Fiat 500 ailesinin yarattığı başarı dalgasını sevmiş olacak ki crossoverını da bu aileye dahil etti. 500X, Görünümüyle kült kardeşinin izinden gitmeyi başarıyor. Peki genel kullanım özellikleri bu şık paketin içeriğinin de iyi olduğunu gösterebilecek mi?

fiat 500x

1- Nedir?

Fiat’ın küçük crossoverı. Aslına bakacak olursak artık hangi modele küçük crossover hangisine kompakt crossover diyeceğimizi biz de şaşırdık, çünkü 500X’in 4,27 metrelik uzunluğu Nissan Qashqai’dan sadece 10 cm kısa, 2,57 metrelik aks mesafesiyse sadece 8 cm kısa. Anlayacağınız ortada kayda değer bir boyut farkı yok. Hal böyle olunca da yerden yüksek tüm hatchbackleri sadece crossover diye tanımlamak daha doğru olabilir. 500X’in 1,6 litrelik atmosferik benzinli, 1,4 litrelik turbo benzinli ve 1,6 litrelik dizel motor seçenekleri bulunuyor. 1,4 litrelik benzinli motorun 140 HP güç üreten versiyonu istenilirse 6 vitesli çift kavramalı şanzımanla donatılabiliyor, bunun yanında aynı motorun 170 HP güç üreten versiyonu 9 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor. Bizim buradaki konuğumuz olan 1,6 litrelik dizelse sadece önden çekişle ve manuel şanzımanla üretiliyor.

fiat 500x

2- İç mekanı nasıl?

Fiat’tan beklemediğimiz kadar incelikli ve kaliteli hissettiriyor. Malzeme seçimi çok iyi yapılmış ve genel kalite hissi oldukça yüksek. Alfa Romeo’dan alınan cam kumandaları yeterince hassas değil ama kokpitin geri kalanında İtalyanlar’ın biraz heyecanlı ama özensiz dokunuşlarını hissetmek zor. İç mekanda alan sunumu kompakt sınıfla benzer, ön kısım oldukça ferah, arka kısımsa rakamsal olarak iyi olsa da dar cam alanları nedeniyle biraz iç karartıcı.

fiat 500x fiat 500x

3- Sürüşü nasıl?

Eğer amacınız yerden yüksek bir araç alıp komşunuzu bir arazi aracı kullandığınıza ikna etmekse bu tür araçların kimi dikenleriyle birlikte yaşamak zorundasınız. Bunların en önemlisi yerden yüksek yapının vereceği zararın önüne geçmek için tercih edilen sert süspansiyon sistemi. Fiat 500X de bundan şikayetçi. Sertçe ayarlanmış süspansiyon sistemi kısa darbelerde aşırı tepkiler verip huzursuzlaşabiliyor. Bu özellikle yamalı asfalt üzerinde düşük hızla ilerlerken dikkat çekiyor. Hız arttıkça süspansiyon sistemi toparlanıyor ve kaliteli bir sürüş sunuyor. 500X’in yol tutuş becerisi iyi sayılabilir. Hatta direksiyonu Fiat ortalamasına göre oldukça başarılı sayılmalı. Sürüş sırasında iç mekanın sessizliği en önemli konfor artısını kazandırıyor. Yüksek devir çevirdiğinde dizel motorun sesi iç mekana sızabiliyor ama bu rahatsızlık verecek türden değil.

4- 1,6 litrelik dizel motor nasıl?

120 HP güç ve 320 Nm tork üreten motor, değişken geometrili turbo beslemeye sahip. Bu sayede alt devirlerden itibaren esnek ve aynı motoru kullanan modeller arasında en iyi şanzımana sahip. Vites geçişleri yumuşak ve net, bu haliyle de sıkışık trafikte bile yorucu değil. Ayrıca iyi ayarlanmış oranlar ve 1750 d/d’dan itibaren üretilen yüksek tork sayesinde daha az vites değiştirebiliyorsunuz. Aslında bu motorun pek çok farklı modelde kullandık ve bizi 500X’teki gibi asla etkileyememişti. Ortalama tüketim değerini 5,3 litre/100 km olarak ölçtük ama bu değer biraz iyimser çünkü devamlı olarak sıkışık trafikte kullandığınızda tüketim değeri kolayca 6,4 litre/100 km’ye çıkıyor. Tabii bu değer de düşük sayılabilir.

5- Komşu faktörü

500X’in iki farklı versiyonu var ve bu seçime göre görünümü de hafifçe değişiyor. Eğer Cross versiyonlarından birini alırsanız ön tampon daha iyi yaklaşma açısı sunacak şekilde keskin hatlı hale geliyor. Bu sayede de arazi aracı görünümü pekişiyor. Normal versiyonlarsa uzun bacaklı hatchback gibi görünüyor. Sözün özü, komşunuzu etkilemek istiyorsanız Fiat size seçenek sunuyor, tabii bedavaya değil.

6- Rakipleri

En önemli rakipleri Opel Mokka, Jeep Renegade, Mazda CX-3 ve Honda HR-V. Bunun dışında Tabii ki Nissan Qashqai, Renault Kadjar, Peugeot 3008 gibi modeller de fiyat klasmanından rekabete dahil oluyor. Çünkü 500X’in fiyat seviyesi kompakt sınıfın bile üst seviyelerine denk geliyor.

Fiat 500X’in fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Fiat 500X, öncelikle Fiat hakkındaki muhtemelen ön yargılarınızı kırmanız gereken bir model ama bunu denemeye kesinlikle değer. Kalite algısı yüksek, sürüşü oldukça keyifli, kullanım alanları geniş ve çekiciliği de yüksek.

fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x fiat 500x