Ailenizi büyütüyorsunuz ve küçük hatchbackinizi daha kullanışlı bir otomobille değiştirmelisiniz. Normal şartlarda bizim tavsiyemiz bir küçük sınıf van o olmadıysa küçük sınıf bir station wagon satın almanız yönünde olurdu ama muhtemelen siz de sedanların anlaşılmaz cazibesinden etkilenenlerdensiniz. O zaman sizin için ideal otomobili belirlemek için küçük sınıfla kompakt sınıf arasında kalmış sedanlara bakmalıyız. Çünkü bu otomobiler nispeten uygun fiyat etiketleriyle gerçekten büyük işler başarıyor. Yani sizin için önemli olan soru, Hyundai Accent Blue ve Seat Toledo arasındaki mücadelede kim geçer?

HyundaiAccentvsSeatToledo

İç mekan

Eskiden kompakt sınıfın altında yer alan sedanlar sadece düşük maliyet düşünülerek geliştirilirdi ve bu nedenle de iç mekanlarından çok fazla beklentiniz olmaması daha iyiydi. Bugün bu gerçek büyük oranda değişmeden kaldı, fakat artan rekabet nedeniyle üreticiler maliyeti yükseltmeden kalite algısını arttırmanın yollarını aradı. Sonuçta karşımızda duran iki sedan da gerçekten şık ve yeterince kaliteli hissettiren kokpitlere sahip. Accent kokpitinde süsler biraz daha az tutulmuş ve tasarım kökenini daha çok belli edecek çizgilerle şekillendirilmiş. Kokpitin geneline hakim olan plastik kaplama aslında sert ama gözenekli yapısı sayesinde oldukça kaliteli görünüyor. Seat kokpiti ise bilindik VW Grup özellikleri sergiliyor. Üst bölümlerde biraz daha yumuşak malzemeler kullanılmış ama kokpitin geneli sert malzemeye sahip. Kalite algısını arttırma yoluysa, hem daha üst sınıf modellerden alınmış kumanda elemanları hem de krom detaylarla yapılıyor. İki modelin kokpitinde en belirgin farklılığı üst donanım seviyesine sahip örneklerde kullanılan deri direksiyon kaplamaları yaratıyor. Seat ele daha iyi oturan ve kaymayan bir deri imitasyonu kullanırken Hyundai’nin kaplaması kolayca elden kayıyor ve bu da ilk izlenimi ciddi şekilde baltalıyor.

Hyundai Accent Blue: 6/10 Seat Toledo: 7/10

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Ergonomi

Bu tür bir sedanın cam kumandalarının garip bir yerde olması ya da bir çok ulaşılması zor kumandaya ev sahipliği yapması çok yadırganmayabilirdi. Fakat bu ikili bu tür ayrıcalıklara sahip değil. Her kumanda aranılan yerde ve basitçe kullanımınızı bekliyor. Kafa karışıklığı yaşamaya ya da bu düğme acaba ne işe yarıyor gibi sorular sormaya gerek kalmıyor. Hyundai’nin dokunmatik ekranlı müzik sistemi işleri biraz daha kolaylaştırıyor ve Accent’in kokpitine teknolojik bir hava katıyor. Seat’ın ayna kumandalarının yeri daha iyi olabilirdi ama bu yerleşimin de kullanımda gerçek bir sorun yarattığını söylemek zor.

