Mercedes kompakt sınıftaki ışığı uzun zaman önce gördü. Fakat muhtemelen normal bir önden çekişli hatchback üretmeyi kendine yakıştıramadığı için sandviç platform üzerinde sıradışı bir kompakt hatchback olan A Serisi’ni üretti. İlk 2 nesil düşe kalka Mercedes’i kompakt sınıfta temsil etti. Bugünse pazar hiç olmadığı kadar büyük ve Mercedes de daha fazla pay almak için bilindik formüle sahip bir kompakt sınıf üyesi üretiyor. Volvo da kompakt hatchbacklere önce farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. C30, arkası kesilmiş, ama gerçekten ilginç şekilde kesilip cam bagaj kapağıyla tamamlanmış bir S40’tan başkası değildi. Gerçek kompakt hactchbackse yeni geldi. V40, A Serisi’nin de dahil olduğu seçkin hatchbackler sınıfında savaşmaya başladı. Peki A Serisi ve V40 arasındaki mücadelede kim geçer?

a180v40

İç mekan

İki premium üretici, ikisi de büyük ve lüks modeller üretmek konusunda uzman. Ne var ki küçük bir kompakt hatchback üretmenin türlü zorlukları vardır ve bunların önemli bir kısmı da bütçeyle ilgilidir. Sonuçta kimse anormal fiyata sahip bir kompakt hatchback satın almaz. Duruma böyle bakınca iki modelin de malzeme kalitelerindeki dalgalı durum anlam kazanıyor. Genel olarak malzeme seçimi için kötü denilemez ama aynı logoları taşıyan daha büyük modellerde görmeye alıştığımız türden bir şatafat da söz konusu değil. Krom detaylar ve dokunma hissi hoş plastikler yeterli görülmüş.

Mercedes A Serisi: 7/10 Volvo V40: 7/10

a180v40 a180v40

Ergonomi

İki üretici de bol düğmeli kokpitler dönemini hala yaşıyor. Her işlev için bir düğme var ama dizilimlerin mantıklılığı ve doğru kumanda büyüklükleri sayesinde kullanım sanıldığından daha kolay. Mercedes’in bir merkezi kumandası da mevcut ama navigasyon sistemi olmadığı zaman bu kumanda tamamen işlevsiz kalıyor. Üreticilerin denemelerden ve sürprizlerden kaçınması da ergonomi açısından iyi haber. Kullanımı zorlaştıran seçimler bu iki hatchbackte de kullanılmamış. Volvo’nun yavaş çalışan merkezi kumanda birimi biraz can sıkıcı. Eğer radyoyu manuel ayarlamak isterseniz ekrandaki görüntüler düğmeyi çevirme hızınıza yetişemiyor. Ayrıca V40’ın arka kapıları da garip bir şekilde çok dar.

Mercedes A Serisi: 8/10 Volvo V40: 6/10

a180v40 a180v40 a180v40 a180v40

Yaşam ve yükleme alanı

Bu noktada işler kötüleşmeye başlıyor. Öncelikle Mercedes A Serisi (4,29 metre uzunluk ve 2,69 metre aks mesafesi) ve Volvo V40 (4,37 metre uzunluk ve 2,65 metre aks mesafesi) kompakt sınıf ortalamalarında ebatlara ve BMW 1 Serisi dışında bu sınıftaki diğer tüm modeller gibi önde enlemesine konumlu motor ve önden çekiş prensibine sahip. Hal böyle olunca bu ikiliden de sınıflarındaki rakipleri gibi makul yaşam alanları beklemek doğal oluyor. Ön koltuklarda yaşanan da aynen bu. Fakat arka koltuklar tahmin edebileceğinizden daha dar. Öncelikle eğimli tavanlar nedeniyle baş mesafesi her iki modelde de kısıtlı. Diz mesafesi biraz daha iyi ama cam alanları o kadar dar ki buna sevinemiyorsunuz. Dahası Mercedes bu hisse kafalıkları sırtlığa entegre ön koltuklar sunarak biraz daha katkıda bulunuyor. Böylece arka koltukta oturan ve zaten yan camlardan dışarıyı zorlukla görenlerin önlerini de görememeleri sağlanmış. Bir iyi haber verelim, çocuklar bütün bunlardan hiç etkilenmiyor. Yani arka koltuğa sadece çocuğumu ve kaynanamı oturturum diyorsanız, bu modeller sizin için biçilmiş kaftan. Dahası Mercedes’in 341 litrelik ve Volvo’nun da 335 litrelik bagaj hacimleri tatillere son dakika katılımlarını da imkansız hale getiriyor.

