Crossoverlar hızlı büyüyor ve bu da tüm üreticilerin iştahını kabartıyor. Kimi topyekün saldırıya geçerek yeni bir model geliştiriyor kimiyse kolaya kaçıp elindeki bir modeli crossovera çeviriyor. Sonuçta tüketicinin istediği arazi aracı gibi görünen ama bir hatchbackten sadece biraz daha pahalı olan bir araçsa iki çözüm de geçerli sonuçlar ortaya çıkartıyor. Peki Mercedes’in GLA’sı hangi çözümü takip etmiş?

MercedesGLA200

1- Nedir?

Mercedes’in kompakt crossoverı. Boyu 4,42 metre ve aks mesafesi de 2,70 metre. Aks mesafesi A Serisi’yle birebir aynı ama boyu tamponlardaki değişikliklerle 4,29 metrelik A Serisi’nden biraz daha uzun, yüksekliği de 6 cm fazla. Tasarım genel anlamda A Serisi’yle benzeşiyor. Daha büyük tekerlek yuvaları ve onları saran plastik eklentiler gibi farlılıkların dikkat çekmesi için daha açık bir gövde rengi gerekecektir.

2- İç mekanı nasıl?

A Serisi’yle aynı. Eğer standart versiyonu tercih ederseniz şık bir kompakt sınıf üyesi ediniyorsunuz. İsteğe bağlı donanım listesinden bir kaç tercihle bir anda seçkinler kulübüne de girebilirsiniz. Yaşam alanları bir kompakt hatchbackle benzer. Arka kısımda tıpkı A ve CLA’da olduğu gibi ön koltuklar ve dar yan camlar tarafından perdelenen görüş nedeniyle sıkıntılı yolculuklar yapılacaktır.

MercedesGLA200 MercedesGLA200

3- Sürüşü nasıl?

Aslında fazlasıyla A Serisi’ni andırıyor ama ondan hissedilir şekilde daha iyi. Öncelikle yol tutuş konusunda en az A Serisi kadar başarılı. Burnu virajın içine girmek için adeta tutuşuyor ve bu sayede de önden çekişli bir aracın sınırlarının nasıl yükseltileceği Mercedes tarafından gösteriliyor. Direksiyon hala biraz hissiz ve iletişim konusunda da önemli eksikleri var. A Serisi’nden en önemli farklılığıysa konfor konusundaki yetenekleri. Yükseltilen süspansiyon sistemi ve daha yüksek yanaklı lastikler sayesinde darbe emiş kabiliyeti beklenenden daha fazla artış göstermiş. GLA enine darbelere de küçük tümseklere de aynı başarıyla tepki veriyor ve ne yolcularını zıplatıyor ne de abartılı tepkiler veriyor. Tabii burada lüks bir sedanın bulutlar üzerinde etkisi bırakan sürüşünden bahsetmiyoruz. Bir kompakt hatchbackin sürüş hislerinden bahsediyoruz.

MercedesGLA200 MercedesGLA200

4- Crossover mı hatchback mi?

Aslında GLA yüksekliği arttırılmış bir hatchbackten fazlası değil. Sürüş sırasında onun daha yüksek olduğunu algılamanız imkansız. Yola diğer sürücülerle aynı yükseklikten bakıyorsunuz ve kullanımda da farklılık hissetmeyince sonuç ortaya çıkıyor. Tasarım da farklı bir dile sahip değil. Küçük farklar birilerinin GLA’yı arazi aracı sınıfına koymasını sağlamayacak kadar yüzeysel. Fakat bütün bunlar GLA’yı A Serisi’ne tercih etmenizin önünde engel değil. Çünkü sadece konfor artısı bile GLA’yı çekici kılmaya yetiyor. Ne yazık ki aradaki fiyat farkı bir hayli fazla. GLA’nın fiyat listesine bu linkten, A Serisi’nin fiyat listesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

MercedesGLA200 MercedesGLA200

5- Motor seçeneklerinde neler var?

Şimdiden birçok seçenek var. 1,6 litrelik benzinli (156 HP güç ve 50 Nm tork) gayet iyi bir başlangıç ama sadece önden çekişli satılıyor. Motorun çekiş gücü yüksek ve şanzımanla uyumu da yüksek. İlk üretilen A ve B serileri bu kadar yüksek motor/şanzıman uyumu göstermiyordu. Muhtemelen üretim esnasında yapılan yazılım iyileştirmeleriyle şu anda bu uyum üst düzeyde. 2,0 litrelik benzinli motorsa gerçek üst düzeyin neresi olduğunu gösteriyor. 211 HP güç ve  Nm tork üreten motor, GLA250’yi iyi bir GTI havasına sokmaya yetecektir. Bu motorla isteyenler 4 tekerlekten çekiş sistemini de alabiliyor. Dahası yerden yüksekliği 3 cm arttıran özel bir offroad paketi de isteğe bağlı sunuluyor. Dizel cephesinde 2,1 litrelik motorun farklı güç seçenekleri var ama bütün bu büyük hacimli motorlar sadece sipariş üzerine getiriliyor. Eğer sipariş verme ve bekleme zahmetine girecekseniz GLA’nın çok daha iyi bir önerisi var: 360 HP güç üreten 2,0 litrelik motoru ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle GLA45 AMG sizi bekliyor. 1,5 litrelik dizelse henüz listede yok. Henüz diyoruz çünkü A Serisi’yle GLA arasında ancak 20-30 kg kadar boş ağırlık farkı var. A Serisi’nde uygulanan bir motor/şanzıman ikilisinin GLA’da da uygulanmaması için bir neden yok anlayacağınız.

MercedesGLA200 MercedesGLA200

6- Kullanımı kolay mı?

Bütün corssoverlar ya da kompakt hacthbackler kadar kolay. Mercedes GLA’da çapraz geri görüş açısı sunmayı en başından beri planlamamış. Kalın C sütunu ve dar arka cam büyük kafalıklarla birleşiyor ve geri görüşünüzü yan aynalarla sınırlıyor. Bu yüzden en iyi geri görüş kamerasını ve park sensörlerini donanım listesine ekletmek. Neyse ki Mercedes pek çok pakette bu ikisini standart olarak sunuyor. Bunu dışında yumuşak direrksiyonu, hassas pedalları ve ergonomik kokpitiyle GLA kullanıcı dostu bir otomobil.

7- Sonuç

GLA tam bir arazici yansıması olamasa da kendi içinde değerlendirildiğinde oldukça başarılı bir model. Her şey bir yana, GLA gerçek Mercedes sürüş hissini sunan önden çekişli tek Mercedes. Bunu dışında çekicilik faktörü de eksik değil, sonuçta Mercedes satın almayı düşünenler için çoğunlukla Mercedes markası tek başına yeterli bir etkendir.

MercedesGLA200 MercedesGLA200