Honda’nın kendine ait bir dünyası var. Japon üretici trendleri takip etmeyi inatla reddediyor ve bunun yerine kendi bildiklerini okumaya devam ediyor. Örneğin dizel motorlar konusunda inanılmaz tutucular. Öyle ki bir kaç yıl öncesine kadar sadece bir tane dizel motorları vardı. Neyse ki 1,6 litrelik dizelle bizim de radarımıza girecek bir güç kaynağı yarattılar. Üstelik beklenmedik şekilde bu motoru kompakt crossover CR-V’yi de bu motorla donattılar. İlk günden bu yana 2,0 litrelik benzinliden başka seçenek sunmayan CR-V, böylece çok daha geniş kitlelerin listesine adımını attı. Peki küçük dizel motoruyla CR-V nasıl bir tercih?

HondaCRV

1- Nedir?

Honda’nın kompakt crossoverı. Boyu 4,57 metreyle rakiplerinden biraz daha fazla. Aks mesafesi 2,63 metre ve yüksekliği de 1,68 metre. Otomobilin tasarımı ilk nesilden bu yana gitgide daha fazla vanları andırmaya başladı. İlk nesil oranları ve bagaj kapağındaki yedek lastiğiyle daha arazici görünüyordu. Güncel nesilse ihtişamlı ve biraz da tombul görünüyor.

2- Kokpiti nasıl?

İç mekana geçildiğinde klasik Honda tutuculuğu hemen dikkat çekiyor. Rakipler daha teknolojik kokpitler sunarken CR-V biraz daha geleneksel bir sunuma sahip. Büyük düğmeler ve akıllıca yerleşim sayesinde kullanışlılık üst düzeyde. Merkezi ekranın konumu biraz demode duruyor ama işlevinde sorun yaşanmıyor. Bu ekranın tek başına renklerinin değiştiriliyor olması CR-V’nin iç mekanındaki tek eğlence unsuru. Biz tabii ki kırmızı rengi tercih ettik. CR-V’nin malzeme kalitesi çok etkileyici değil ama işçiliği çok başarılı. Çıtırdayan ya da yerine iyi oturtulmamış kaplama bulmak imkansız gibi. Direksiyonun sol tarafındaki düğmelere ulaşmak zor ama vites kolunun konumu alkışlanacak kadar iyi.

HondaCRV

3- Kabin ferah mı?

Ön ve arka koltuklar için sunulan yaşam alanı tek kelimeyle cömert. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi için şaşırtıcı dahi denilebilir. Baş mesafesi bu sınıftan beklendiği üzere boyunuz 2 metrenin bir hayli üzerinde değilse yeterli olacaktır. Kabinin tamamen siyahlara bürünmüş olması ve çekici ayrıntılardan uzak olması biraz iç karartıyor ama geniş cam alanları bu etkiyi azaltıyor. Cam tavan bu etkiyi bir adım ileriye taşıyabilirdi ama bu donanım sadece 2,0 litrelik motorla sunuluyor.

HondaCRV HondaCRV

4- Motor nasıl?

Kağıt üzerinde o kadar da etkileyici görünmüyor. 1,6 litrelik hacimden 120 HP güç ve 300 Nm tork üretmek günümüzde büyük bir başarı anlamına gelmiyor. Fakat Honda’yı her konuda eleştirmek mümkün ama motor üretmek konusundaki başarısına da saygı göstermek zorundayız. Bu durum 1.6 i-DTEC ile bir kez daha ortaya çıkıyor. Motor maksimum torkunu 2000 d/d’da üretiyor ama alt devirlerde bile tamamen cansız hissettirmiyor. Devirlenmeyi seviyor ve titreşimden uzaklığıyla bir çok üreticinin benzinli motorlarından daha dengeli bir karaktere sahip. CR-V dizel motorun sesini dışarıda tutmayı başarıyor. Böylece iç mekanda dizel motoru belli eden tek ayrıntı manuel şanzımanın vites kolu oluyor. Sağladığı başarılı performansa karşın motorun sunduğu tasarruf potansiyeli de dikkat çekici. Yoğun trafikte bolca vakit geçirenler bile 6,7 litre/100 km’lik ortalamaya ulaşabiliyor. Sabit hızlı yolculuklarda fabrika verisi olan 4,5 litre/100 km’lik değere ulaşılmasa da 5 litre/100 km’lik tüketim değeri zorlanabilir. Aynı motorun yeni geliştirilen ve ilerde pazara otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekişle donatılmış olarak sunulacak olan 160 HP’lik versiyonuyla ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

5- Sürüşü nasıl?