Mercedes A Serisi: 5/10 Volvo V40: 5/10

a180v40 a180v40

Motor ve şanzıman seçenekleri

Her iki üretici de geniş motor yelpazesi sunuyor. Mercedes 1,6 litrelik benzinli motorun 122 HP ve 156 HP güç üreten iki versiyonunun yanında 1,5 litrelik dizel motoru da sunuyor. Hacim önemli değil diyenler için 2,0 litrelik iki benzinli motor da devreye giriyor ki bunlardan biri A45 AMG’nin 360 HP güç ve 450 Nm tork üreten motoru. Volvo ise tamamı küçük hacimli motorlardan oluşan bir listeye sahip. 1,6 litrelik benzinli ve dizel motorlar, 115 HP ile 180 HP arasında güç üretiyor. Crosscountry isimli yerden biraz daha yüksek V40 versiyonundaysa 4 tekerlekten çekiş ve 2,0 litrelik benzinli motor (213 HP) devreye giriyor. İlginç bir şekilde iki üreticinin de küçük hacimli dizelleri Fransız kökenli. Mercedes 1,5 litrelik dizeli Renault’dan alırken, Volvo’nun kullandığı 1,6 litrelik motor da Ford ve PSA işbirliğinde geliştirilmişti. Her iki motor da ülkemizde yoğun olarak kullanılıyor ve devir bandına iyi dağıtılmış güçleri ve esnek yapılarıyla beğeni topluyor, buna karşılık da yüksek tutumluluk potansiyelini saklı tutuyor. Ne yazık ki Mercedes’in motorunun çift kavramalı şanzımanla uyumu çok yüksek değil. Şanzıman ilk kavrama anlarında kararsızlık yaşıyor ve bu da gecikmeye neden oluyor. Vites değişimleri eski nesil bir otomatik şanzıman kadar hızlı ve bu durum manuel değişimlerde de iyileşmiyor. Volvo’nun motor/şanzıman uyumu daha iyi. İlk kavramadaki hassasiyetten uzak karakter neredeyse tüm çift kavramalı şanzımanlarla ortak. Rakibinden daha hızlı değişimler ve daha hızlı tepki süresi V40’ı bir adım ileriye taşıyor. Tutumluluk konusunda da A180 CDI iyinin iyisi olmayı başarıyor, 6,1 litre/100 km’lik tüketim verisi oldukça başarılı. V40 D2’nin 6,4 litre/100 km’lik verisi de yeterince iyi kabul edilmeli.

Mercedes A Serisi: 14/20 Volvo V40: 15/20

a180v40 a180v40

Konfor, kullanım kolaylığı

A Serisi ilk tanıtıldığında gerçekten büyük bir sorunu vardı; o konforsuz bir Mercedes’ti. Vuruntu yapan arka aksı, dar iç mekanıyla birleşince bolca eleştiri almıştı. Bugünse bazı şeyler değişmiş. Farkettiğiniz gibi dar hissettiren iç mekanda bir değişiklik yok ama süspansiyon sisteminde var. CLA ile birlikte kullanılmaya başlanan yeni arka süspansiyon takozları sayesinde hem arka aksın darbe emiş yeteneği arttırılmış hem de gürültüsü engellenmiş. Sistem şu anda oldukça başarılı çalışıyor. Darbe emişi, sert bir hatchbackten bekleneceği kadar iyi ama bu bir GTI gibi kuru hissettirdiği anlamına gelmiyor. Aslında A Serisi sunduğu sertlik pek çok rakibi karşısında sorun olurdu ama V40 onlardan biri değil. Volvo da tercihini sertlikten yana kullanmış ve üzerine de bolca gürültüyü sos niyetine eklemiş. Bozuk asfalt üzerinde ilerlerken V40 titriyor, zıplıyor ve bütün konfor deposunu hızlıca boşaltıyor. İkilinin kullanımlarıysa oldukça keyifli ve kolay. Direksiyonları ve pedalları hafif. Çapraz geri görüş konusunda gerçekten kötüler ama bunun için hem park sensörleri hem de otomatik park yardımcıları imdada yetişiyor. A Serisi ve V40’ta bolca küçük eşya saklama gözü bulunuyor. Otomatik şanızıman tercih edildiğinde A Serisi’nin vites konsolu kocaman bir eşya gözüne dönüşüyor ve V40’ın arka koltuk minderinin orta kısmındaki katlanır bardaklık çok akıllıca bir yerleşim.

