Mercedes CLA ilk tanıtıldığında yer yerinden oynamıştı. Küçük hacimli motorlara sahip bir Mercedes sedanı, üstelik kompakt boyutlarda. Ne yazık ki CLA normal bir sedan olma iddiasına sahip değildi ve bu da kimilerinden hayal kırıklığı yarattı. Arka koltuklar gerçek anlamda birileri yolculuk etsin diye tasarlanmamıştı ve süspansiyon sisteminin konfor seviyesi de herhangi bir GTI kadardı. Bunun sebebi basit, CLA adı üzerinde CL’nin A Serisi sınıfındaki versiyonu. Yani o bir 4 kapılı coupe, bir sedan değil.

2018 yılında tanıtılacak yeni A Serisi nesli ise gerçek bir sedana sahip olacak. Bu sedanın tasarımı Aesthetics A adıyla gösterilen heykelimsi bir yapıyla tanıtıldı. Heykelimsi yapı, yine çok eğimli ve alçak bir tavan ve coupe benzeri bir siluete sahip. Hatta güncel CLA’dan çok da farklı görünmüyor. Fakat bu durumun üretim versiyonunda biraz daha kullanışlı hale getirilmesi beklenebilir.

Bu arada A Serisi ailesi yeni nesille birlikte köklü değişikliklere sahne olacak. Öncelikle Mercedes yakın gelecekte kompakt sınıf üyelerinin 8’e yükseleceğini açıkladı. Bugün bu rakam 4, CLA Shooting Brake’i ayrı kabul edersek 5. Anlayacağınız 3 yeni karoser türünün daha gelmesi gerekli. Bunlardan biri sedan, biri iki kapılı CLA, sonuncusuysa G Serisi detaylarına sahip daha maceracı bir crossover olacak olan GLB.

Peki bu kadar çok seçenek karmaşa yaratmayacak mı? Tabii ki yaratacak. Öncelikle hatchback ve sedan karoserlere sahip kompakt sınıf üyelerinin ikisi de A Serisi adını taşıyacak gibi görünüyor. B Serisi’nin varlığını nasıl sürdüreceği de merak konusu çünkü kompakt sınıf vanlar ciddi bir kan kaybı yaşıyor. Bunun yanında A Serisi Sedan’ın varlığı altında 4 kapılı CLA’nın nasıl bir etkiye maruz kalacağı da merak konusu.

Anlayacağınız yakın gelecek bu tarz konularda büyük soru işaretlerinin cevaplanmasına sahne olacak. O zaman biz de bekleyip görelim.