Yerden yüksek araçlara ilgi patlama yapıyor ve siz de ilk günden bu yana arazi araçları üreten Jeep’in yerindesiniz. İlk bakışta piyango talihlileriyle aynı durum söz konusu gibi. Ne yazık ki bu tam olarak doğru değil. Jeep kendi alanında ufak tefek rekabetlere girerken gayet mutluydu, şimdiyse aniden büyüyen pastasından herkes pay almaya çalışıyor ve rekabet de amansızca kızıştı. Yani Jeep’in varlık savaşı her zamankinden daha büyük. En azından Avrupa için, zira Kuzey Amerika için Wrangler üretmesi yeterli.

jeep renegade makyaj 2019

Eski kıta daha küçük ve daha incelikli araçlar arıyor. Mesela Renegade. Küçük ama hala bir arazi aracı gibi görünüyor. Ne yazık ki motor yelpazesi pek parlak değildi, benzinli motorları tüketim rekortmeni olma derdindeydi, dizel motor da geç geldi. Bugünse Renagade’in ömrünün ikinci yarısı için hazırız. Tarzında küçük değişiklikler var, far ve sis lambaları sanki bir konsepte aitmiş gibi ilginç lenslere kavuşmuş. Yeni tampon, yeni gövde renkleri ve jantlar da dış tasarımın tamamlayıcısı olmuş. İç mekandaysa yılbaşında yapılan ara düzenlemenin etkileri devam ediyor ama makyaja özel bir farklılık yok.

jeep renegade makyaj 2019

Motor bölümünün altındaki farklar daha önemli. FCA, yani Fiat Chrysler ortaklığı yeni motor ailesini Renegade’de tanıttı. Bu aile genel olarak Avrupa ürün gamına uygulanacak olan küçük hacimli motorlardan oluşuyor ve mevcut Multiair motorların yerini alacak. Multiair II olarak tanımlanan ailenin en küçük mensubu 1,0 litrelik hacimden 120 HP güç çıkartan motor. 170 Nm tork üreten bu motor gelecek dönemde tüm küçük ve kompakt FCA modellerinin giriş seviyesini oluşturacak. İkinci motorsa 1,3 litrelik hacme sahip ve 140 ve 180 HP güç üreten iki versiyonu var. Her iki versiyon da 270 Nm’lik torklarıyla (1,4 litrelik mevcut motorun torku 230 Nm) etkileyici görünüyor ve 140 HP güç üreten versiyon çift kavramalı şanzımanla birlikte sunuluyor. Muhtemelen 180 HP güç üreten versiyon 4 tekerlekten çekişle ve otomatik şanzımanla sunulacak ama bu henüz resmi olarak açıklanmış değil. Motorların blokları alüminyumdan ve zamanlama için de zincir kullanıyor.

Makyajlı Jeep Renegade’in yaz aylarında ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

jeep renegade makyaj 2019