CR-V’nin süspansiyon konforu oldukça iyi. Selefinin kuru darbe emişinin üzerine katedilen mesafe saygı uyandırıcı. Sistemin belirgin bir zayıflığı bulunmuyor. Direksiyon sistemiyse biraz daha direkt olabilirdi. Bunun yerine daha konfor odaklı bir ayar tercih edilmiş. Zaten CR-V’nin yol tutuşu da eğlenceli yerine güvenli kategorisine dahil edilmeli. Yumuşak ayarlanmış süspansiyon sistemi nedeniyle gövde salınımı fazla ve CR-V önden kayma eğilimi gösteriyor. ESP hızlı ve yumuşak bir müdahaleyle durumu kontrol altına alıyor ve bunu neredeyse sürücüye bile hissettirmiyor. Motorun çekiş gücü, kağıt üzerinde kendinden daha güçlü olan rakiplerinden bile daha yüksek hissediliyor. Bunda vites oranlarının ve vites geçişlerinin etkisi de atlanmamalı. Küçük vites koluyla seçim yapmak keyifli olarak bile sınıflandırılabilir. Debriyaj pedalı biraz sert ve stroğu da uzun ve bu durum sıkışık trafikte çok zaman geçirecekler için günün en iyi haberi değil. Yine vites oranlarının iyi ayarlanmış olması sayesinde yavaş akan trafikte devamlı vites koluyla boğuşmak zorunda kalmamanız bu sorunun önemini azaltıyor.

6- Bagajı geniş mi?

589 litrelik yükleme alanı sizin için ne ifade ediyor bilemeyiz ama CR-V’ye sınıfında rakipsiz yükleme alanı kazandırıyor. Tekerlek yuvalarının genişliği nedeniyle bagajın kullanışlılığı bir nebze düşüyor ama bu noktada devreye Honda’nın origamideki (Japon kağıt katlama sanatı) başarısı giriyor. Bagajın yan duvarlarındaki iki küçük kol yardımıyla arka koltuk sırtlığı ve minderi tek hareketle katlanabiliyor. Katlanma hareketi o kadar etkileyici ki arkadaşlarınıza göstermek istiyorsunuz. Minder bir anda sıçrıyor ve sırtlık yavaşça öne doğru katlanıyor, bu sırada kafalıklar da öne eğiliyor. Gerçekten eğlenceli.

HondaCRV HondaCRV

7- Kokpitteki yeşil düğme ne işe yarıyor?

Honda’nın tasarruflu ve daha çevreci kullanım önerilerini devreye sokuyor. Eğer gösterge panelinde kafası olan bir ağaç ya da yaprakları olan bir insan (simgeyi nasıl yorumladığınıza bağlı) parlıyorsa, havalandırma, motor ve hız sabitleyicinin ayarları değişiyor. Bunun yanında hız göstergesinin etrafı gaz pedalının konumuna göre değişen bir ışık demetiyle aydınlatılıyor. Gaz pedalına yüklendiğinizde beyaz olan LED’ler, daha sakin kullanımda yavaşça yeşile dönüyor.

HondaCRV HondaCRV

8- Güvenli mi?

CR-V, Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldızla döndü. Bunun yanında Honda uzun zamandır aktif güvenlik sistemleri konusunda büyük adımlar attı. Bu sayede CR-V’yi otomatik fren yapabilen aktif güvenlik sistemi CMBS ile donatabiliyorsunuz. Tabii sadece 2,0 litrelik benzinli motorla sunulan Executive donanım seviyesinin üzerine Güvenlik Paketi’ni satın alırsanız. 1,6 litrelik dizel motorla bu donanım sunulmuyor.

9- Fiyatı nasıl?

Bu linkten de görebileceğiniz gibi düşük sayılmaz. Aslında pazarda küçük hacimli dizel motor sunan çok fazla kompakt crossover bulunmuyor ama olanlar da CR-V’den daha uygun fiyatlı seçeneklere sahip. Fazladan ödemeyi yaparken bu Honda’nın ömrünün sizden daha fazla olabileceğine güvenmeyi seçebilirsiniz. 

10- Sonuç

CR-V sunduklarıyla gerçekten çekici bir aile otomobili. Geliştirilme aşamasında eğlence faktörünün tamamen unutulmuş olması değil ama yüksek fiyatı ciddi bir sorun teşkil edebilir.

HondaCRV HondaCRV

HondaCRV HondaCRV