Mercecdes A Serisi: 7/10 Volvo V40: 4/10

a180v40 a180v40

Yol tutuş ve güvenlik

İkisi de birbirinden sert süspansiyon sistemlerine sahip iki kompakt sınıf üyesiyle aynı anda karşılaşmak her zaman mümkün olmaz. Her iki model de önde McPherson arkadaysa çok kollu süspansiyon sistemine ve tork vectoring etkili çekiş kontrol sistemlerine sahip. Mercedes bu konuda kendinden beklenenleri tamamen aşmış. Eğer biraz daha konforlu olabilseydi, A Serisi, önden çekişliler kategorisi için çıta yüksekliği belirleyici olabilirdi. Burnu izine son derece sadık ve sürücüsünü bir sonraki viraj daha da hızlı girebileceği konusunda ikna etmeye çalışıyor. Direksiyon sisteminin biraz daha fazla iletişim kurması beklenebilirdi ama bu aralar kim mükemmel ki? Volvo’nun da sert süspansiyon sistemiyle benzer bir başarıya ulaşması bekleniyor. Üstelik V40 genetik olarak bu sınıfın süspansiyon lideri Ford Focus’un soyundan geliyor ve tek başına bu bile onu ön sıraya koymamız için yeterli olabilirdi. Ne yazık ki yola çıkıldığında hisler farklı oluyor. Süspansiyon sistemi darbe emerken sert, viraj alırkense yumuşak hissettiriyor. Sanki proaktif amortisörler ters takılmış da alttan gelen yüke sertleşip üstten gelen yüke yumuşuyorlar. Gövde salınımı yüksek, buna karşılık tutunma kararlılığı son derece iyi. Tork vectoring viraj hızını arttırmak için değil, VW Golf’te de olduğu gibi viraj hızını korumak için ayarlanmış. Direksiyon direkt ve hızlı çalışıyor ama rakibinin hassasiyetinden de uzak. Güvenlik konusundaysa V40 tam bir idol. Öyle ki park yerinden çıkarken arkanızdaki yolu bile sizin için kontrol edip gerekli hallerde fren yapabiliyor. Şehir içinde otomatik fren yapabilen City Safety, dur/kalk trafiğe uyumlu adaptif hız sabitleme sistemi (sistem V40’ı otomatik olarak durdurup öndeki araca göre tekrar hareket ettiriyor), trafik işareti tanımlama sistemi ya da kör açı algılama sistemi gibi bir çok donanım standart olarak ya da isteğe bağlı olarak sunuluyor. Bunların bir kısmına Mercedes de sahip ama Volvo’nun listesi karşısında yapabileceği çok bir şey yok.

Mercedes A Serisi: 8/10 Volvo V40: 7/10

Fiyat ve donanım

Mercedes modelleri hiç bir zaman türlerinin en uygun fiyatlısı olmamıştır ve bu A Serisi için de geçerli. Hatta Volvo V40, A Serisi’nin yanında gerçek bir kelepir gibi görünüyor. Öyle ki motor/şanzıman ikilisini eşitlediğinizde baz A Serisi fiyatına en üst donanıma sahip V40 alıp üzerine bir kaç ekstra ekleyecek kadar da para arttırılabiliyor. Hal böyle olunca da A Serisi almak için gerçekten iyi bir nedene ihtiyacınız var.

Güncel fiyat bilgileri;

Mercedes A Serisi fiyat listesi için tıklayınız

Volvo V40 fiyat listesi için tıklayınız

Mercedes A Serisi: 9/20 Volvo V40: 12/20

a180v40 a180v40

Sonuç:

İmaj her şeydir diyenlerin otomobilleri aslında oldukça düşük puanlar aldılar ama her mücadele gibi bunun da sadece bir kazananı var. O da süspansiyon sisteminin getirdiği kazanımlar sayesinde Mercedes A Serisi oldu. V40, güvenlik konusunda sınıfının en önde gideni ama çok bariz eksiklere ve zayıflıklara sahip olması onu bir aşk otomobili haline dönüştürüyor.

Mercedes A Serisi: 58/100 Volvo V40: 56/100

a180v40 a180v40