Mercedes GLC, GLK’nın yerini aldı ama şanssızlık eseri Mercedes’in yeni motor ailesinin üretimine dahil edilmesinin hemen öncesinde tanıtıldı. Bu durum benzinli motorlar açısından çok büyük sorun teşkil etmedi ama dizel motor açısından sorun vardı; eski 2,1 litrelik dizel motor GLC ile günümüze kadar ulaştı. Bugünse GLC’nin ömrünün ikinci yarısına başlama zamanı ve en önemli yenilik 2,0 litrelik dizel motora kavuşması. Tabii bir de dijital gösterge tablosu var.

Görsel anlamda farklar minör. Mercedes zaten memnun olduğu tasarımla çok fazla uğraşmamış. Makyajlı versiyonu tanımanın en kolay yolu yeni ışık imzasına bakmak. Özellikle gündüz farları yeni Mercedes kimliğini vurguluyor. İç mekandaki yenilikler de bundan fazla değil. Temel olarak C Serisi’nin yerden yüksek versiyonu olduğu için iç mekandaki yenilikler onunla paralel. Dijital gösterge tablosu doğrudan C Serisi’nden alınmış. Fakat kokpitteki diğer özellikler konusunda C Serisi küçük bir dost kazığı yemiş. Günlük hayat konuşma dilini anlayabilen MBUX arayüz ve dokunmatik ekran GLC’ye uygulanmış.

Motorlar konusunda yenilikler çok daha fazla. Hem benzinli hem de dizel motorlar tamamen yenilenmiş. Dizel cephesinde özellikle ülkemiz açısından iyi bir haber olarak E Serisi’nden tanıdık 2,0 litrelik motor motor ürün gamına dahil edildi. Bu motorun baz versiyonu GLC 200d 4MATIC koduyla satılacak ve 163 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Bu motorun alternatifi olarak yerine C 200d’de kullanılan 1,6 litrelik motor sunulsa, sadece arkadan çekişle bile GLC’ye ülkemizde ilginç bir satış başarısı sağlayabilirdi. Biz şimdilik neden olmasın diyelim ve diğer versiyonlara geçelim. GLC 220d 4MATIC’in kaputu altında aynı motorun 194 HP güç ve 400 Nm tork üreten bir versiyonu yer alıyor ama bununla bitmiyor, GLC 300d 4MATIC kodlu versiyon da aynı motorun bu sefer 245 HP güç ve 500 Nm tork üreten versiyonuyla geliyor. Yani 2,0 litrelik 4 silindirli motor geniş bir yelpazede kullanılıyor. Benzinli cephesindeyse yine 2,0 litre hacimli ama 10 kW’lık elektrik motoruyla desteklenen bir tatlı su hibridi giriş seviyesinde GLC 200 4MATIC koduyla anılacak. 197 HP güç üreten benzinli motor 280 Nm de tork üretiyor. Elektrik motorunun 150 Nm’lik torkunu da sistemi dahil ettiğimizde tatminkardan çok daha iyi bir çekiş gücü oluşacağı kesin gibi. Aynı kurulumun benzinli motorun 258 HP güç ve 370 Nm tork üreten versiyonuna sahip hali GLC 300 4MATIC koduyla satılacak.

Sürüş konusunda GLC’nin en büyük yeniliği Dynamic Body Control isimli sürekli adaptif süspansiyon sistemi. Sistem yol ve sürüş koşullarına göre amortisörlerde anlık uyarlamalar yapabiliyor ve bu sayede GLC’nin konfor ve dinamik sürüş kapasitesini bir adım ileriye taşıyabilir.

Makyajlı GLC’nin yaz aylarında satışa sunulması bekleniyor.