Teorik fizik, bu işlemin sonucunun 3 Serisi Sedan’a çıkacağını söyleyebilir ama otomotiv dünyası sonucun 4 Serisi Gran Coupe olduğunu söylüyor. 4 Serisi Gran Coupe, ilginç bir şekilde 4 Serisi Coupe’nin 4,64 metrelik uzunluğunu ve 2,81 metrelik aks mesafesini paylaşıyor. Daha ilginci ise bu iki modelin de 3 Serisi Sedan’dan (4,62 metre) daha uzun olması. 4 Serisi Gran Coupe, iki kapılı bir otomobilin neden olabileceği sorunların (uzun ön kapların dar park alanlarında rahat açılmaması, arka koltuğa geçiş zorluğu, çocuk koltuğu kullanımının imkansızlığı gibi) önüne geçerken, 4 Serisi’nin 3 Serisi’ne göre daha sportif hatlarına sahip olmaya devam edilebilmesini amaçlıyor. Zor bir cümle olduğunun farkındayız ama zaten 4 kapılı coupelerin amacını anlamak da zor. En iyisi basitçe daha zengin görünmek istiyorsanız daha pahalı modeli tercih etmelisiniz diye açıklayalım. Pahalılıktan bahsetmişken, 4 kapılı 4 Serisi, 2 kapılı kardeşinden çok az bir fiyat farkıyla satılıyor. Aradaki fiyat farkı muhtemelen arka kapıların maliyetinden daha az. Eşdeğer motor seçeneğine sahip bir 3 Serisi ise yaklaşık yüzde 10 daha uygun satış fiyatına sahip. Fakat 4 Serisi Gran Coupe kullanarak 3 Serisi Sedan kullanan birisinden yüzden 10’dan daha fazla zengin olduğunuz izlenimi oluşturabilirsiniz. Çünkü 3 Serisi’nin aksine 4 Serisi’nde 1,6 litrelik benzinli motorlar sunulmuyor.

bmw4 gran coupe bmw4 gran coupe

3- Peugeot’dan daha fazla GTI

Malum Peugeot 205’i ürettiği zamanları çok özlüyor ve tekrar o günlerdeki gibi başarılı olmak istiyor. Bu nedenle de küçük sınıfta 205’in mirasını canlandırma yolunda ciddi adımlar atıyor. 208 bu nedenle selefinden daha hafif ve daha küçük bir otomobil olarak piyasaya sunuldu. Ve yine bu nedenle GTI versiyonu 208 ürün gamında ayrı bir öneme sahip. Yani 205 GTI’ın tanıtılmasının 30. yılında özel bir 208 GTI serisi üretmelerinin bir anlamı var. Neyse ki bu seri sadece sağında solunda 30 ibareleri olan basit bir donanım seçeneğinden fazlası. Daha çok 208 GTI’ın erken revize edilmiş hali ya da belki de daha da hızlı bir versiyonu. Değişikliklerin boyutu gerçekten fazla: Otomobilin sürüş yüksekliği 1 cm düşürülmüş, iz genişlikleri önde 2,2 cm arkadaysa 1,6 cm artırılmış, motor gücü 200 HP’den 208 HP’ye, torku da 275 Nm’den 300 Nm’ye yükseltilmiş, süspansiyon sisteminin sertliği ve geometrisi elden geçirilmiş ve son olarak da torsen diferansiyel kilidi eklenmiş. Otomobilin bu haliyle normal bir 208 GTI’dan çok  daha hızlı olmasa da çok daha eğlenceli olacağı kesin. Çünkü 208 GTI’ın hızlı virajlardaki önden kayma eğiliminin üstesinden gelebilecek iki şey kesinlikle artırılan iz genişliği ve süspansiyon sertliiyle torsen diferansiyel kilididir. Yeni versiyonun dışarıdan rahat tanınması için farklı jantlar ve çift renkli gövde boyası kullanılmış. Önden bakınca siyah arkadan bakınca kırmızı bu gövde boyası trafik otoritelerinin ne kadar hoşuna gider bunu yaşayıp görmek lazım.

208GTi30 208GTi30

4- Seat Leon ST satışa sunuldu

Yeni nesil Leon’la Seat’ın en büyük gelişim gösterdiği pazarlardan bir tanesi de Türkiye, demek ki Leon’u seviyoruz. O zaman bu haber bizi çok çok sevindirecek. Leon’un çok daha kullanışlı olan station wagon karosere sahip versiyonu satışa sunuldu. ST yani Sports Tourer gibi hem sportif hem de kullanışlı olduğunu çağrıştırma gayretindeki isimle tanıtılan yeni Leon versiyonu, hatchback kardeşinden çok daha uzak olmayan bir tasarım çizgisine sahip. Bunu 27 cm’lik ek uzunluğuna karşın elde edebilmesi gerçekten büyük başarı. Ek uzunluğun tamamı bagaj hacmini artırmak kullanılmış, sonuçta da 587 litrelik etkileyici bir alana ulaşılmış. Ne yazık ki ülkemizde station wagon müşterisi pek fazla yok ve bu nedenle Leon ST sadece 1,6 litrelik dizel motora, DSG şanzımana ve Style isimli en üst donanıma sahip versiyonla geliyor.

Leon_ST Leon_ST