Volvo bu serüveni uzun süredir yaşıyor. Daha XC90’la SUV dünyasına girmeden çok önce V70 XC ile yerden yüksek station wagonların ne kadar çekici olabileceğini göstermişti. Daha doğrusu bugün baktığımızda öyle olduğunu düşünüyoruz. Zira V70 XC, zarif ve kullanışlı bir otomobil olan V70’in garip gövde eklentileriyle, saçma bir vücut geliştirme seansına katılmış bir balerine çevrildiği bir otomobildi. Fakat SW’laın kullanışlılığıyla arazi araçlarının güçlü duruşunun bir arada ne kadar çekici bir araç oluşturduğunun ilk göstergelerinden biriydi. Sonuçta bugün bu araçlara SUV ya da crossover diyoruz ama yerden yüksek station wagonlar da ikinci şafağını yaşıyor. V60 Cross Country bu ikinci şafağın bir ürünü.

Temel olarak sıradan bir V60’ın 7,5 cm yükseltilmiş bir versiyonu olmaktan ibaret bir otomobil olarak V60 CC, gövde eklentileriyle bundan çok daha fazlasını vaadediyor. Fakat XC60’tan fazla rol çalmamak adına Volvo’nun eklenti alanını selefinden daha sınırlı tuttuğu da dikkat çekiyor. Sonuçta bu otomobilin ağır arazi iddiası yok. Bunun yerine ormanlık alanda biraz daha fazla ilerleme kabiliyeti yeter de artar bile. Zaten V60’la farklar da burada bitiyor, gerisi bilindik hikaye.

V60 CC 4,78 metrelik boya ve 2,87 metrelik aks mesafesine sahip. İç mekanında sunduğu alan sınıf ortalamasında gibi görünüyor, kalite algısıysa Volvo’nun son dönemde çok iyi olduğu bir his. 529 litrelik bagaj hacmi sınıf gereklerini fazlasıyla karşılayacaktır. Bu haliyle de orta sınıftaki rekabette eskisinden çok daha güçlü olacağı ortada. 90 Serisi ile birlikte kullandığı SPA altyapısı sayesinde V60 CC önde McPherson ve arkadaysa integral çok kollu bağlantılarla enine konumlu kompozit yaprak yay kullanıyor. Bu kurulum SUV’larda muhteşem bir konfor sunmasa da çok iyi sürüş dinamikleri sunuyor, muhtemelen V60 CC konfor açısından daha rahat olabilir.

Motor kaputu altında ilk etapta ikisi de 4 tekerlekten çekişli ve ikisi de 8 vitesli otomatik şanzımanla sunulan T5 ve D4 motorlar sunulacak. Benzinli T5 motor 250 HP güç ve 350 Nm tork sunarken, dizel D4 motor 190 HP güç ve 400 Nm tork üretebiliyor.