Hyundai Accent Blue: 8/10 Seat Toledo: 8/10

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Yaşam ve yükleme alanı

Accent Blue, daha eski bir model ve bunu da boyutlarıyla belli ediyor. Genç rakibi ondan 11 cm daha uzun ve bu farkın 3 cm’si de aks mesafesinde. Bu da beraberinde ön koltuklar için benzer yaşam alanları sunulsa da arka koltuk yolcuları için Toledo’nun biraz cömert olmasını getiriyor. Aslında Toledo sadece rakibini değil pek çok kompakt sınıf üyesini de geride bırakacak kadar cömert diz mesafesi sunuyor. Yine de Accent için de arka koltukları dar demek haksızlık olacaktır. Bagajlardaysa bambaşka bir farklılık var. Hacimsel olarak Toledo 550 litrelik bagaj hacmiyle zaten Accent’in 465 litrelik hacminin bir hayli ilerisinde. Dahası, bu otomobil aslında bir Skoda üretimi; Skoda da geleneksel olarak arka camla açılan bagaj kapağına sahip sedanlar üretiyor; Toledo’nun bagajı bu sayede rakibinden çok daha kullanışlı. Bunu örneklemek gerekirse, teorik olarak bir çamaşır makinesini Toledo’nun bagajına yerleştirebilirsiniz, bagaj kapağı kapanır demiyoruz ama zeminine yerleştirmeniz mümkün. Biz pratiğini denemedik ama kimseye mani olmak istemeyiz.

Hyundai Accent Blue: 6/10 Seat Toledo: 8/10

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Motor ve şanzıman seçenekleri

Hyundai ve Seat, iki sedan için ne tür motor/şanzıman ikilisi ararsanız arayın cevap bulabileceğiniz bir ürün gamı hazırlamış. Benzinli ve dizel motorlar manuel ve otomatik şanzımanlarla birlikte sunuluyor. Benzerlik bu noktada bitiyor. Sadeliği tercih eden Hyundai, 1,4 litrelik atmosferik motorla 6 vitesli manuel ya da sürekli değişken oranlı CVT şanzıman sunarken, 1,6 litrelik dizel motorlaysa 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sunuyor. Seat ise 1,2 litrelik turbo beslemeli benzinli motorunu 6 vitesli manuel şanzımanla, 1,4 litrelik turbo beslemeli benzinli motorunu 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla ve 1,6 litrelik dizel motorunun 105 HP güç üreten versiyonuyla 5 vitesli manuel şanzıman sunarken 90 HP güç üreten versiyonuysa 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı sunuyor. Bütün bunlar içinde Hyundai’nin en çekici versiyonu manuel şanzımana ve dizel motora sahip versiyonken, Seat’ta aynı unvan için benzinli motorlar ve dizel motora ve DSG şanzımana sahip versiyonlar yarışıyor. İki benzinli motor da yeterli çekiş gücü ve yüksek tutumluluk potansiyeli sunuyor ve 1,2 litrelik motorla sunulan şanzıman kemikli yapısına rağmen net geçişlere sahip. Dizel motorsa kendine has bir güç üretim karakterine sahip ve bu karakterle bir manuel şanzıman, üstelik de 5 vitesli bir manuel şanzıman eşliğinde billikte yaşamak demek, güç isteyen bir vites topuzuyla trafikte bilek güreşi yapmak demek. Eğer dizel motor tercih edecekseniz aradaki fiyat farkını bir an bile düşünmeden DSG’li versiyonu tercih etmelisiniz. Hyundai’nin çift kavramalı şanzımanı DSG’den biraz daha yavaş ve ağırkanlı ama yine de çok hızlı ve tatmin edici derecede kararlı. Üstelik ilk kavrama anında DSG’den daha başarılı oluyor ve bu da park manevralarını rahatlatıyor. 1,6 litrelik Hyundai motoru manuel şanzımanla da en az çift kavramalı şanzıman kadar iyi anlaşıyor. Motor aslında alt devirlerde güç üretmek konusunda başarılı ama 1500 d/d’nın altında çok fazla titreşim ve uğultu ürettiği için sürücüsünü vites düşürmek zorunda bırakıyor. Bu kadar çok dizel motordan bahsetmişken önceliği sadece ve sadece yakıt tüketimi olanlar için Seat daha net bir adres.

