90’ları yaşayıp da Lada markasını bilmeyen yoktur. Samara ülkemizde fırtınalar estirmişti, uygun fiyatlıydı, özellikleri zamanın pazarına hakim modellerin yanında hiç de kötü değildi ve bu sayede de satın almak için uzun bir listeye eklenmeyi göze almanız gerekiyordu. Tabii zaman içinde Samara’nın ışığı söndü, Türk otomobil pazarı modern dünyayla tanıştı, Lada hiçbir gelişim gösteremedi ve sonunda da varlığını bitirdi. Bugünse Lada geri dönme sinyalleri veriyor. Bu sinyallerden en güçlüsü yeni bir distribütörlük anlaşması. Lada’nın Türkiye temsilciliğini Mersa Otomotiv üstlendi. Mersa aynı zamanda bir Citroen bayisi ve GAZ markalı ticari araçların da Türkiye temsilcilisi. Sonuç olarak Kasım ayından itibaren başlayacak satışlara Granta, Kalina ve Niva Urban gibi eski nesil modellerle başlanacak. Yeni ve modern üretimler ve asıl merakla beklenen Lada modeli olan Vesta içinse 2016 yılını beklemek gerekecek. Ama bugün Vesta’nın üretim versiyonunu ve detaylarının keyfini sürme zamanı.

lada vesta

Lada, yeni modeli için bünyesinde bulunduğu Renault’dan büyük yardımlar almış. Otomobil Lada tarafından yeni geliştirilen bir altyapı üzerinde yükseliyor ve bileşenlerinden bir kısmını Renault modellerinden alıyor. İlk olarak tanıtılan sedan karoserli versiyonun boyu 4,41 metre ve aks mesafesi de 2,63 metre. Vesta Sedan, 4,35 metrelik boya sahip Renault Symbol/Dacia Logan ikilisinden uzun ama aks mesafesi onlarla birebir aynı. Fakat bagaj hacmi 480 litre ile kuzenlerinin 510 litrelik hacminden biraz daha dar.

lada vesta

Otomobilin iç mekanı özgün tasarıma sahip. Grafik programında çizilmiş görüntülerde iyi hisler yayıyor olsa da iç mekan kalitesi hakkında çok fazla beklentiye girmemek en iyisi. Zaten detay fotoğrafları da sert ve pütürlü plastiği ele veriyor. Donanım için de benzer bir saptama yapılabilir. Dokunmatik ekranlı bir müzik sistemi söz konusu ama teknoloji gösterisi bununla bitiyor. Otomatik klima gibi görünse de havalandırma sistemi aslında dijital göstergeli manuel bir sistemden oluşuyor. Bunun dışında direksiyon üzerindeki kumandalar, direksiyon simidinin yükseklik ve derinlik ayarlı oluşu, ESP, hız sabitleme sistemi ve şık görünen gösterge tablosu fiyat piramidinin en altında konumlanacak bir model için iyi haberler. Hazır laf fiyattan açılmışken; Lada Vesta’nın Rusya’daki satış fiyatının 6000 Dolar civarında olacağı açıklandı. Bu da ülkemize gelişinde fiyat seviyesinin 45 bin TL civarında olacağı anlamına geliyor.

Vesta’nın kaputu altında AvtoVAZ imzalı benzinli motor yer alacak. Kasım ayı sonunda yola çıktığında Vesta’nın tek güç kaynağı 106 HP güç üreten bu 1,6 litrelik benzinli olacak. Motor, 5 vitesli manuel ya da otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarla donatılabilecek. Otomatikleştirilmiş manuel, Renault raflarından alınmış ve ZF imzası taşıyor.

İlerleyen dönemdeyse Aynı motorun 87 HP güç üreten bir versiyonu ve Nissan imzalı 114 HP güç üreten bir diğer 1,6 litrelik benzinli motor da ürün gamına dahil edilecek. Dizel motor şu anda yok ve olma olasılığı da çok düşük, çünkü Rusya’da dizel pazarı çok küçük.

Lada Vesta’nın 2016’nın ilk aylarında ülkemizde satışa sunulması bekleniyor. Tabii bu noktada yeni distribütörün elini ne kadar hızlı tutacağıyla ilgili soru işaretleri de yok değil. Çünkü temsil hakkının alınmasının ardından en küçük bir faaliyet göstergesi daha görülmedi. Sonucu öğrenmenin en iyi yoluysa dikkatinizi kimgecer.com’dan ayırmamak.

lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta lada vesta