Hyundai Accent Blue: 16/20 Seat Toledo: 17/20

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Konfor, kullanım kolaylığı

Hyundai konfor konusu üzerine gerçekten kafa yormuş. Accent Blue’nun iç mekanı hem seslerden hem de darbelerden başarıyla izole edilmiş ve bu sayede de kullanıcısını rahatça mutlu ediyor. Süspansiyon sisteminin darbe emişi yumuşacık, darbeleri bertaraf edemese bile şişkin yastıklar altında yok ediyormuş gibi hissettiriyor. Accent’ten sonra Toledo daha sert ve kaba hissettiriyor. Kısa darbeler filtrelenmeden kabine iletiliyor ve her darbenin sönümlenmesi de rakipten daha fazla hissediliyor. Bunun dışında kabinin ses izolasyonu oldukça başarılı ve düzgün zeminli bir yolda ilerlerken Toledo’nun sundukları şaşırtıcı derecede iyi. Kullanım kolaylığı konusundaysa iki rakip de çok öne çıkan bir soruna sahip değil. İkisinin de geri görüş açıları dar ama bu artık genel bir sorun. Direksiyonları ve pedalları yeterince hafif ve kumandaları da kafa karıştırıcılıktan uzak.

Hyundai Accent Blue: 8/10 Seat Toledo: 7/10

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Yol tutuş ve güvenlik

Sert süspansiyon sistemiyle kaybettiği puanı yol tutuştan almayı bekleyen Toledo biraz hayal kırıklığına uğruyor. Accent sunduğu konforla kıyaslandığında bu bölümde de oldukça iyi bir iş çıkartıyor. Muhtemelen pazarda Accent’in direksiyonundan daha çok iletişim kuran ceviz kıracakları vardır ama böyle bir sedandan kimsenin yüksek sürüş keyfi de beklememesi gerekiyor. Seat Toledo ise başarılı direksiyonu ve kararlı süspansiyon sistemiyle beklenenden fazlasını veriyor. Tutunma kararlılığı yüksek ve gövde hareketleri de tedirgin etmeyecek oranda. Toledo 2012’de girdiği EuroNCAP çarpışma güvenliği testinden 5 yıldızla ayrılmış. Accent ise 1998’den bu yana bu teste dahil olmamış.

Hyundai Accent Blue: 6/10 Seat Toledo: 7/10

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo

Fiyat ve donanım

Evet, geldik bir çokları için bütün buraya kadar ki yazıları boşa çıkartacak bölüme. İlginç bir şekilde bu bölümün çok net bir sonucu var; Hyundai Accent’in fiyatları çok daha uygun. Zayıf sayılabilecek bir donanım listesine sahip olan BIZ donanım listesiyle fark zaten açık ama çok daha uzun bir listeye sahip olan Mode donanımıyla bile Accent oldukça makul fiyata sahip. Toledo sadece Style isimli gerçekten çok zengin donanım seviyesiyle satılıyor ve bu da onun fiyat seviyesinin biraz daha yukarıda olmasına neden oluyor. Yine de en zengin donanımlı Accent Blue ile eşleniği sayılabilecek Toledo arasında da gözden çıkartılması çok kolay olmayacak bir fiyat farkı var. Farkın kapandığı ya da daha doğrusu rahatça gözden çıkartılabileceği tek nokta her iki modelin dizel motora, otomatik şanzımana ve en üst donanım seviyesine sahip versiyonları.

Güncel fiyat bilgileri;

Hyundai Accent Blue fiyat listesi için tıklayınız

Seat Toledo fiyat listesi için tıklayınız

Hyundai Accent Blue: 17/20 Seat Toledo: 15/20

Sonuç:

Toledo, geniş yaşam ve yükleme alanıyla bir seda müşterisinin aradığı tüm özellikleri VW’nin güçlü motor ve kullanım özellikleriyle birlikte sunuyor. Fiyatı rakibinden pahalı ama görünen o ki buna değiyor. Öte yandan Accent Blue, daha uygun fiyata oldukça iyi özelliklere sahip bir otomobil sunma becerisinin dışa vurumu. Bu ebatlarla rakibine boyun eğmesi ne yazık ki kaçınılmazdı.

Hyundai Accent Blue: 67/100 Seat Toledo: 69/100

HyundaiAccentvsSeatToledoHyundaiAccentvsSeatToledo